Armored Warfare je svěží variací World of Tanks, ale vyhráno ještě nemá

Před rokem veteráni z Obsidian Entertainment překvapili snad celý herní svět, když se místo dalšího RPG titulu rozhodli prozkoumat, z jejich strany stále nepříliš probádané, vody online multiplayeru. A s tankovou arkádou Armored Warfare si to rovnou namířili na skoro osamoceného vládce žánru, World of Tanks. My jsme před nedávnem dostali šanci zjistit, s jakými zbraněmi se David do boje proti Goliáši pouští.

Armored Warfare

Armored Warfare FOTO: Obsidian Entertainment

Když dva dělají totéž...

„Tohle vypadá povědomě.“ První slova, která mi při spuštění Armored Warfare vytanula na mysli. Není se čemu divit, Obsidian se k výzvě postavili poněkud „čínským“ způsobem a na mnoha místech se „inspirovali“. Pokud jste se někdy jen letmo s World of Tanks setkali, v Armored Warfare budete už od první minuty jako doma.  Veškerý interface je natolik podobný, že by se chvílemi dalo pochybovat, jestli nejde jen o nějaký zdařilý addon.

img-responsive

Armored Warfare | foto: GAMIFIQUE.cz

Jednu zásadní odlišnost objevíte ale také hned z kraje – zaměření na moderní techniku. Zatímco World of Tanks čerpá svůj obsah převážně z období druhé světové války a konce 40. let, Armored Warfare touto dobou sotva začíná a díky tomu nabízí podstatně rozmanitější výběr nejen tanků, ale i obrněných vozidel. V současné chvíli se jich ve hře nachází 38 (rozdělených do 8 tierů), ale už tento relativně malý počet stačí na to, aby demonstroval rozmanitost vozového parku Armored Warfare.

Největším zastoupením se momentálně může pyšnit třída MBT (main battle tank), která je kompromisem pancéřování, výzbroje a rychlost, a patří do ní všestranné stroje jako třeba ruský T-62, americký M60 nebo německý Leopard. Lehké tanky upřednostňují rychlost na úkor pancéřování, ale oproti svým vesměs bezbranným bratříčkům z World of Tanks mají v rukávu eso navíc díky překvapivě velké palebné síle, kterou třeba u amerického tanku Sheridan zajišťuje kanón ráže 152 mm.

Ještě většími „papíráky“ než lehké tanky, jsou v Armored Warfare bojová vozidla pěchoty, která obětují rychlosti a obratnosti už i výzbroj. Momentálně hra bohužel nevyužívá jejich obojživelnosti, takže jsem několikrát narazil na utopená „BVPčka“. Roli spotterů v AW přebírají lehce obrněná vozidla jako francouzský VBL, se kterými v přímém boji příliš škody nenadělají, ale díky jejich obrovskému dohledu můžete svému týmu poskytnout velkou výhodu. Tankovými ekvivalenty odstřelovačů jsou stíhače tanků jako třeba italský Centauro. Velkou změnou oproti World of Tanks je, že všechny dosavadní tank destroyery mají výhradně kolové podvozky.

A věc, která s jistotou mnoho hráčů WoT nepotěší, Armored Warfare nepostrádá ani artilerii v podobě samohybných děl. V testované verzi byly k dispozici hned dva typy, tactical SPG, které se mohou pyšnit úžasnou palebnou sílou, a precision SPG, které zase upřednostňují přesnost.

img-responsive

Armored Warfare | foto: GAMIFIQUE.cz

Podobně jako ve World of Tanks a War Thunder lze tanky i všemožně upgradovat, od silnějších motorů a nových typů munice, až po ventilaci nebo hasící systém. Upgrady si odemykáte za zkušenosti, jejichž sbírání mi přišlo oproti konkurenci o něco rychlejší. Navíc těžce vydřené XP nemusíte šetřit na odemknutí dalšího tanku ve vývojovém stromě, čímž odpadá spousta otravného grindování.

img-responsive

Armored Warfare | foto: GAMIFIQUE.cz

Oproti World of Tanks se tech trees nerozdělují podle národů, ale spíše podle vlastností tanků, které v nich najdete. V early access buildu byly dostupné dva z tzv. dealerů, z nichž jeden se zaměřoval spíše na všestrannost a druhý čistě na palebnou sílu. V obou stromech pak nechybí už nezbytné premium tanky, za které sice musíte obětovat reálné peníze, ale oproti běžným tankům s nimi z bitev přivezete více ingame měny, kreditů.

Odlišně pracuje Armored Warfare s posádkami tanků. Odpadá otravné expení vašich gerojů, abyste zajistili, že trefí alespoň stodolu zevnitř, v AW jdou zkušenosti rovnou do jejich skillů. Ty se omezují převážně na procentuální upgrady (např. zrychlení nabíjení), ale oproti World of Tanks je alespoň méně takových, které jsou na první i druhý pohled absolutně k ničemu. Mezi tanky ale můžete přesouvat pouze velitele, zbytek posádky musíte vždy vytrénovat od začátku. Naštěstí i v tomto případě jde expení poměrně rychle.

img-responsive

Armored Warfare | foto: GAMIFIQUE.cz

...vyjde z toho skoro totéž

Hlavní náplň hry, bitvy, vám budou rovněž velice povědomé, pokud máte zkušenosti s World of Tanks. Malé mapy, 15 na 15 hráčů a cílem je zničit všechny nepřátelské tanky nebo obsadit nepřátelskou bázi.

img-responsive

Armored Warfare | foto: GAMIFIQUE.cz

I po stránce gameplaye se Armored Warfare zuby nehty drží své předlohy a nezkouší se, na rozdíl od dalšího hráče v tomto žánru - War Thunderu, přiblížit simulaci. Tanky tedy mají často kritizované hit pointy, oprava poškozených modulů trvá jen pár sekund, tanky soupeřů jsou neviditelné, pokud je přímo „nespotnete“, a po několika sekundách mohou zase zmizet... Osobně jsem obzvlášť onen systém spottingu neviděl rád, protože až příliš často má tendenci fungovat velmi pofidérně, např. zobrazovat tanky, které jsou na druhé straně budovy nebo naopak skrývat tanky, které jedou přes otevřenou planinu.

Menší změny do úspěšného receptu si ale Obsidian dovolili. U některých tanků máte možnost označit nepřítele, díky čemuž vydrží „spotnutý“ delší dobu, ale zase musíte pár sekund udržet nepřátelský tank v zaměřovači. Fanoušci samohybných děl (SPG) budou mít o něco těžší práci, protože po každém výstřelu se soupeřům na mapě zobrazí vaše přibližná pozice a pokud tvrdohlavě zůstanete stát na místě, můžete se těšit na rychlou dodávku olova z druhé strany mapy, a váš cíl hra předem varuje, že jej máte v zaměřovači.

img-responsive

Armored Warfare | foto: GAMIFIQUE.cz

Největší změny lze ale objevit v interface. Zatímco World of Tanks vyvíjí patřičné úsilí na to, aby před vámi všechny možné informace skrývalo (čas přebíjení, dohled) a k některým se dostanete jen s patřičnými addony (poslední známé pozice tanků) nebo příslušnými těžce vydřenými crew skilly (zobrazování poškozených modulů nepřátelských tanků), Advanced Warfare všechno servíruje už v základu, což je velmi příjemná změna.

V porovnání s WoT působí bitvy mnohem dynamičtějším dojmem, zbytečně se netáhnou a pro akci většinou nemusíte chodit daleko. Fakt že v Armored Warfare nenajdete „želvy“, které se sotva dokážou táhnout rychlostí 20 km/h, ale naopak většina tanků nemá problém překročit 40 km/h, tomu dost pomáhá; stejně jako menší efektivita pancéřování díky podstatně „štědřejší“ penetraci munice. To všechno se ale může změnit s vyššími tiery tanků, které jsem neměl šanci vyzkoušet.

Nicméně i přes přímočařejší průběh většiny zápasů (který se dá v takhle brzké fázi hry ostatně očekávat), taktice a strategii se Armored Warfare nijak nebrání. Ačkoli testovaný build obsahoval pouhé 4 mapy, všechny byly velice dobře navržené, obzvláště v porovnání s četnými hrůzami, které dokázali v průběhu let vytvořit vývojáři z Wargamingu. Nechybí strategické body, okolo kterých se bude v budoucnu většina zápasů točit, ale nevšiml jsem si žádných, jejichž obsazení by znamenalo prakticky jisté vítězství nebo by vyvolávali 15 minutové soutěže v „campingu“. Velkým zklámaním pro mě ale bylo, že velká prostředí zůstává nezničitelná.

Velký otazník zatím zůstává nad optimalizací. Armored Warfare se sice může pyšnit třetím CryEnginem, ale i když o žádný grafický klenot nejde, náročnost hry tomu v současné chvíli neodpovídá. Mezi některými mapami jsem zaznamenal na stejné nastavení průměrný rozdíl i 25 fps a stálostí framerate také neoplýval. O tom se ostatně můžete přesvědčit ve videu sami.

Na správné cestě

Na jednu stranu je Armored Warfare nestydatou kopií World of Tanks, na druhou stranu ale úspěšnou formuli částečně vylepšuje a přetváří k obrazu svému. Skutečnost že počin Obsidianu není svazován předpotopním enginem jako dítko Wargamingu je také velké plus. Ale i pokud vývojáři neusnou na vavřínech a svou hru napumpují obsahem až pod okraj, současného krále žánru s největší pravděpodobností nepřekonají. Rozhodně ale mají dobře nakročeno k tomu, aby si urvali svůj kus koláče.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Armored Warfare je svěží variací World of Tanks, ale vyhráno ještě nemá

Vstupte do diskuze (1)

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.