Datadisk Mare Nostrum pro Europu Universalis IV překopává špionáž a námořnictvo

Vyplouváme.

Europa Universalis IV

Europa Universalis IV FOTO: Paradox Interactive

Zorientovat se ve všech změnách, patchích a rozšířeních, které potkaly oblíbenou grand strategii Europa Universalis IV za dva a půl roku od vydání, byl už nyní úkol hodný průměrného génia a od včerejšího dne jeho obtížnost díky nové datadisku Mare Nostrum ještě stoupla. Ten přináší změny týkající se špionáže, lodí a námořních bitev a mnoho dalšího.

Zásadní novinkou je implementování námořníků. Zatímco v předchozích verzích byla počtem mužů schopných jít do války ovlivňována pouze pozemní armáda a lodě bylo možné „spamovat“ podle libosti (a obsahu pokladnice), s novou verzí už to námořní velmoci nebudou mít tak jednoduché. Mare Nostrum rovněž rozšiřuje paletu příkazů, které mohou flotily automaticky vykonávat.

Novinkou je také korupce, jejíž vykořenění si vyžádá citelnou část vašeho příjmu. Ta je problémem hlavně při anektování nových území, které nově spadají buď pod státy, nebo teritoria. Státy fungují, jako tomu bylo ve hře doposud, oproti tomu teritoria mají vysokou autonomii a zanedbatelný měsíční příspěvek do státní pokladny, jejich udržování a přeměna na vlastní provincie jsou ale podstatně levnější než u států.

Už dlouho potřebným překopáním prošla špionáž. Ve starších verzích šlo výhradně o průběžné aktivity, které si zaměstnávaly vaše diplomatů, nově jsou všechny akce jednorázové, ale jejich použití je ale nyní podmíněno vystavěním špiónské sítě v cizích zemích. Nicméně konečně i ty nejzbytečnější akce jsou relativně použitelné. I podporování rebelů, které si dříve mohly dovolit jen ty největší mocnosti bez toho, aby musely prodávat ledviny svých obyvatel.

Další dlouho vyhlíženou mechanikou je výměna, případě kradení, map jiných států. Obchodní republiky také nově mohou uzavírat obchodní ligy, které fungují jako defenzivní pakt s bonusy do obchodu. A pokud máte zevlující armádu, se kterou nemáte v úmyslu navštívit okolní národy, můžete je pronajmout jiným státům jako kondotiéry. Pochopitelně za mastný měsíční poplatek.

Některé úpravy, např. přeorganizování provincií v Irsku a západní Africe, změny morálky v námořních bitvách nebo vyhrožování válkou a dlouhý seznam vylepšení AI a bugfixů jsou součástí patche 1.16.1, který vyšel společně s DLC, jehož pořízení vás vyjde na 15 eur.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Datadisk Mare Nostrum pro Europu Universalis IV překopává špionáž a námořnictvo

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.