Preview: Dirt Rally je více než jen návrat ke kořenům

Fanouškem Colin McRae Rally jsem již od prvního dílu, kdy se jednalo o čistě rallye hry. O to, co se v Codemasters pokoušeli v posledních DiRT hrách už jsem takový zájem neměl, proto pro mě bylo oznámení dalšího dílu v sérii s podtitulem Rally téměř jako blesk z čistého nebe. Vývojáři se s DiRT Rally chtějí vrátit ke kořenům této slavné série.

Audi Sport quattro S1 PP

Audi Sport quattro S1 PP FOTO: Codemasters

A zatím se jim to daří na výbornou. Hra má ambice nahradit dnes již legendární Richard Burns Rally pro ty, kteří rádi simulace. Pro ty další je tu ale také připravena tuna zábavy, díky několika pomocníkům si ji dostatečně užijete i na gamepadu. Klávesnici bych pro tentokrát vynechal. Největší zábavu ale poskytuje volant, se kterým jsem taktéž jezdil.

No, spíše boural… DiRT Rally je totiž obtížná hra, která neodpouští žádné chyby. Po vypnutí pomocníků jsou auta divoká a je potřeba nějaký čas, než je dokážete zkrotit. Samozřejmě s pomocníky je ovládání jednodušší, ale podle mě tím pak odpadá ta krása učení tratě a pak následný krásný pocit, když se vám nějaká část povede na jedničku.

Pokud si zvolíte cestu „bez pomocníků“, tak se také připravte, že budete hodně nadávat a někdy z toho i pomalu ztrácet nervy. Je to k nezaplacení, když jedete přes sedm minut dlouho rychlostní zkoušku a v poslední zatáčce vylétnete z trati. Malinká nepozornost se tu trestá a každá takováto chyba už většinou znamená, že se můžete rozloučit s dobrým umístěním.

Cestování časem?

Trend závodních her z posledních let je takový, že v nich můžete udělat i několik chyb a poté se bez problémů vrátit v čase a stejnou chybu tak odčinit. V DiRT Rally ale nic takového nenajdete, žádné flashbacky nebo něco podobného. Od startu až do cíle máte pouze jeden pokus. Pokud jedete kariéru, tak se vám dokonce odečítají bonusové kredity za každé restartování rychlostní zkoušky. Tyto věci vás naučí mnohem větší obezřetnosti, což ve výsledku umocňuje pocit realismu.

Od posledního regulérního dílů DiRT 3 uběhlo již několik let, což jde v DiRT Rally strašně poznat. I když se hra vyvíjí na stejném enginu jako třetí díl, vůbec nevadí, že se nepoužil ten nový, co například v F1 2015. I tak se grafika vyšperkovala o úroveň výš, za což může i to, že tratě nejsou jen uzavřené nudle bez rozcestí a okolím, které jde vidět jen na několik metrů. Z tohoto mám úplně odlišný pocit, silnice jsou opravdu silnice, celé okolí je mnohem více otevřené, kde krásně vidíte do dáli. Diky tomu máte pocit, že opravdu jedete nějakou krajinou a dostáváte se ke vzdálenému cíli. A ne, že jedete tupým koridorem z bodu A do bodu B.

"Čím více DiRT Rally budete umět, tím více bude zábavnější."

Další podstatnou změnou prošla fyzika auta, která byla naprogramována úplně od píky. Auta již nadále nejsou jen krabice s kolečky, které na silnici drží jak magnet na kovu. Pod rukama jde cítit každá změna povrchu. Každé auto se řídí jinak, šotolina je divoká, po každé jízdě po ledu se budete těšit na asfalt, kde je již auto klidné apod.

img-responsive

DiRT Rally | foto: GAMIFIQUE.cz

Poslední výrazná novinka oproti staršímu dílu, které jsem si všiml, jsou nové zvuky. V DiRT Rally už nenajdete žádné vysavače nebo sekačky, ale silné auta s pořádnými motory. Zvuk motorů je slast pro uši a troufám si říct, že mnoho lepších závodních her se zvukovým podkladem není.

Zvládnutý Early Access?

Trošku nečekaně hra vyšla v Early Access režimu, kdy se dá pořídit za cenu 42 eur. Nyní už má hra za sebou třetí velkou aktualizaci a obsahu je tady dost a hlavně vše funguje, na žádný bug jsem po více než dvaceti hodinách nenarazil.

Momentálně jsou ve hře tři herní módy – klasické rallye, závody do vrchu na slavném Pikes Peak a Rallycross s oficiální licencí FIA. Napříč všemi módy se nyní ve hře nachází 28 aut, mezi nimiž nechybí takové legendy jako Ford RS200, Lancia Stratos nebo Mini Cooper S, ale také novější auta typu VW Polo RallyCross, Ford Fiesta RS Rally nebo Subaru Impreza 1995. Další auta samozřejmě budou následovat.

Co se týče tratí, tak v rallye části se nyní dá závodit v zimním Monte Carlu, blátivém Walesu, šotolinovém Řecku a asfaltovém Německu. Příští měsíc bychom se měli dočkat skokánků a šotoliny známých z Finské Rallye. Rallycross nyní obsahuje dvě oblasti Lydden Hill a Holjës, tu první můžete znát z Top Gearu, kde se natáčelo několik dílů. Nakonec tu je Pikes Peak ve dvou verzích, čistě asfaltové verzi anebo mixované s šotolinou.

Takže jak můžete vidět, obsahu je ve hře nyní dostatek. V následujících týdnech a měsících nás ještě čeká několik velkých aktualizací, ta další by měla být zaměřena na online hru. Dále se pak rozšíří obsah Rallycrossu, kde přibydou nové auta a jedna trať. Září je pak věnováno výše zmíněnému Finsku, kde se dočkáme i dvou nových aut a legendárních jezdců. V říjnu pak přijde aktualizace s názvem Modern Masters, která přidá jednu novou třídu aut, pravděpodobně WRC speciály tohoto roku. Poslední oznámená aktualizace je pak připravena na listopad, kdy se podíváme na sněhem pokryté země.

Vyplatí se?

Ano, pokud vás baví závodní hry, tak byste určitě neměli přemýšlet o koupi. Jakmile tomu věnujete trochu času, hra vás začne odměňovat. Čím více jí budete umět, tím více bude zábavnější.

Celé to v Codemasters mají rozjeté velmi pěkně a v tomto bodě už mě ani nic nenapadá, co by se mohlo tak moc pokazit, abych hru nedoporučil. DiRT Rally má na to se stát králem rallye her na velmi dlouho dobu!

Témata: DiRT Rally
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Preview: Dirt Rally je více než jen návrat ke kořenům

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.