Square Enix nabízí nezávislým vývojářům možnost vytvořit nový Anachronox, Fear Effect nebo Gex

S nečekaným tahem vyrukoval japonský vydavatelský gigant Square Enix, když nabídl starší značky ze svého širokého katalogu indie vývojářům, kteří budou mít zájem vytvořit jejich pokračování. Ale jak už to tak bývá, má to háček nebo dva.

Gex

Gex FOTO: Crystal Dynamics

Prvním krokem pro zainteresované vývojáře je zapojení se do programu Square Enix Collective Initiative, na jehož webu vydavatel celou akci oznámil. Pod nepříliš vypovídajícím názvem se skrývá systém, ve kterém vývojáři nejprve uveřejní svůj koncept a komunita následně po 28 dní poskytuje feedback a hlasuje, jestli se jí koncept zamlouvá a případně by ho podpořila v rámci crowdfundingové kampaně. Square Enix následně ohlasy zhodnotí a rozhodne, jestli dá projektu zelenou.

Ale i pokud vývojáři projdou touto první zkoušku, stále nemají vyhráno. Dalším krůčkem k úspěšnému vydání hry je vybrání dostatečného obnosu peněz, který by pokryl vývoj, na Kickstarteru nebo IndieGoGo. Pokud vývojářské studio přežije i tento krok, což díky stále narůstajícímu skepticismu k novým projektům od neznámých studií může být relativně obtížné, dojde už na samotný vývoj a následné vydání.

Poměrně zvláštní pozici v tom všem ale zaujímá samotná vydavatelská společnost. Na jednu stranu byly vývojářům ponechány volné ruce ohledně jejich konceptů, dokonce byli i vybízeni, aby se nebáli opustit hranice žánrů předchozích dílů, a taktéž Square Enix nabízí projektům pomoc s nastartováním crowdfundingové kampaně. Na druhou stranu si ale nezapomene ukrojit 5 % z vybraných peněz, 10 % příjmu z prodejů a další 10 % ještě za poskytnutí licence. „Vývojářům pořád zbyde 80 % příjmů z prodejů hry, a kdo ví, třeba budeme mít zájem i licencování pokračování,“ vyjádřil se k tomu Square Enix. „To je dobrá nabídka.“

Těžko říct, jestli se Square Enix po všech marketingových přehmatech dají vůbec věřit fráze jako „dobrá nabídka“. Už jen to, že si dělá nárok na 5 % z crowdfundingové kampaně, je dosti zvláštní, když pro takového giganta je to jen kapka v moři, zatímco pro malé studio může jít o podstatnou část financí. A nutno dodat, že ani nabízené značky nejsou zrovna synonymem pro lukrativní.

Gex je třídílná série plošinovek z 90. let, v hlavní roli s ještěrkou-špiónem, která se do historie herního průmyslu zapsala svou zapomenutelností a oči drásajícím obalem třetího dílu. Hororový Fear Effect a pokračování s podtitulem Retro Helix sklidili na PS1 poměrně vřelé ohlasy, ale ani to nezabránilo vydavateli zrušit další pokračování a dnes si na něj už málokdo vzpomene. Sci-fi RPG Anachronox se svým humorným přístupem ve své době sice docela rozvířilo vlny, ale nikdy si nevydobylo takový kultovní status jako Deus Ex nebo Thief: Deadly Shadows, další hry od vývojářů z Ion Storm.

Činitel je ve všech případech stejný. Jde o značky, na které se vesměs pozapomnělo, mají minimální nebo nulovou hodnotu a Square Enix s nimi nemá žádné plány. Je tedy otázka, jestli je o ně bude u vývojářů a v komunitě vůbec zájem nebo všechny projekty skončí ještě u zrodu.

Témata: Square Enix
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Square Enix nabízí nezávislým vývojářům možnost vytvořit nový Anachronox, Fear Effect nebo Gex

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.