Crossout má nakročeno na velký úspěch. Stavba a ničení vozidel je zábavné

Crossout si z různých herních akcí odnášel jen samé kladné ohlasy, proto když jsme dostali možnost vyzkoušet si předběžnou verzi hry, ani minutu jsme neváhali. Po pár hodinách hraní, se dá říct, že to nebyly jen výkřiky do tmy. Hra už v takto rané fázi nabídla mnoho zábavy.

Crossout

Crossout FOTO: Gaijin Entertainment

Tři, dva, jedna, jeď! Po pár sekundách vyrážím poprvé vstříc osudu svému a hlavně mého vozidla – hnusného kusu šrotu, které tak tak drží při sobě. Nevím, co mám dělat. Nevím, co mám ničit. Kolem sebe vidím mračna prachu a řev motorů mých sedmi spoluhráčů. Scéna jak vystřižená z Mad Maxe, skupinka vozidel různých velikostí a tvarů se řítí dopředu proti svému nepříteli. Vjíždíme na kopec v plné rychlosti, poprvé vidím nepřátelské auta, kulky letí přímo na mě a najednou černá obrazovka. Mé auto se rozpadlo po pár zásazích, zatímco spoluhráči vesele jeli dále.

Takhle ne, sesbíral jsem kusy plechu, šrouby, matice a vydal se zpět do své garáže, kde jsem ihned začal spřádat plány na nový vehikl, který všem vytře zrak.

Stavím, stavíš, stavíme

Jedna z hlavních částí hry a zároveň ta nejdůležitější. Svůj starý kus šrotu, který dostane každý hráč na začátku, jsem rozebral a dal se to stavění vlastního. Alfou a omegou stavění jsou karoserie, které se otevírají při každé nové úrovní. Kromě velikosti je rozdíl i v elektrice. Čím větší karoserie, tím větší baterie, což znamená více energie pro zbraně a další systémy.

Mé první auto bylo pravděpodobně ještě horší, než to defaultní, se kterým se začíná. Převracelo se mi střechu při každém prudším zatočení. Takže fyzika zde v rámci možností arkádové hry funguje, nečekejte ale zázraky jako například v Dirt Rally. Samotné stavění vozidla je pak jednoduché a intuitivní, dalo by se přirovnat ke skládání kostiček v Minecraftu, na plynulosti také přidává testovací jízda, do které se dá přepnout bez jediného čekání. Pak hned můžete vyzkoušet své nové vozidlo na testovací trati před vaši dílnou.

Součástek je ve hře plno už nyní, takže opravdu se dá vytvořit téměř cokoliv, omezovat vás bude jen a jen fantazie. Díly se získávají dvěma způsoby. Tou první je odměna, kterou dostanete, pokud se vám kolo vyvede a dokážete tak získat dostatečný počet bodů. Druhý způsobem je trh, kde můžete prodávat/nakupovat součástky a dokonce i plány na auta, které si pak postavíte podle návodu.

Řídím, řídíš, řídíme

Po několika desítkách zápasů, jsem si konečně postavil ideální auto, které je rychlé, dobře ovladatelné a má potřebnou palebnou sílu. Ale samozřejmě to muselo být na úkor něčeho, pancíř jsem měl pouze na předku auta a zbytek byl nechráněn, což naštěstí většina protihráčů v rychlé akci neprokoukla a mě se začalo dařit.

img-responsive

Crossout | foto: Gaijin Entertainment

Jakmile prokouknete ovládání svého vozidla, které se liší téměř po každé změně součástek, tak už se pomalu můžete pustit do prozkoumávání map. Ty byly prozatím čtyři a všechny se lišily vizuální stránkou, kladně hodnotím hlavně to, že se vývojáři nebojí použít i jiné barvy, než různé odstíny šedé, hnědě, oranžové a žluté. Ve hře se objevují i zelené pláně. Dále se pak jezdí a bojuje na písčité mapě s prvky starého vojenského zařízení, nebo například v nefunkční továrně s toxickou vodou.

Graficky Crossout nevypadá vůbec špatně, jakmile se zapne poletování prachu, písku a různých malých částeček, tak se hra změní k nepoznání a směle může konkurovat i jiným hrám s podobnou tématikou.

Co mě ale opravdu dostalo, bylo, když po mně poprvé vystřelili z děla, rána jako z tanku, která se rozléhala po celé mapě. Vzápětí mi došlo, že Gaijin jsou vývojáři úspěšné druhoválečné hry War Thunder, kde jsou zvuky taktéž vypilované. V Crossout to potvrdili, jen je možná škoda, že výrazné zvuky zbraní často zakrývají zvuk motoru.

Ničím, ničíš, ničíme

Vyhrát se dá dvěma způsoby, ten první je samozřejmě zničit všechny ostatní nepřátele, ale i když už vám třeba zničili vaše zbraně, tak můžete pořád vyhrát proti přesile. Stačí jen zabrat nepřátelské základnu dříve, než vás zabíjí nebo udělají to samé dříve.

img-responsive

Crossout | foto: Gaijin Entertainment

Délka jednoho zápasu byla pro mě největším překvapením, každá hra trvá maximálně tři minuty, ale většinou skončí ještě před limitem. Tohle bude podle mě právě ten prvek, který ji prodá. Ideální hra, pokud máte jen pár minut času a nechce se vám něco dělat. Zapnete Crossout, zahrajete si dvě/tři hry a je o zábavu postaráno, jen si musíte dávat pozor, ať se z toho nestane zlozvyk stylem „ještě jedno kolo“.

Co se týče samotného ničení, tak se vozidla dají zničit třemi způsoby. První je klasické rozstřílení na maděru, kde se dá ustřelit každá jednotlivá součástka, kterou jste si předtím na autě postavili. Dále se pak dá auto zničit nárazy, k čemuž vám pomáhají různé hroty, pily a kopí. A na posledy se dá auto zničit nehodou, což jsem zjistil tak, že jsem nechtěně najel do toxické vody.

Celkově má hra nakročeno stát se zábavou pro masy a přesně splňuje požadavky „easy to learn, hard to master“. Jediné nedostatky zatím vycházejí z toho, že se jednalo o pre-alpha verzi hry a na nějaké hlubší poznatky zatím nebylo ve hře mnoho dalších módu a map. Crossout je plánován exkluzivně na PC a datum vydání zatím nebylo oznámeno.

Témata: Crossout
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Crossout má nakročeno na velký úspěch. Stavba a ničení vozidel je zábavné

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.