Upírské RPG Vampyr vás donutí přemýšlet nad tím, z koho vysajete zkušenosti

E3 2016

Na zlatou střední cestu zapomeňte.

Vampyr

Vampyr FOTO: DONTNOD Entertainment

Z emotivní epizodní adventury, k upírskému RPG v Londýně 20. století. Málokdy se stane, že vývojáři změní mezi dvěma po sobě jdoucí hrami tak moc svůj záběr a jen ve zlomku případů to nedopadne katastrofou. Ale u Vampyr od studia DONTNOD, tvůrců adventury Life is Strange, by to mohlo vyjít.

Čím se Vampyr tak liší od ostatních RPG? V první řadě systém levelování postavy je do značné míry odlišný a v souladu s upírskou tématikou. Zkušenosti můžete sice normálně získávat i z nepřátel padlých v boji, ale mnohem efektivnější je vysávat krev z nevinných obyvatel Londýna. Ale každá z postav má svůj příběh a místo ve světě a její smrt tak hru patřičně ovlivní.

Sledování vztahů mezi NPC přes speciální část uživatelského rozhraní by mělo být zásadní částí hry. V demu, které DONTNOD ukazovali na E3, se hlavní postava vmísila do konfliktu mezi obchodníkem a člověkem, který ho vydíral. Rozhodnutí se v tomto případě může zdát jednoduché, ale vyděrač se stará o hladovějícího syna, který by pak byl bez otce, zatímco obchodník by si dál prosperoval. Nebo se můžete také rozhodnout zakousnout syna a okolí se přizpůsobí úplně jinak.

Další rozměr těmto rozhodnutím dává skutečnost, že hlavní hrdina je zároveň doktor hledající lék na vampirismus, v době, kdy Londýn sužuje španělská chřipka, která okrádá o život stovky lidí a z upírů dělá divoká nemyslící monstra. Snadno se může stát, že v nějaké části města se nakupí tolik divokých krvežíznivců, že se z ní stane doslova válečná zóna.

Nepamatuji si hru, která by dokázala takhle zapracovat morální volby do něčeho tak zažitého jako je levelování postavy. Upírská RPG jsou hodně vzácné, ale také hodně žádané zboží. Mnoho hráčů stále čeká na pořádné pokračování jednoho z nejlepších RPG všech dob, Vampire the Masquerade: Bloodlines od dnes už bohužel nefunkčního studia Troika, a zatím to vypadá, že Vampyr by tuhle žízeň možná mohlo konečně zažehnat.

Hra vyjde v průběhu příštího roku na PC, Xbox One a PS4.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Upírské RPG Vampyr vás donutí přemýšlet nad tím, z koho vysajete zkušenosti

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.