Remaster prvního StarCraftu je skutečností, vyjde v létě

Originál, který změnil životy milionům hráčů na celém světě, bude od příštího týdne zdarma pro všechny.

StarCraft: Remastered

StarCraft: Remastered FOTO: Blizzard Entertainment

Přestože se objevovaly náznaky, že klasickou strategii od Blizzardu by
mohl čekat facelift, až v průběhu právě probíhající akce I <3 StarCraft se spekulace projevily jako pravdivé. V kancelářích Blizzardu se opravdu pracuje na StarCraft: Remastered a vývojáři si dávají velký pozor, aby nenarušili křehký systém hry, která se po letech strádání s velkou pompou vrátila na progamingové výsluní, a drželi se originálu tak moc, jak je to jen možné.

Původní grafický styl, díky kterému vypadá StarCraft po 19 letech podstatně lépe než spousta her ze stejné éry, zůstane zachován. Nově si ho ale budeme moct užít v širokoúhlém, až 4K rozlišení. Na porovnání obou verzí se můžete podívat na oficiálním webu a později i v samotné hře. StaCraft: Remastered bude, např. po vzoru Halo, umožnovat okamžité přepínání mezi originálním a novým, vyhlazeným vzhledem.

img-responsive

StarCraft: Remastered | foto: Blizzard Entertainment

Novinkou bude rovněž možnost podstatně více oddálit a přiblížit kameru, což mimo jiné značně usnadní práci komentátorům profesionálních zápasů. Původní soundtrack byl znovu nahrán a „oživen“. Stejně tak by to mělo být i s dabingem, ale určitě nejsem jediný, komu by bylo líto, kdyby Kerrigan přišla o svůj starý hlas. Brífinky před každou kampaňovou misí budou „stylizovány“ do podoby připomínající komiksy, takže možná úplně přijdeme o mluvící hlavy. To však také vyvolává jednu velice podstatnou otázku. Zůstane ve hře skrytý recept na čínské kuře s citrónem?

V rozhovoru pro Team Liquid se Robert Bridenbecker a Pete Stilwell, vývojáři z Blizzardu, vyjádřili, že „zachování gameplaye je jejich prioritou“. To znamená, že zůstává původní pathfinding a nemusíme se tedy obávat „death ball syndromu“ jako u StarCraftu II, nebo omezení počtu vybraných jednotek. Stejně tak zůstávají i některé bugy, které se za ta léta staly neodmyslitelnou součástí vybalancování hry, jako třeba stackování mutalisků.

img-responsive

StarCraft: Remastered | foto: Blizzard Entertainment

Je to možné z jednoho velice prostého důvodu. StarCraft: Remastered běží na velice podobném kódu jako originál. Tak podobném, že umožňuje spustit staré replaye a dokonce i cross-play mezi původní a remasterovanou verzí.

Některých výdobytků moderní technologie se ale SC:R přeci jen dočká. Konečně bude možné nastavit si vlastní klávesové zkratky, přibude měřič APM nebo automatické ukládání replayů. Mimo gameplay se můžeme těšit na implementaci matchmakingu a s ním oficiálního žebříčku. Ale nemusíte se bát, podpora LAN zůstane zachována. O nic nepřijdou ani fanoušci komunitních map.

Musím přiznat, že jsem překvapen – po některých hodně kontroverzních přešlapech s druhým dílem –, jak rozvážně Blizzard k remasteru své klasiky přistoupili. A ačkoli se StarCraft i po takřka dvou desetiletích velice úspěšně drží při životě, píchnutí nové energie do žil mu rozhodně neuškodí.

StarCraft: Remastered vyjde v průběhu léta, jak to bude s cenou se dozvíme později. Už v průběhu příštího týdne pak vyjde patch 1.18 pro originální hru, který přijde například s moderním anti-cheat systémem a vylepšenou podporovou pro novější operační systémy, ale hlavně ji učiní zdarma stažitelnou pro všechny hráče.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Remaster prvního StarCraftu je skutečností, vyjde v létě

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.