Den, kdy se zrodila legenda. PlayStation 2 slaví 19 let

Nejprodávanější herní konzole společnosti Sony dnes slaví 19 let od uvedení na trh.

PlayStation 2

PlayStation 2 FOTO: Wallpaper Cave

Dnes je to přesně 19 let od doby, kdy byl PlayStation 2 poprvé uveden na trh. Japonsko tehdy dostalo přednost před zbylým světem a dočkalo se prvních kusů už 4. března 2000. Kanada společně se Spojenými státy čekala na start prodejů až do října téhož roku, v Evropě si pak první šťastlivci mohli konzole rozebírat až v listopadu.

A start to byl opravdu raketový. Během prvních čtyř týdnů se jen v Zemi vycházejícího slunce prodalo 1,4 milionů kusů, do října, kdy odstartovaly prodeje v Severní Americe, pak 3,5 milionu zařízení. Už první měsíce tedy ukázaly, že tento nový výrobek bude mít velký potenciál, a potvrzovala to i obrovská očekávání fanoušků po celém světě.

Když v říjnu odstartovaly prodeje v USA a Kanadě, dočkali se v Sony velké pocty. PlayStation 2 se totiž stal nejrychleji prodávanou herní konzolí všech dob, když si během 24 hodin hráči rozebrali více než půl milionu kusů. Z nového výrobku se tak stal celosvětový hit, který už během prvního roku své existence bavil miliony hráčů po celém světě.

A není se čemu divit. Hardware byl na tu dobu velice výkonný. V útrobách tepal procesor s taktem 294 MHz a poblíž byly umístěny RAM moduly o celkové velikosti 32 MB. O vykreslení skvělých zážitků se pak postaral grafický čip taktovaný na 147 MHz a 4 MB grafické paměti. Taktéž šlo vůbec o první a na dlouhou dobu jedinou konzoli, která nabízela DVD mechaniku. Šlo tedy o zařízení, na němž se pobavili jak hráči, tak milovníci filmů a multimédií.

K raketovému startu rozhodně dopomohlo i brzké vydání v Japonsku, díky němuž mohl na podzim PlayStation 2 nabídnout plejádu zajímavých titulů nejen asijského ražení (Street Fighter EX3, Tekken Tag Tournament), ale i pecky pro západní publikum (NHL 2001, Moto GP, Armored Core 2).

První kousky byly z pultů rychle pryč, což museli v Sony řešit dlouhodobým plánem, v němž počítali s expedicí 100 tisíc kusů konzole každý týden. A to se v konečném součtu podepsalo i pod celkovými prodeji, které se zastavily na neuvěřitelných 150 milionech. PlayStation 2 je tedy nejprodávanější herní konzolí vůbec. A její titul ji zřejmě už nikdy nikdo neodpáře. Řada analytiků totiž tvrdí, že nadcházející generace bude poslední z klasických domácích herních zařízení a následně má být nahrazena streamováním. Tato budoucnost je ale zatím v nedohlednu...

Na PlayStation 2 se stály dlouhé fronty (2:52) | zdroj: YouTube

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Den, kdy se zrodila legenda. PlayStation 2 slaví 19 let

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.