XCOM 2 - Odboj proti mimozemským otrokářům

Lidstvo je zotročeno. Mimozemská rasa vyhrála válku. Co byste byli za hrdiny, kteří se podrobí? Právě pro Vás je tu XCOM2.

XCOM 2

XCOM 2 FOTO: Reprofoto YouTube

Co to je XCOM?

XCOM 2 se nachází v období relativně blízké alternativní budoucnosti. Světu vládne mimozemská rasa. Rasa, která v žádném případě nepřišla na tento svět v klidu a míru. Tento scénář by spíše odpovídal romantické komedii. XCOM však takový není. Zmiňovaní vetřelci ovládli svět. XCOM se staví na odpor. Skupina rebelů sbírá poslední zbytky sil a odvahy, aby se postavila mocnému nepříteli.

Žánr

Dle popisu to vypadá na klasickou FPS bezmyšlenkovitou akci plnou podivných monster. Tak to ovšem opravdu není. U této hry zapojíte představivost a mozkové závity. Jsou to vlastně takové šachy s jinými figurami, jinými pravidly a těžkou převahou soupeře. Jedná se totiž o tahovou strategii. Každé kolo je nezbytné promyslet do posledních detailů a zvážit veškerá rizika vašeho rozhodnutí. To by bylo snadné, kdybyste na většinu misí neměli omezený počet kol. 

Jak vyhrát?

Pro každou kampaň máte k dispozici tým složený ze čtyř hrdinů. Ze začátku jsou to prostí vojáci. Jakmile však vaši svěřenci získají dostatek zkušeností, je jim náhodně přidělena specializace. Tyto schopnosti pak můžete dále rozvíjet dle vašeho uvážení. Objevují se zde standardní RPG prvky, kde si za získané XP body kupujete vylepšení postav. Tento systém je známy ze série Gothic, TES, Dragon age a mnoho dalších. V tahových strategiích však nebývá tak obvyklý.

img-responsive

XCOM 2 | foto: 2K Games

Co z toho plyne? 

Základní myšlenkou je šetření nepostradatelných členů vašeho týmu pro ty nejtěžší mise. Jakmile bojovník umře v boji, není možné ho jakýmkoli způsobem oživit. Sice se nacházíme stále ještě v počítačové hře, avšak tvůrci se arkádovému způsobu boje bráni zuby nehty. Pokud se voják zraní, je mimo službu pro mnoho bitev. Každá chyba je tvrdě trestána. Když vám tato obtížnost nestačí, přichází extrém.

Ironman 

Nejtěžším módem ve hře je Ironman. Ironman je známý název pro vytrvalostní závod, který dokončí jen minimum lidí, kde si každý sáhne na dno fyzických sil. V XCOM 2 se jedná spíše o psychický boj. Sám jsem tento boj vzdal po pár kolech. Osobně jsem něco podobného u většího množství her takové formátu nezažil. Princip je jednoduchý. Na vše máte jeden pokus. Neexistuje nahrání dřívější pozice. Celou hru tedy musíte dohrát bez většího zaváhání. Osobně tuto možnost doporučuji pouze zkušeným hráčům. Není totiž nic horšího, než když váš elitní hrdina obdrží critical hit od posledního nepřítele na mapě.

img-responsive

XCOM 2 | foto: 2K Games

 Dojem ze hry

Hra určitě není oddychovou střílečkou. Po celou dobu hraní je nutné rozmýšlet nad každým tahem. Náhoda na první pohled příliš nefunguje. Vše musí být promyšleno. Je nezbytné využívat terénních nerovností, specializací hrdinů. V neposlední řadě je dobré se zaměřit na silnější nepřátele, kteří svými speciálními schopnostmi rozhodí váš tým z dostatečné vzdálenosti.

Prvek RNG (random number generator) je i přesto v XCOM 2 zastoupen. V misích se zobrazuje údaj, s jakou pravděpodobností bude vaše akce úspěšná. Tato informace dává hře akční náboj, který u spousty tahových strategiích opravdu chybí. 

Shrnutí

XCOM 2 zcela jistě patří k nejočekávanějším hrám roku 2016. I přes zaměření na taktickou stránku tato strategie pohltí hráče svým příběhem. Vyváženost taktiky, RPG prvků a příběhu je téměř dokonalá. Teď už se jen pustit do boje. Nebo snad necháte planetu mimozemšťanům? Rozhodnutí je jen na vás.

Témata: XCOM 2
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: XCOM 2 - Odboj proti mimozemským otrokářům

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Autor herního hitu PUBG míří na burzu, může to být největší IPO v Koreji

16.06.2021 21:10 Jihokorejský výrobce videoher Krafton, který stojí za herním hitem PlayerUnknown's Battlegrounds …

Související:

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.