Vše, čeho jste si nevšimli v traileru na Deus Ex: Mankind Divided na jednom místě!

Tří a půl minutový trailer na pokračování věhlasné sci-fi série je plný stop a náznaků. Co všechno jste stačili přehlédnout? My Vám to povíme!

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided FOTO: Kanobu

Když v roce 2011 vycházelo Deus Ex: Human Revolution, mělo laťku nastavenou proklatě vysoko. Vždyť původní Deus Ex je dodnes mnohými považován za jednu z nejlepších her vůbec. Square Enix si ale s výzvou poradili nad očekávání dobře a Human Revolution je pro nás dodneška tou nejlepší ze všech výhradně zlatohnědých RPG-FPS-stealth her, které jsme kdy hráli.

Nyní Square Enix konečně vypustili první trailer na pokračování Mankind Divided. A že je panečku na co koukat. Pravda, trailery Ikarus a Purity First na první (nebo vlastně třetí?) díl zůstávají pořád o ligu výše, ale stále jde o parádní řemeslo – a hlavně, ty tři a půl minuty jsou nabité předzvěstmi toho, co nás může čekat v plné hře.

Takže jestli jste snad něco přehlédli, nemusíte smutnit. Od toho tu máte Gamifique, abychom pro Vás vyzobali to nejzajímavější z celého traileru.

Pravda je tam venku

Takže, nejdříve ta očividná fakta. Adam Jensen je zpátky i se svými ultrašik slunečními brýlemi a sexy chraplákem. Dal vale Sarif Industries, pro které pracoval v Human Revolution, a vyrazil na svou vlastní křížovou výpravu proti… Augmentovaným teroristům? Iluminátům? Zatím nevíme, ale vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby volba strany ve hře připadla právě na nás samotné.

Pokud zalovíte v paměti, určitě si vzpomenete, že Human Revolution mělo vícero možných zakončení. Spolu s pokračováním budou muset autoři zvolit jedno kanonické. A již úvodní záběr Jensena ležícího ve vodě mezi troskami naznačuje, že by jím mohlo být (ano, SPOILER!) „The Truth Is out There“, ve kterém jste se rozhodli aktivovat sebedestrukční sekvenci Panchaey a ponechali lidstvo, aby se s katastrofickým finále příběhu popasovalo, jak nejlépe umí.

img-responsive

Deus Ex: Mankind Divided | foto: Reprofoto YouTube

Na každý pád však události z finále Human Revolution vyústí v ještě větší rozkol a nesnášenlivost mezi augmentovanými, kteří jsou hromadně potíráni, a neaugmentovanými, kteří je hromadně potírají. Jak už ostatně napovídá název hry, lidstvo je názorově rozdělené ve dví. Tomu říkáme téma hodné dospělé scifárny, takže jen houšť a větší kapky!

Onen rozkol navíc symbolizuje i drobný detail v traileru. Když sledujeme Adama utíkat Prahou (ano, Prahou. Jste snad překvapení?), můžeme za jeho ramenem vidět billboard se sloganem: „Kdo zvítězí? Hlasujte.“ Slogan je doprovázen dvěma dlaněmi, jednou lidskou a jednou robotickou. A jak si někteří z vás možná povšimnou, obě jsou zachyceny ve stejném gestu, jaké zaujímá postava Boha na slavném obrazu Stvoření Adama. We see what you did there, Squeenix.

img-responsive

Deus Ex: Mankind Divided | foto: Reprofoto YouTube

Andělé a démoni

S náboženskou symbolikou se v traileru vůbec protrhla hráz. Ne že by nás to tedy u hry pojmenované Deus Ex nějak překvapovalo. Najde se toho povícero, takže spíše v rychlosti:

O dlaních obkreslených od Michelangela jsme se již zmínili. Na podobnou notu hraje i záběr, kdy se Adam prsty své mechanické paže dotýká lidské dlaně jedné z obětí Pražského atentátu. Činí tak v gestu, které silně evokuje symboliku milosrdného Boha sklánějícího se k člověku. Určitě není náhodou, že právě tento záběr je prostříhaný s tím, ve kterém Ivan Berk, jedna z vedlejších postav traileru (a předpokládáme, že i celé hry), líbá mechanickou ruku aktivistického vůdce, jako je to tradicí u papeže.

Stojí za povšimnutí, že v obou těchto záběrech je navíc mechanická ruka, symbol augmentovaných, nahoře. Toto nenápadné pomrknutí je tak výmluvným vyjádřením konfliktu, okolo kterého se hra točí: ano, jsou tu dvě strany mince, ale všichni víme, že jedna z nich je ta silnější.

A v neposlední řadě tu samozřejmě uvidíme Adama Jensena v klasické andělské alegorii, a to hned dvakrát. Křídla mu napoprvé vytvoří osvětlení v uličce, podruhé hledací světla pátracího letounu.

Kdo bude kopat za zlouny?

A propos, Ivan Berk a onen holohlavý vůdce aktivistů, který místo šály nosí rovnou celý kabát. Zatímco druhý jmenovaný je záporákem tak typickým, až z toho zuby trnou, s tím prvním to možná tak jednoduché nebude. Jméno mladíka ve žluté kapuci se v traileru objeví na jednom z monitorů, které Adam vypíná gestem ruky (řekl někdo dálkové hackování?). Ivan Berk je obviněný z bombového atentátu, okolo kterého se trailer točí, a dost možná by mohlo jít o jeho iniciaci do skupiny.

img-responsive

Deus Ex: Mankind Divided | foto: Reprofoto YouTube

A co ta hora masa, kterou byste si snadno mohli splést s Lethem z druhého Zaklínače? Mluví se silným ruským přízvukem (takže se z něj, buďme upřímní, dost možná vyklube Čech) a o jeho tvorbě se autoři rozmluvili v nedávném vývojářském deníčku. Obzvláště zajímavě zní především augmentace jeho ztraceného oka, které mu nyní nahrazují hned tři kamerky, umožňující mu (údajně) mnohem lepší prostorové vidění.

img-responsive

Deus Ex: Mankind Divided | foto: Reprofoto YouTube

Jistě, mumláte si, těch dvou byl plný trailer. Následující cameo ale ledakomu uteklo. Nikoli tak kolegům z PC Gameru, kterým se mezi řádky náhodně generovaného kódu podařilo odhalit Boba Page, starého známého z prvního dílu. Nebo si snad opravdu myslíte, že B#B P-*& na skupinovém chatu Iluminátů je pouze náhoda?

img-responsive

Deus Ex: Mankind Divided | foto: Reprofoto YouTube

Trojúhelníky. Trojúhelníky? TROJÚHELNÍKY!

Nové Deus Ex hry si vizuálně libují ve dvou věcech: zlatohnědém spektru a trojúhelníkových motivech. „No samozřejmě,“ mávnete rukou, „trojúhelníky = Ilumináti, známe!“ Ale držte si klobouky, ta pravá konspirace má teprve přijít.

Hlavní antagonista traileru Adamovi říká o končícím „Zlatém věku“, čímž se v Deus Ex universu označuje období největšího rozmachu augmentací. NA XBOX UK si ale také vzpomněli na tzv. Zlatý poměr, matematický vzorec, který je v některých oborech využíván k definování krásy. A na čem je celý založený? Modří už vědí: na trojúhelnících. Překombinované? Možná. Cool? Rozhodně! 

Augmentace

Ale dost už bylo konspiračních teorií. Samozřejmě, že nejvíce pozornosti si pro sebe krade stylová exhibice Adamova nového arsenálu. Takže co máme nově na skladě?

Nejprve se Adam vytasí s jakýmsi omračujícím kanónem zasazeným v augmentované paži, schopným omráčit několik protivníků najednou. Během likvidace policejní jednotky také využije nějaký ten kop zvýskoku a ano, to by se nám ve hře líbilo. Dále jednoho oponenta omráčí taserem uschovaným v kloubech ruky a svoje trademarkové čepele tentokrát dokáže i vystřelovat na větší vzdálenost. Vypadá to tedy, že nám v novém díle přibude možnost smrtících i nesmrtících takedownů na dálku.

Pak je tu ještě jakýsi energetický „dash“, připomínající například Shepardův Biotic Charge ze série Mass Effect. A úplně na závěr vidíme Adama, jak se zahaluje do poněkud podivně vypadajícího, pravděpodobně nanoboty tvořeného brnění.

Matka měst

Inu, vy už to samozřejmě dávno víte, ale říct to zkrátka musíme. Ano, Mankind Divided se bude odehrávat, alespoň tedy z části, v Praze. Z toho může mít našinec samozřejmě velkou radost, ale upřímně, raději nečekejme žádné zázraky. Matku měst už jednou, ehm ehm, zprznila série Call of Duty a dovolil bych si tvrdit, že ani Detroit z Human Revolution neměl se svou předlouho mnoho společného. Však také autoři mohou všechny odchylky obhájit zasazením v budoucnosti. Je ale vidět, že se minimálně o rámcové zachování genia loci snaží a dokud bude prostředí fungovat jako celek, nějaké ty nedodělky a jména zastávek jako „Utulek station“ jim rádi odpustíme.

img-responsive

Deus Ex: Mankind Divided | foto: Reprofoto YouTube

ACRNM

A nakonec jedna hořkosladká tečka: když si Jensen zapaluje cigaretu, můžeme si na límci jeho kabátu povšimnout nápisu ACRNM. Akronym?! „Zní to přímo krypticky!“ říkáte si jistě. Nová korporace? Tajná organizace? Jen se nenechte vysmát: jde jen o poněkud necitlivý product placement na značku oblečení – a studenou sprchu pro všechny zapálené lovce skrytých významů.

img-responsive

Deus Ex: Mankind Divided | foto: Reprofoto YouTube

Tak tady to máte. Překvapilo vás něco? Nebo jsme snad něco přehlédli? Podělte se o to s námi v diskuzi!

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vše, čeho jste si nevšimli v traileru na Deus Ex: Mankind Divided na jednom místě!

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.