Zmatek na Steamu: Nové funkce opět mizí

Valve zažívá perné dny. Distribuční platforma Steam spustila možnost prodeje módů a prakticky okamžitě od ní zase upustila. Co se stalo?

Steam

Steam FOTO: GAMIFIQUE.cz

Valve a Bethesda spustily minulý týden zajímavou novinku. V rámci ní mohli tvůrci modů pro Skyrim své výtvory prodávat prostřednictvím Steam Workshop. Řada z nich včetně těch nejznámějších modderů tento krok uvítala, přesto byla tato funkce ze Steamu po několika dnech stažena a všem, kteří si nějaký mód zakoupili, budou navráceny peníze. Co se stalo?

Podnětem zřejmě byl základní a logický fakt - hráčům se tento systém nelíbil. Řada z nich si totiž jednoduše zvykla na to, že módy jsou zdarma jako dodatky ke hrám, za které utratili mnohdy nemalé peníze. Myšlenku zpoplatnit dodatečný obsah, který nepochází od samotných tvůrců původní hry, proto fanoušci ve velkém odmítli.

Málokterá korporace ale hledí na přání lidu, a proto je potřeba se za pravými důvody vydat hlouběji. Jako vždy v tom hrají roli peníze, a s těmi jdou ruku v ruce práva. Právě právní aspekt je jeden z důvodů, díky kterým se Valve rozhodlo couvnout. Není těžké vymezit, kde začínají a končí autorská práva na jednotlivé prvky hry, je ale poměrně složité určit, komu náleží práva za určité části módů. Ne každý modder totiž začíná od začátku a řada doplňků do hry staví na nápadu jiných tvůrců, kolikrát i z jiných her. Jednoduše řečeno, produkt, který by následně chtěli autoři prodávat, by jim musel patřit a museli by na něj mít autorská práva, a to mnohdy není možné.

Otázkou také zůstává, jestli byl nejlepší způsob, jak odstartovat tuto novinku, právě na hře s tak širokou základnou a množstvím módů. Lidé si těžko zvykají na to, že něco, co bylo po mnoho let zadarmo, je nyní zpoplatněno.

Valve přiznává, že situaci podcenilo, a jedním dechem podotýká, že v posledních letech přišlo studio s mnoha možnostmi, kterými se mohou tvůrci módů obohatit. Původní plán, podle kterého by se moddeři mohli touto činností živit na plný úvazek, prozatím zůstává u ledu. Lidé z Valve ale nevylučují, že se obdobná forma na Steam jednou vrátí. 

Témata: Steam | Valve
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Zmatek na Steamu: Nové funkce opět mizí

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.