The Flame in the Flood - recenze. Trnitá cesta za přežitím

Vychází na platformách:

The Flame in the Flood

The Flame in the Flood FOTO: GAMIFIQUE.cz

Ne nadarmo je Darwinova slavná evoluční teorie o přírodním výběru uznávanou ideologií po celá staletí. Právě postapokalyptická hříčka ze studia Molasses Flood vás utvrdí v tom, že ani kdejaká naučná literatura vás v tomto ohledu nepřesvědčí natolik, než když si takovou situaci zažijete opravdu na vlastní kůži. A že o takové chvíle ve Flame in The Flood nebude nouze, to si secsakra pište.

Věř, běž a dokážeš

Představme si jednoduchou situaci: vezměme si jednoho simíka ze slavné EA ságy The Sims, se všemi jeho běžnými potřebami, a mrskněme ho do postapokalyptického zničeného světa, kde si příroda bere zpět vše, co jí člověk za dlouhá tisíciletí sebral. Ano, i takhle jednoduše by se dala popsat valná většina konceptu celého díla. Začínáte za dlouhé podzimní noci u ohniště jakožto bezejmenná, promrzlá a unavená mladá slečna, k níž se z lesa připlíží její nový psí společník, jenž Vás bude po celé vaše dobrodružství doprovázet. V zubech po zablácené neúrodné půdě táhne batoh, ze kterého následně taháte rádio vysílající jakési signály. A protože naděje umírá poslední, tak je zkrátka načase sebrat ztrouchnivělý kus klacku a poslední síly v nohách, vyhledat zdroj rádiových vln a nalézt aspoň nějaký náznak civilizace v neznámých končinách katastrofou zmítané Ameriky.

img-responsive

The Flame in the Flood | foto: GAMIFIQUE.cz

Jednoduchý, jalový a neoriginální příběh, který pochopí i dítě předškolního věku však není ani zdaleka tím, co Vás potáhne nějak extrémně kupředu. Je to pouhopouhá touha přežít, protože ve své finální podstatě vám jakožto hráči nepůjde za celou hru o nic jiného. Pravda, podél peřejí a řek cestujete mezi jednotlivými generickými ostrovy stále dál a dál, ale bez perfektního stavu vaší fyzické a mentální bdělosti pravděpodobně nedosáhnete ani prvního checkpointu. Není tak důvod se na začátku nějak zbytečně zdržovat.

Po pár minutách hry totiž tak jako tak nalézáte přístav, nasedáte na vor a vydáváte se po proudu, vzhůru svému příběhovému cíli. Přes ostrovy různého původu, které oplývají buď zachovalým přístřeškem, rostlinými poli nebo vodní pumpou se pomalu dostáváte ke zdárnému konci, jenž se zprvu leckomu nemusí zdát nijak složitý. No, opak je pravdou.

Smrt čeká všude

K úplnému závěru vaší cesty se musíte probojovat přes 10 dlouhých lokací. Ne ani tak vzdálenostně jako spíše časově. Sama devíza přežití vás totiž bude stát nemálo in-game hodin a ještě více reálného úsilí. A jak to tedy vše funguje? Základem vitality vaší hlavní hrdinky jsou kromě jiného zejména 4 fundamentální potřeby: dostatek jídla, tekutin, tepla a spánku, jejichž hodnoty se musíte za každou cenu snažit udržet v tolerovatelné míře. Každé klesnutí na nulu totiž znamená jasnou smrt a tím pádem i konec vaší cesty.

Pro naplnění poloprázdného břicha a ostatních nezbytností tvůrci do hry zakomponovali jednoduchý, ale dostačující a hlavně skvěle fungující systém craftingu. Jednoduše vám tak třeba stačí najít a sebrat třeba pár bylin a ve spojení s horkou vodou z ohniště z nich uvařit chutný hojivý čaj. Různé medikamenty vám totiž postupem času také přijdou velmi vhod, protože nemoci jsou jedním z hlavních příčin vzniku hladovění, či dehydratace a věřte tomu, nebo ne, ale přijdou i chvíle kdy se budete doslova modlit, za vyléčení vašeho podchlazení. V tom vám třeba pro změnu dopomůže zapálení táboráku, ukrytí se v libovolné neobydlené chatrči anebo i pár prachobyčejných kusů látky, ze kterých si ušijete slušivý a především hřejivý čepec. Kapacitu vašeho inventáře je čas od času zapotřebí též rozšířit a i váš cestovní vor můžete ve správném přístavu vylepšit třeba takovým benzínovým motorem.

Možností jak se vyrovnat s určitými situacemi je zkrátka hned několik a díky tomu hra neomrzí ani po nejednom propařeném odpoledni. Drsné prostředí se tu totiž s hráčem nijak zvlášť nemaže a je třeba závodit jak s časem, tak i s vlastní schopností rychlého rozhodování, protože i jedno škrábnutí od jeskynního vlka z vás může zanedlouho udělat cedník. A ano, sem tam se vás nebude zdráhat prohnat i nějaká divoká zvěř.

img-responsive

The Flame in the Flood | foto: GAMIFIQUE.cz

Když vzhled nestačí

Hodnost jakéhosi pomyslného bonbónku v součtu bodů jednoznačně patří atmosféře. Ta je ve spojení s pěknou roztomilou grafikou a příhodným soundtrackem (čas od času doplněným přímo o licencovanou hudbu) jednak velmi proměnlivá, ale nějakým záhadným způsobem vždy dokáže utvořit danou situaci buď napínavější, nebo naopak citelně klidnější. Povětšinou však jinak solidní technickou stránku sráží znatelné množství crashů během hraní samotného. Ve spojení s chudým počtem rozmístěných checkpointů se vám tak herní postup nejednou protáhne o další půl hodinu zcela zbytečně.

Hojného počtu se nevyhnuly ani otravné in-game nepříjemnosti. Flame in the Flood sice prošel dlouhou cestou Steam Early Accessu, avšak případným bugům a glitchům, typu zaseklého voru v kousku pevniny se čas od času vyhnete jen s pevnou dávkou manipulačního smyslu a tolerance. I ovládání, které na někoho může působit malinko kostrbatě na tom mohlo být přeci jen o něco lépe. Pro všchny, kterým však nevyhovuje spojení klávesnice s myši, autoři zakomponovali též možnost připojení gamepadu. Věřte však tomu, že za předpokladu, kdy ke hře sedne patetický cholerik, není během herního postupu vyloučen bouřlivý nástup jeho "provozní teploty".

 Z předchozích řádků není nijak těžké vyčíst, že The Flame in the Flood celkově pendluje mezi hardcore survival hříčkou, která nekompromisností jen překypuje, ale zároveň dokáže chytit za srdce nejednu citlivější povahu. A věřte nebo ne, mě jakožto duši romantika (no, skutečně!) to nedělá nijak nepřekonatelný problém. Hra tedy vyžaduje i darování nějakých těch lidských emocí, abyste skutečně dokázali objevit její kouzlo. Škoda, že právě to je častokrát shazováno těžkopádnými ovládacími prvky a technickými nedodělky. I přesto však Flame in the Flood dokáže minimálně na jedno dohrání upoutat kdejakého dobrodruha.

The Flame in the Flood

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Nenápadný "simulátor" postapokalyptického cestovatele nekombinuje v sobě kdo ví jak originální herní prvky. Přesto však dokáže velmi slušně zabavit a zejména parádně vtáhnout do svých sítí. Koho nenadchne, toho The Flame in the Flood alespoň neurazí.

+ Plusy

  • Příjemná grafika a zvuk
  • Nevídaná atmosféra
  • Solidně korespondující systém craftingu
  • Souměrně nastavená obtížnost

− Mínusy

  • Neúplný technický stav
  • Problémy s ovládáním
  • Sem tam zlobí kamera

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
80

Metacritic

Vaše hodnocení

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: The Flame in the Flood - recenze. Trnitá cesta za přežitím

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.