League of Legends na IEM Gyeonggi - semifinále a finále

O první místo svedly souboj dva korejské a dva severoamerické týmy.

IEM Gyeonggi

IEM Gyeonggi FOTO: IEM

Poslední velký progamingový turnaj letošního roku je za námi. Trofej za vítězství byla předána, místo na únorovém IEM Katowice obsazeno. Z osmi týmů se po odehraných zápasech ve skupinách zeštíhlil okruh uchazečů o první místo na čtyři. Ze skupiny A postoupili Samsung Galaxy a Immortals, ze skupiny B pak Kongdoo Monster a Team Liquid.

Samsung Galaxy vs Team Liquid

Ačkoli TL ve skupině předvedli, že dokáží otočit nepříznivý průběh zápasů i turnaje, proti SSG jim i vlastní fanoušci dávali mizivé naděje na postup do finále. Korejský tým sice všechny překvapil tragickým výkonem v prvním zápase proti Vega Squadron, ale proti Immortals jsme opět viděli ten tým, který na letošním Worlds skončil na 2. místě.

První zápas ale napovídal, že průběh série by mohl být trochu jiný, než všichni předpokládali. TL si po několika vydařených team fightech vypracovali slušný, asi 3 tisíce goldů velký, náskok. A i přes značnou snahu SSG ho dokázali držet. Vše se ale – už tradičně – zvrtlo v baron pitu. TL si sice Nashora sebrat nenechali, ale soupeři je za to přinutili bolestivě zaplatit. Jediný, komu se podařilo utéci s buffem, byl Reignover. Od té doby už to s americkým týmem šlo už jen dolů a SSG si nakonec došli pro vedení v sérii.

Těsná porážka TL zlomila. Druhý zápas už byl naprosto v režii korejského týmu a především Piglet (adc) a Matt (support) těžce selhali. U Pigleta to bylo obzvláště překvapivé, protože před turnajem se očekávalo, že bude oporou nového týmu, ale ve skutečnosti se trápil ve většině odehraných zápasů. Trápení severoamerického týmu utnuli SSG už po 25 minutách.

Kongdoo Monster vs Immortals

Ani v druhém semifinále nebyl celek z NA LCS za favorita. Kongdoo sice minulý split v nejvyšší korejské lize chyběli, ale 2. místo na nedávném KeSPA Cupu a výsledky ze skupiny B jim roli favorita s přehledem zaručily. Immortals nicméně ve skupině předvedli, že ačkoli k dokonalosti mají daleko, na čerstvě složený tým dokáží být pěkně nebezpeční.

Ale v prvním zápase série to tak nevypadalo. IMT byli prakticky bezzubí. Přestože první i druhý Infernal drake šel na jejich stranu, za celý zápas se nezmohli na víc než 4 killy. Po 35 minutách tak neodvratně prohráli. Lví podíl na vítězství KDM měl SSol (adc) s Ezrealem, který skončil zápas se skóre 6/0/5 a podílel se na všech killech svého týmu.

Ale vypadalo to, že tím své soupeře jen nabudil. Druhý zápas se odehrával podle naprosto jiného scénáře. IMT hned na začátku získali náskok a do konce zápasu ho už jen navyšovali. Dardoch (jungle) s Hecarimem připravoval KDM pěkně perné chvilky, stejně tak Pobelter (mid) s Ryzem a Cody Sun ukázal světu, že nováčky na profesionální scéně se nevyplatí podceňovat. Skončil se skóre 8/0/5. S Ezrealem.

Vše tedy dospělo k rozhodujícímu třetímu zápasu. Ezreal se vrátil zpět do rukou SSola a na soupeřovu stranu přeběhl i Ryze. Nakonec se ukázalo, že tyto dva picky byly rozhodující. O nějaké napínavosti se ani nedalo mluvit, protože průběh zápasu byl prakticky identický jako u předchozího vítězství KDM. Korejský tým zaváhal za celý zápas jen jednou a to IMT k otočení jeho průběhu ani zdaleka nestačilo. Zajímavé je, že ani ve třetím zápase se nikomu nepodařilo zabít Ezreala. SSolovi svítilo na konci v tabulce 5/0/7.

Kongdoo Monster vs Samsung Galaxy

Jako už tolikrát předtím, finále se tedy stalo čistě korejskou záležitostí. Bohužel ale ani zdaleka tak napínavou jako bylo finále letošního světového šampionátu.

Výhry SSG byly extrémně jednostranné, KDM se takřka k ničemu nedostali. Za tři zápasy se jim podařilo zničit jen 4 věže a náskok SSG se na konci vždy pohyboval okolo 15 tisíc goldů. Ačkoli všichni hráči SSG podali výtečné výkony, největší podíl na vítězstvích měl opět Crown (mid). V Gyeonggi potvrdil, že patří mezi nejlepší hráče na světě, ať už s jeho pověstným Viktorem, tak s mnoha dalšími šampiony jako jsou Orianna, Ryze nebo překvapivě Taliyah.

KDM se na odpor zmohli jen ve třetím zápase, kdy už jim teklo do bot. Ale nedá se úplně říct, že by to bylo vyloženě díky zásadnímu zlepšení jejich hry, SSG si tak „trochu“ zadělávali na problémy sami. Celý zápas se zvrhl v jeden velký team fight plný chyb a pochybných rozhodnutí“, klasickou „clown fiestu“ chcete-li. Přesto to dlouho vypadalo, že turnaj skončí už tímhle zápasem. Ale SSG nakonec zvládli ztratit vedení a diváci se tak dočkali alespoň jednoho dalšího, i když opět naprosto jednostranného, zápasu.

Stříbrný talíř pro vítěze a 50 tisíc dolarů tak zůstalo na domácí půdě, v rukou Samsung Galaxy. Společně s tím si vybojovali i postup na IEM World Championship, který se jako každý rok odehrává v polských Katowicích, tentokrát 25. a 26. února. Tam se střetnou s Edward Gaming, SK Telecom T1, H2k, Cloud 9, Albus NoX Luna, Unicorns of Love a s jedním zatím nepotvrzeným týmem z LMS.

img-responsive

Samsung Galaxy | foto: ESL

Přestože další progamingová sezóna začíná až příští měsíc, IEM Gyeonggi dobře posloužilo jako ochutnávka toho, co by nás mohlo v prvních týdnech čekat. Změny armor penetration a Courage of the Colossus se postaraly o návrat „oblíbené“ tank mety. Připravte se, že pokud se do toho Riot zásadněji nevloží, Maokai, Poppy a Nautilus budou na topu pečení vaření.

Vypadá to, že velký rework assassinů bude mít na profesionální scénu minimální vliv. Sice jsme viděli, co dokáže nový Kha’zix a týmy se hromadně obávali Le Blanc a Rengara, ale zbytek je pro týmy zdánlivě neviditelný. Uvidíme, jestli s tím patche nějak zásadně nezamávají. První zápasy nové sezóny LCS se hrají 19. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: League of Legends na IEM Gyeonggi - semifinále a finále

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.