Nový DOOM je přesně takový, jaký jsme ho čekali. Spousta zbraní, nepřátel a krve

E3 2015

Jedna z nejočekávanějších her E3, reinkarnace DOOMu, se dočkala oznámení ihned na začátku. Kromě dlouhého gameplaye jsme také viděli kousek multiplayeru a editoru. A co si budeme povídat, je to MASO.

DOOM

DOOM FOTO: Reprofoto YouTube

Zatímco u nás v Česku už začínají švitořit ranní ptáčata, za velikou louží v Los Angeles se návštěvníci E3 teprve chystají na první večer konference – a spolu s ním i zahajovací tiskovou konferenci. Této pocty se dostalo studiu Bethesda Softworks, které snad netřeba nikomu nějak obsáhle představovat. Jen v rychlosti tedy zmíníme, že právě tito pánové a dámy jsou zodpovědní například za posledního Wolfensteina, sérii The Elder Scrolls a v neposlední řadě za třetí díl série Fallout.

A tak si fanoušci samozřejmě už pár týdnů dopředu hryzali nehty napětím, co jim Bethesda na E3 předvede a oznámí nového. Jak  dostála očekáváním? Inu, pokud jste (stejně jako autor tohoto článku) do poslední chvíle doufali v resuscitaci Prey 2, pak absolutně vůbec. Pokud vám ale šlo třeba o takový Fallout 4… no, co si budeme nalhávat, jasně, že vám šlo o Fallout 4! Ale vezměme to hezky popořadě.

Jako první totiž pánové z Bethesdy představili novou reinkarnaci kultovní střílečky Doom. Starším z vás jistě není třeba říkat, o co jde; mladším bude muset stačit to, že tahle hra pomohla v roce 1993 vašim rodičům a starším sourozencům ujasnit si, co je to FPS žánr a co to znamená kropit pekelné démony v kůži vesmírného mariňáka. Teď se tuhle legendu snaží Bethesda oprášit a naservírovat dnešní hráčské obci. Jak to zatím vypadá?

„Doom je o třech věcech,“ dozvídáme se z komentátorových úst. „O děsivých démonech, o obrovských zbraních a rychlém pohybu.“ Vzápětí jsme mohli jeho slova důkladně porovnat s děním na obrazovce, protože hráč byl takřka okamžitě vržen do akce.

Démonů tu byl na každý pád dostatek – zda měli nějaký děsící potenciál, to už bych ale nechal na každého uvážení. V rámci rychlé akce totiž ve výsledku stejně působili spíše jako anonymní maso do mlejnku. Každý z těch pár nepřátelských typů se ale vyznačoval odlišnou bojovou strategií a třeba takové uhýbání impovým fireballům nám dalo sympaticky vzpomenout hratelnost první dvou dílů.

Celkově nás ale prezentace ze židle úplně nezvedla. Ne že by to vypadalo zle, jen to zkrátka nebylo takové terno. Hlavní hrdina pobíhal po anonymních koridorech nějakého vesmírného čehosi a kropil všechno, co se hnulo. Čas od času sebral novou zbraň do poměrně pestrého repertoáru, tu si efektně podal démona nablízko, onde jej rozpůlil motorovou pilou, zkrátka přesně takový gorefest, jaký byste od Dooma čekali. Jen s tou proklamovanou rychlostí pohybu to nakonec není zas tak horké. Běhá se tu sice rychleji, než v současných „realističtějších“ střílečkách, ale ono ikonické strafování nechali vývojáři odpočívat v minulém tisíciletí. Potěšila nás i absence autohealu (jak také jinak že), neomezený počet zbraní v inventáři a double jump, od kterého bychom si mohli slibovat nějaké ty skákací prvky či dokonce pasáže, které by hře dodaly na dynamice.

Show vývojáři zakončili sneak-peakem do multiplayeru, který bude mít i asynchronní složku a vy tak dostanete šanci protihráče kosit v kůži revenanta, a ukázkou tzv. Doom Snapmap, což bude rychlý a intuitivní editor map, módů a zkrátka herního obsahu, který bude komunitě k dispozici. Zato u nás mají autoři palec, hore, protože by to mohlo titulu slušně prodloužit životnost. Jako úplně poslední jsme dostali ukázku z části single player kampaně, která se odehrávala v pekle a kde pod náporem čím dál tím silnějších monster hezky vynikla frenetická hratelnost.

Jak Doom nakonec dopadne, to je zatím vskutku ve hvězdách. Z ukázky jsme do kolen nešli, působí ale sympaticky oldshoolovým dojmem. V době, kdy mají na akční FPS monopol modern military shooters by tahle jízda mohla být příjemným osvěžením.

Témata: Doom | E3 2015
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nový DOOM je přesně takový, jaký jsme ho čekali. Spousta zbraní, nepřátel a krve

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.