






Jak mnozí spekulovali, hra bude opravdu začínat už před válkou a její začátek si tedy hráč zažije z první ruky. Hlavní hrdina – či hrdinka – se stane obyvatelem vaultu 111, ve kterém blíže nespecifikovaným způsobem přežije následujících 200 let (cryo-komory? Jop, určitě cryo-komory). A jen co vyleze ven, nastane čas na to nefalšované Fallout dobrodružství, jaké si pamatujete ze třetího dílu. Můžete běžet kamkoli chcete, sbírat cokoli chcete a zastřelit kohokoli chcete. Přibudou ale pochopitelně i novinky.
Hlavní protagonista bude kompletně nadabovaný a rozhovory by měly působit dynamičtějším dojmem. Oblečení a zbroje na sebe budete moci skládat ve vrstvách. V.A.T.S. je zpátky, ale tentokrát se při jeho aktivaci čas pouze zpomaluje, nikoli zastavuje. Souboje vůbec působí o dost akčněji a málem bych se odvážil tvrdit, že budou zábavné i v reálném čase. No a pak je tu samozřejmě fanoušky adorovaný hafan, který tu bude nejspíš hlavně od toho, aby po CoD: Ghosts napravil reputaci ve hrách německým ovčákům. Kromě toho vám ale bude pomáhat v soubojích a rovněž mu můžete udílet kontextuální příkazy, např. něco přinést. Tak schválně, jestli se dočkáme aportovacího DLC.
S čím se ale autoři vytáhli nejvíce, byl systém craftingu. Všemožné předměty, které budete po světě sbírat, můžete rozkládat na suroviny alá Witcher 3 a z nich následně tvořit nové hračky. A z kombinací, které autoři vykouzlili se zbraňovým arzenálem, nám vážně klesala brada. Vždyť hra má obsahovat přes 50 zbraní a 700 (!) různých modifikací. Z obyčejné pistolky zřejmě nebude problém si pomocí dostatku materiálů a návrhů udělat příruční sestřelovač orbitálních stanic. A pokud je vám to málo, chyťte si klobouky: Fallout 4 vás totiž nechá stavět i domy a rovnou i celé usedlosti.
I proto tedy zamrzí, že tohle obrovské množství předmětů budete muset opět manažovat ve stejně nepřehledném inventáři jako minule. Ačkoli, uvidíme, možná jsem jen přehnaný pesimista. Případnou útěchou vám budiž, že pokud máte nějakých 130 euro navíc, můžete si už dnes objednat Pip-Boy Edition, se kterou obdržíte i reálnou maketu Pip-Boye i s aplikací, díky které si můžete své herní staty prohlížet přímo na svém zápěstí. A pokud ne, můžete to samé dělat alespoň na svém telefonu.
A když už jsme u těch mobilních telefonů a tabletů, následující zprávu byste určitě neměli přehlédnout. Pokud vlastníte mobilní zařízení nebo tablet se systémem iOS, můžete si již ode dneška zdarma stáhnout hru Fallout Shelter, organizační strategii, ve které se ujmete role správce vaultu. Vzhledem k tomu, že motiv sociálních experimentů ve vaultech je ve Falloutech silně protěžován, šlo o výborný nápad a extrémně vstřícný krok vůči komunitě, kvůli kterému budu asi ještě chvíli nenávidět svoji Lumii běžící na Windows 8.
Nejlepší zprávu si ale Todd Howard nechal nakonec. Takže pokud si už teď okusujete nehty nedočkavostí, nezoufejte. A rovnou bouchněte jedno šampaňské. Fallout 4 má totiž vyjít již 10. listopadu tento rok.
DISKUZE: Fallout 4 bude gigantický! Navíc vychází velmi brzy