Broforce – recenze PS4 verze. Bromance na n-tou

Vychází na platformách:

Broforce

Broforce FOTO: GAMIFIQUE.cz

Rambo, Terminator, Timecop nebo třeba Indiana Jones... Co mají společného? V první řadě jsou to všechno pořádní řízci, kteří kopou zadky a sypou hlášky jak školní jídelna sůl, ve snaze přerazit pachuť nazelenalých brambor. Ale hlavně se tito a několik desítek dalších ikonických postav z akčních filmů zejména 80. a 90. let sešli v jediné hře. Tu haldu testosteronu jsme museli odsávat čerpadlem!

Arnie, Sly a spol nakopávaj zadky

Pod humorem a kupou odkazů na popkulturu se skrývá naprosto parádní a v hned několika ohledech neotřelý kousek, který má své hratelnostní jádro ukované z kvalitního železa. Jednotka Broforce je složená z party správných chlapků (a pár železných dam), kteří sundávají ze stromu koťátko jednou rukou a tou druhou vyhazují do povětří nepřátelský poloostrov. Ve hře máte vždy jednoduchý úkol – vypráskat rohatého kravaťáka, který se posmívá na konci každé z úrovní. Cestu k němu však střeží nejen hordy chlupatých teroristů s kulomety či sebevražednými vestami, ale i zuřivých psů nebo chodících tanků.

img-responsive

Broforce | foto: GAMIFIQUE.cz

Tady stačí jeden zásah a je po vás... Nebo alespoň po vašem současném gerojovi. Na začátku každého levelu začínáte jen s jedním životem, další přibudou po osvobození zajatců. Právě s přibývajícím počtem zachráněných vězňů se rozrůstá i jednotka Broforce. Takže zatímco ze začátku vaši jednotku tvoří jen Rambro, brzy se přidají borci jako McBrover (typický mullet nemůže chybět), nebo například BroInBlack. Každý nový člen se přitom liší od všech ostatních a kromě klasického útoku má i omezenou speciální schopnost. McBrover tak například servíruje nepřátelům krocana nadívaného dynamitem, BroInBlack svým ikonickým vymazávačem paměti přeprogramuje nepřátele, keří rázem bojují po vašem boku... na chvíli. Mezi jednotlivými charaktery se nedá libovolně přepínat a pokud vám tedy oblíbený člen Broforce umře po dvou sekundách, přijde na řadu až za pěkně dlouho.

Autoři do hry procpali všechny známe i méně známe hrdiny a antihrdiny. Jejich objevování je velkou hnací silou, když se hra s každým dalším členem jednotky Broforce stává různorodější a možností postupu přibývá. Přistihli jsme se, že se zatraceně těšíme až zachráníme dostatek zajatců, aby naši čeládku borců rozšířil například Bronan the Brobarian. Hratelných charakterů je skutečně fůra a až na pár výjimek jsou velmi povedení. Svého oblíbence si tak najde skutečně každý. Pokud vám však jména jako McBrover nenapoví televizní předlohu, tohle nemusí být hra pro vás. Jde totiž vlastně o takovou poctu akčňákům převážně let minulých.

May the force bro with you

Broforce je v první řadě pořádně frenetická střílečka, ve které však nezřídka hraje roli i taktika a plánování postupu.Všude to bouchá, třaská a rozpadá se, kromě žebříků se dá vše rozstřílet na maděru a i když se jde většinou z leva do prava, cest existuje hned několik. Autoři přidávají nové a nové překážky i další nepřátele a samozřejmě nechybí ani poměrně časté souboje s kolosálními bossy. (Do jisté míry) řízený chaos ještě nabírá na obrátkách, pokud si ke hraní přizvete kamaráda. Hra v multiplayeru funguje takřka bezvadně. Bavit se však budete i sami.

Broforce i přes vlastně stále stejnou náplň misí až do svého konce neztrácí dech a to hlavně díky stále novým nápadům, které autoři nezapomínají chrlit ani v pozdějších fázích kampaně. Co nás však malinko zarazilo je ovládání. Je sice precizní a vpije se do kůže po chvíli, ale občas se prapodivně zasekává. Držíte tak páčku dopředu a Rambro stojí na místě. V tomhle hektickém světě jste však mrtví během milisekundy...

Tenhle zádrzel, provázející vydání PS4 verze, je často poměrně nepříjemný, jen kraťoučké zaseknutí ve špatné chvíli může znamenat restart sice krátké, ale často po čertech obtížné úrovně (pokud tedy nejste měkoty a hrajete na nejtěžší obtížnost jako my). Ovládání však ve většině případů funguje znamenitě a díky své intuitivnosti poskytuje opojný pocit zadostiučinění. Zaznamenali jsme však i překvapivé výkyvy v počtu snímků za sekundu, což už je vzheldem k grafické stánce hry celkem úlet. Ostatně to se dá říct i o nahrávacích časech, které se občas bezdůvodně pořádně natáhnou. Nějaká ta záplatička by tedy rozhodně přišla v hod.

img-responsive

Broforce | foto: GAMIFIQUE.cz

Na konceptu neustálého střídání hratelných charakterů vystavěli tvůrci špičkovou arkádovou střílečku, která není skoupá na epické momenty a to i přes retro grafickou stylizaci. Broforce je po čertech zábavná pocta starým akčňákům, která nestíhá nudit. Na některých by šlo sice ještě malinko zapracovat, hra však do žánru střílecích arkád přináší tolik svěžího a zároveň povědomého větru, že ji pár chybiček s chutí odpustíme.

Broforce

Hodnotil: GAMIFIQUE.cz

Verdikt

Povedená arkáda se konečně dostala i na PS4. Je svižná, třeskutě zábavná a plná nápadů. Konverze však přinesla i pár zbytečných chybiček zejména technického rázu, které snad brzy vývojáři smáznou dobře padnoucí záplatou.

+ Plusy

  • Kupa ikonických charakterů se zajímavými schopnostmi
  • Humor
  • Nápaditý koncept
  • Nadupaný soundtrack

− Mínusy

  • Ovládání se občas zasekne
  • Řada technických nedodělků
  • Pár odfláknutých trofejí, které není radost sbírat.

Hodnocení redakce

GAMIFIQUE.cz

Jak hodnotíme?
80

Metacritic

Vaše hodnocení

Témata: Broforce
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Broforce – recenze PS4 verze. Bromance na n-tou

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.