Jak se hraje pokračování jednoho z nejlepších RPG posledních let?

Už příští týden vychází pokračování hry ověnčené řadou cen. Nám se dostala pod ruku a tak jsme ji podrobili důkladnému testu!

Divinity Original Sin II

Divinity Original Sin II FOTO: Steam

První díl zaznamenal obrovský úspěch už během kampaně na Kickstarteru a po jeho vydání se o hře debatovalo ještě intenzivněji. Proto nebylo překvapením, že vývojáři rychle přispěchali i s pokračováním. Aby si mohli tento sen splnit a přinést fanouškům další dokonalý zážitek, zamířili opět na Kickstarter, kde ale místo necelého milionu dolarů vybrali více než dvojnásobek (2 miliony dolarů). A jelikož se pomalu blíží datum vydání, nebylo by od věci si něco povědět o jeho early acces verzi.

Ta se nám díky vývojářům dostala do ruky a my jsme ji samozřejmě podrobili důkladnému testování. Než se ale pustíte do čtení, musíme vás upozornit, že tento článek bude psán z pohledu "nezávislého fanouška." S prvním dílem jsme totiž neměli tu čest.

img-responsive

Divinity Original Sin II | foto: Vlastní screenshoty

Naprostá volnost

Jako v každém správném RPG vás hra na začátku nechá vybrat postavu. Jako základ pro vyprávění poslouží dvojice hlavních hrdinů - ještěr alias Rudý princ, elf, trpaslík a člověk. U této čtveřice si můžete dopodrobna definovat jejich statistiky i původ, pokud ale zajdete příliš daleko, neodemknou se vám bonusové dialogy a unikátní příběhové pozadí protagonistů.

Titul s ničím neotálí a hned vás vrhne do akce. Objevíte se na lodi, po jejímž průzkumu na vás zaútočí neznámá stvoření, před kterými se musíte ubránit.  A hned začátek vás nechá přičichnout k nejsilnějším mechanikám celého titulu, tedy soubojům, zajímavému vyprávění a morálním rozhodnutím.

V Divinity: Original Sin 2 nejste svazování doslova ničím. Ke splnění úkolů vždy vede hned několik cest, vy si tedy můžete dovolit některé postavy zradit, zabít je nebo nepřímo ovlivnit jejich osud. To okusíte hned na začátku, kdy se máte rozhodnout buďto pro sobeckou záchranu nebo průzkum lodi a pátrání po přeživších.

img-responsive

Divinity Original Sin II | foto: Vlastní screenshoty

Hlavní je příběh!

S tímto bodem souvisí i příběh, který je napsaný opravdu mistrně. Ve fázi předběžného přístupu sice neočekávejte dabing, ale ten vám rozhodně nezabrání v úžasném požitku. Texty jsou totiž skvěle napsané a záživné. Rozhodně se nám líbil i fakt, že scénáristé nesáhli jen po spisovné angličtině, ale i její hovorové obdobě a dialektech. Ty čtení a celkovému pocitu z vyprávění dodávají úplně jiný rozměr.

Během promluv s rozličnými postavami navíc můžete volit řadu postojů a vybírat z rozvětvených odpovědí, které mnohdy vyústí v odlišný výsledek. Důležité také je, jakou postavu k promluvě využijete. Svoji partu totiž obohatíte o několik dalších postav. Při jejich výběru byste tedy neměli mít na paměti jen jejich schopnosti v boji, ale také využitelnost během dialogů. Po světě totiž pobíhá spoustu lidí, kteří se z rozličných důvodů nebudou chtít bavit například s ještěrem. Pokud ale sáhnete po dalším členovi, který je jiné rasy, tato možnost se vám otevře.

Taktika, taktika, taktika

A konečně se dostáváme k samotným soubojům. Izometrický pohled možná může některé trošku zmást a poplést s Diablem. Divinity se ale od této pecky poměrně liší. Larian Studios totiž místo zběsilého klikání sáhli po taktičtějším způsobu boje. V něm si musíte hlídat počet akčních bodů vašich postav. Ať už vy nebo nepřátelé jich máte jen omezený počet a je nutné s nimi po celou bitvu hospodařit.

Díky tomu dochází k celé řadě prekérních situací. Vyléčíte raději svého polomrtvého parťáka, nebo sáhnete po zdrcujícím úderu a roztrháte svého soupeře na kusy? V rozhodování vám pomůže i počet svitků s oživením. Pokud jich máte dostatek nebo jedna z postav tuto schopnost umí, máte napůl vyhráno.

Překvapila nás i úžasně zpracovaná grafika, která v některých lokacích bere dech. Zejména na ostrově, kam se dostanete hned po přistání s vaší záchrannou loďkou, vám mnohdy spadne brada a nebudete chtít dělat nic jiného než se kochat krásnými scenériemi. Na ty kvůli izometrickému pohledu často neuvidíte, to vám ale vynahradí manuální ovládání kamery, díky níž můžete prozkoumávat celou mapu a užívat si jejích krás.

Hra má k datu vydání opravdu blízko, což dokazuje i absence chyb. Během dlouhých hodin strávených v tomto titulu jsme narazili jen na jednu. Měli jsme za úkol teleportovat Gawina na nedalekou římsu a on nás měl dostat za ním. Jenže jakmile jsme ho tam dopravili, zajásal a teleportoval se nazpátek. Snažili jsme se to vyřešit přesunem všech členů skupiny na dané místo a dalšími triky, které ale neměly žádný účinek. I když šlo o hlavní úkol, nedostavil se žádný negativní účinek na další postup hrou, protože možností, jak jej splnit, je mnohem více.

img-responsive

Divinity Original Sin II | foto: Vlastní screenshoty

V early accessu je zatím dostupný první akt, jenž vám zabere něco kolem desítky hodin. Pokud budete prozkoumávat okolí a hledat tajemství či jinou kořist, vyhraďte si mnohem více času. Nebo ještě lépe - počkejte do 14. září, kdy se odemkne zbytek obsahu i s dabingem a užijte si ji naplno!

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Jak se hraje pokračování jednoho z nejlepších RPG posledních let?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Autor herního hitu PUBG míří na burzu, může to být největší IPO v Koreji

16.06.2021 21:10 Jihokorejský výrobce videoher Krafton, který stojí za herním hitem PlayerUnknown's Battlegrounds …

Související:

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.