Total War: Arena - World of Tanks starověku

Strategie 10 v 10 z antické doby? Nemožné? Nemyslím si.

Total war arena

Total war arena FOTO: Reprofoto YouTube

Hráli jste World of Tanks, War thunder a všechny podobné strategie 10 vs 10, 15 vs 15 a podobně? Přesto jste ale obdivovatelé Total Wars nebo prostě jen máte rádi starověk? Pokud se v tomto popisu vidíte, máte již několik měsíců možnost své sny uskutečnit.

V případě, že jste velkými fanoušky Total Wars, mohli jste zažádat o vstup do closed alphy (bety) do té doby připravované verze hry. Novinka se jmenuje Total War: Arena. Informace o této hře byly k dispozici již někdy od roku 2014. Dlouho se však nic nedělo a vypadalo to, že vývoj byl ukončen. Přibližně v polovině roku 2015 mi však konečně do mého emailu dorazil klíč a já si mohl zahrát.  

img-responsive

Total war arena | foto: Reprofoto YouTube

 A jak to vlastně funguje?

Při prvním spuštění můžete nejprve vidět jistou spojitost právě se hrami typu World of Tanks či Armored Warfare. I smysl hry je podobný. Cílem je buď zabít všechny jednotky nepřítele nebo dobýt jeho základnu, případně mít více jednotek po vypršení časového limitu. Rozdíly zde však přece jen existují. Místo posádek máte velitele a místo garáže záložku armáda atd. Nejprve se zmíním o výhodách a nevýhodách velitelů, později se v tomto článku zaměříme už na jednotlivé jednotky.

Generálové, velitelé, leadeři


Velitelé jsou historické osobnosti, které prosluly ve slavných bitvách. Na základě jejich strategie v historických událostí jsou rozděleni do tří skupin. Každa skupina velitelů má různé speciální schopnosti, které můžete využít v boji. Jednotlivé schopnosti má určitý cooldown (čas potřebný k její opětovné aktivaci).


První skupinou velitelů jsou dobyvatelé. Tito velitelé jsou označeni symbolem sevřené pěsti. Typickým zástupcem této skupiny je Germanicus, celým jménem Nero Claudius Germanicus. Byl známý svými výpravami do Germánie, odkud pochází jeho přezdívka. Dobyvatelské schopnosti jsou obvykle různé formy charge (náběh do linií) nebo jakési formace bránící se před nepřátelskými šípy. Cílem těchto velitelů je dobýt základnu soupeře a napadat nechráněné střelecké jednotky, artilerii apod. Jenže sami víte, že jen útočit se nedá, a proto zde máme i jiné role.

Druhou skupinou jsou obranní velitelé. Typickým zástupcem je spartský král Leonidas, který proslul jako velitel u slavné bitvy u Thermopyl. Obránci jsou označeni symbolem štítu a jejich úkolem je narozdíl od dobyvatelů bránit základnu a spojeneckou artilérii, případně skryté průsmyky a cesty na mapě. Hlavní schopností těchto velitelů je držet formaci, která se nerozpadne ani při početní převaze soupeře. Obranná linie brání dobyvatelům v jednoduchém obsazení spojenecké báze.  dyž však srovnáme World of Tanks a Total War Arena, tak však něco chybí. Kde máme artilérii?

203mm houfnice tu sice nenajdeme, ale ve starověku přece artilérie existovala. Poslední skupinou jsou tedy generálové supporti. Podpůrní velitelé prosluli jako velcí stratégové s obléhacími stroji, pastmi apod. Nejznámějším z těchto velitelů je sám Gaius Julius Caesar. Supporti jsou označeni symbolem vlajky a obvykle podporují své spojence z bezpečné vzdálenosti svými katapulty, balistami a dalšími demoralizujícími prvky.


Kým by však byli generálové bez vojska?


V úvodu jsem zmínil, že se zaměříme rovněž na armádu. Vaše vojsko se skláda ze tří jednotek, z římských dob bych řekl ze tří kohort. Kombinací existuje mnoho, těch smysluplných je však poskromnu. Když hraju sám bez přátel, obvykle využívám 2 jednotky pěchoty a jednu jednotku střelců. Pokud hrajete s přáteli na teamspeaku, je vhodné si role rozdělit předem. Když dáte dohromady tým schopných lidi, každý hráč v tuto chvíli plní pouze jednu funkci.

Samozřejmě zde rovněž existuje jakýsi vývojový strom. Sbírety klasické „expy“ a ty pak proměňujete za postup do vyšších tierů, silnějších jednotek a v principu i těžších soupeřů. Také je možné vaši armádu vybavit aktivními bonusy (zápalné šípy, silnější meče, brnění,...), vše samozřejmě stojí herní peníze. Případně můžete rozbít prasátko a trochu svůj postup urychlit zakoupením speciální měny. Tady trochu svádí říkat oblíbené klišé „pay to win“

Free to play = pay to win?

Jestli je hra „pay to win“ ale vlastně ani nevím. Pokud namáte strategické myšlení, tak stejně nevyhrajete a můžete mít nakoupeno cokoli. Když ale do hry nedáte ani korunu, asi vás nebude tolik bavit. Dle mého názoru je hra vyvážena a o pay to win se nejedná. Vývojáří ví, co dělají a spíš Vás tlačí do akoupení skinů a podobných doplňků. Reálně Vám peníze moc nepomohou, není tedy důvod k obavám, že by vám nějaký vyboostěný člověk bez myšlení znepřijemnil hru.


Možností, jak hrát tuto hru, je na první pohled skutečně mnoho. Realita je však nakonec vcelku omezena a často se celý boj se často zvrtává v hotkeys přestřelku Starcraftu. Toto se děje zejména u zkušených hráčů. Z mého pohledu po haló efektu přichází vytřízlivění. Hra má ovšem co nabídnout i zkušeným hráčům a věřím, že si najde mnoho skutečných fanoušků, jako jsem já sám.

 

Témata: Total War: Arena
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Total War: Arena - World of Tanks starověku

Vstupte do diskuze (6)

Doporučujeme

Autor herního hitu PUBG míří na burzu, může to být největší IPO v Koreji

16.06.2021 21:10 Jihokorejský výrobce videoher Krafton, který stojí za herním hitem PlayerUnknown's Battlegrounds …

Související:

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.