Valve chystá velké změny. Co čeká Steam v roce 2019?

Vývojáři se v rozsáhlém blogu pozastavili nad minulým rokem a podívali se i do budoucnosti.

Steam

Steam FOTO: www.vg247.com

Kdo by to byl řekl, že se ze Steamu vyklube takový gigant, který pohltí doslova celý herní průmysl. Z malého obchůdku postrádajícího klienty vzešla de facto bezkonkurenční platforma, bez níž bychom si spoustu dnešních her vůbec nezahráli. A i nad tímto úspěchem se pozastavili vývojáři z Valve, kteří nedávno vydali rozsáhlý blog bilancující nad loňským rokem.

Hned na samotném začátku je vypíchnuto, že Steam každý měsíc využije na 90 milionů hráčů. V roce 2018 navíc služba překonala i svůj dosavadní rekord v souběžně přihlášených uživatelích, když se dostala na 18,5 milionu. A aby těch velkých čísel nebylo málo, přidáme i průměrný počet aktivních uživatelů za den. Ten se zastavil 47 milionech, za měsíc to potom dohromady dělá 90 milionů. V přiloženém grafu pak můžeme vidět demografické údaje o uživatelích.

Asi není žádným překvapením, že stejně jako v roce 2012 stále dominuje Severní Amerika a Západní Evropa. Největší růst ale zaznamenala Asie, která před více než šesti lety tvořila pouze malou nevýraznou výseč. Oproti předchozímu období si polepšila i východní Evropa či Latinská Amerika, která se loni mohla radovat z vydání Latinskoamerické španělštiny.

Takto početnou a kulturně rozmanitou komunitu živí novým obsahem rozsáhlá nabídka titulů, která se nyní může pyšnit více než 30 tisíci kousky. A mezi to nejsou započítány přídavky, videa a software, které by měly čítat více než 21 tisíc produktů. Dohromady si tedy mohou uživatelé Steamu vybírat z více než z 50 tisícové nabídky, jíž jen v posledním roce obohatilo 9300 her (zdroj).

Bilancování máme za sebou, pojďme se tedy podívat na to, co nového nás letos čeká. V první řadě je třeba zmínit nová doporučení, pro které si ve Valve připravili systém stojící na strojovém učení. Díky nim dostane hráč na podnose přesně to, co hledá, navíc doplněné o designové funkce, jež by podle vývojářů měly zlepšit celkový dojem z celé platformy. A to nejen v zajetých zemích, ale i v Číně, kde by brzy díky partnerství s Perfect World měl tento gigantický projekt ještě více zapustit kořeny.

Expanze se dočká i jedno z nejméně očekávané oznámení loňského roku - Steam TV. Ten bude krom vysílání klasických turnajů nabízet mnohem více obsahu tak, aby dal prostor co největšímu množství her. A těšit se mohou i mobilní nadšenci, kterým dosavadní podoba Steamu nestačí. Ti dostanou novou aplikaci s názvem Steam Chat, která bude speciálně navržena pro dopisování s přáteli. Přepracovaný systém akcí potom nabídne možnost zvýraznění nadcházejících událostí tak, aby je hráč nemohl už nikdy zmeškat. A Steam Trust, technologie stojící za ověřeným matchmakingem v CS:GO, bude od letošního roku dostupná ve všech hrách.

Vyjmenované změny jsou samozřejmě zajímavé, ale až teď se dostáváme k tomu nejlepšímu. Valve totiž ve svém blogu slíbili přepracovanou knihovnu. Ta má údajně stavět na technologii připravované pro aplikaci Steam Chat. Očekávat tedy můžeme spoustu nových funkcí a také odlišný vzhled. Už teď se ale bojíme, že na tak razantní změnu se bude zvykat opravdu těžko. Stávající systém totiž funguje velice dobře, je jednoduchý a bez nadbytečné funkcionality. Poslední novinkou pak bude program PC Cafe určený počítačovým kavárnám, jenž si klade za cíl vytáhnout uživatelský zážitek právě v těchto lokacích na úplně jinou úroveň.

Už se nemůžeme dočkat, až Valve začne odhalovat podrobnosti. Prvotní informace zatím nevypadají vůbec špatně, chybí ale praktické ukázky, takže ještě raději nechceme jásat. Je ale skvělé, že vývojáři na tuto platformu stále myslí a chtějí ji posouvat neustále dopředu. A to je pro hráče jen a jen dobře.

Zdroj: Steam blog

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Valve chystá velké změny. Co čeká Steam v roce 2019?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.