Z neznámé hry se stal trhák. To vše díky nechtěné chybě

Někdy se i nechtěný přehmat může přetavit v geniální marketingový tah.

Evolvation

Evolvation FOTO: Steam

Je únor 2017 a právě vychází masivně multiplayerová střílečka Evolvation, bez fanfár a větší pozornosti hráčské obce. Titulu zkrátka zapadl mezi stovky dalších her a dlouhou dobu se mu nepodařilo vyhrabat tam, kde by ho jeho tvůrce rád viděl. Pak ale přišla fatální chyba, která se nakonec ukázala jako to nejlepší, co se HyperReuts mohlo stát.

Co že se tedy odehrálo? Vývojáři uspořádali soutěž o 10 tisíc klíčů k jejich hře. Krátce na to ale zjistili, že kvůli bezpečnostní chybě o všechny kódy přišli a nyní už jsou v rukou soukromých vlastníků, kteří je prodali na šedém trhu. Tvůrci to nechtěli ponechat bez povšimnutí a všechny tímto způsobem zakoupené kopie bez lítosti zablokovali. To se samozřejmě nelíbilo samotným kupujícím. Ti krátce na to začali stránku hry bombardovat negativními recenzemi.

Autor byl nešťastný a se svým smutkem se svěřil i na internetu: „Jsem jen nezávislý vývojář, který se opravdu hodně snaží. Jenže ve stejnou chvíli se moje společnost řítí do propasti kvůli vlně negativních recenzí a komentářů."

Jak se ale říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Valve na jeho výlev bleskurychle zareagovalo a umožnilo hráčům na krátkou dobu získat hru úplně zdarma. To nakonec vedlo k tomu, že se čísla souběžně hrajících hráčů vyšplhala až na neuvěřitelných 170 tisíc. To je číslo, o nichž si můžou nechat zdát i některé AAA tituly.

Závěr jako z pohádky? Ale kdeže! Ericu Rutsovi teď přibyly vrásky na tváři hned ze dvou důvodů. Ten první jsou přetížené servery, které nezvládají takový příval hráčů. Tvůrce už slíbil nápravu, ale zároveň varoval, že se musíme připravit na dlouhou čekací dobu a lagy. Další problém je pak stránka peněz. Titul totiž nebyl koncipován jako free-to-play, takže tu nejsou žádné mikrotransakce, a tím pádem nemá studio žádnou možnost výdělku. Pokud se ale tvůrcům podaří udržet stávající čísla, která se pohybují kolem 55 tisíc hráčů denně, určitě nebudou mít problém nějaký ten dolar ze hry vytřískat. Určitě by si to zasloužili, protože Evolvation dosud vydělal nuzných 100 dolarů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Z neznámé hry se stal trhák. To vše díky nechtěné chybě

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.