GTX 1660 Ti je venku! Jak si vede v porovnání s vlajkovými loděmi Nvidie?

Dlouho očekávaná grafická karta střední třídy, která má nahradit GTX 1070, je konečně k dostání.

GTX 1660 Ti

GTX 1660 Ti FOTO: PC World

Grafické karty postavené na architektuře Turing jsou tu s námi už několik měsíců, pro některé hráče jsou ale zejména kvůli ceně nedosažitelné. Na trhu se totiž dají sehnat v rozmezí deseti tisíc za nejnižší model RTX 2060, což je za relativně výkonný kus hardwaru ještě přijatelná cena, až do třiceti tisíc za RTX 2080 Ti. Nově vydaná GTX 1660 Ti se v našich luzích a hájích pohybuje kolem 8,5 až 10 tisíc, což je v podstatě ta samá částka jako u nejlevněšího RTX. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Oba kousky stojí, jak už jsme zmiňovali výše, na architektuře Turing, a jsou vyráběny 12nm procesem. Největší rozdíl ale tkví v přítomnosti (u GTX 1660 Ti v nepřítomnosti) ray tracingových jader, které jsou jedním z hlavních lákadel nové generace. Je tedy jasné, že Nvidia tentokrát míří na střední třídu a hráče, kteří se bez této rozvíjející technologie v klidu obejdou.

Jelikož jsme na herním webu, tak víme, že vás suchá fakta příliš nezajímají. Pojďme se tedy podívat na výkon GTX 1660 Ti ve hrách. Berte je ale s rezervou, jelikož se jedná o výsledky referenční verze. Testovací sestava se pak skládala z i7-8700K přetaktovaného na 5 GHz a 16 GB DDR4 RAM.

V celkových testech podle serveru PC Gamer skončila tato grafika těsně nad GTX 1070, v některých dílčích ale klesla až pod ní. Například v novince Anthem se po nastavení středních detailů a full HD rozlišení (1080p) vyšplhal průměrný počet snímků za sekundu na 91,2, přičemž výše zmiňovaný konkurent se mohl pochlubit o 5,5 snímky více. Podobný trend se opakoval i u několika dalších her, v drtivé většině případů však nešlo o markantní rozdíl.

Po zhlédnutí těchto testů a přesných specifikací GTX 1660 Ti můžeme říct, že se rozhodně jedná o zajímavou alternativu k vlajkovým lodím Nvidie. Pokud se vám ale nechce investovat tolik peněz do grafické karty, doporučujeme vám počkat na alternativní verzi s označením 1660 a 1650.

Prvně jmenovaná má podle webu Wccftech.com nabídnout pouze 3 GB grafické paměti a 1280 CUDA jader, což je o necelých 300 "kousků" měně než v případě 1660 Ti. U GTX 1650 se údajně máme těšit na 4 GB GDDR5 či GDDR6 pamětí (tipujeme to na GDDR6) a 128 bitové rozhraní. Počet CUDA jader zatím není znám. Nepůjde tedy o žádné herní dělo, na dnešní tituly v rozlišení 1080p by to však stačit mělo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: GTX 1660 Ti je venku! Jak si vede v porovnání s vlajkovými loděmi Nvidie?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Autor herního hitu PUBG míří na burzu, může to být největší IPO v Koreji

16.06.2021 21:10 Jihokorejský výrobce videoher Krafton, který stojí za herním hitem PlayerUnknown's Battlegrounds …

Související:

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.