Moje první RPG – Gothic II

Znáte ten pocit, když vám některá z her utkví v paměti po několik let? Na jednu takovou si dnes zavzpomínáme.

Gothic II

Gothic II FOTO: Reprofoto YouTube

Oldschool zábava

V úvodu tohoto článku bych rád poznamenal, že jej naplno vychutnají pouze herní důchodci, oldschooleři a lidé ze starší herní generace. Představte si dobu, kdy jakákoli RPG hra z pohledu třetí osoby je něco nemyslitelného. Jediná 3D hra je CS 1,5, později CS 1,6. Ano, trochu přeháním. Představte si ovšem studenta v prváku na gymplu, který v životě nehrál RPG. Tato doba skutečně existovala.

Jak to vlastně vzniklo?

Kamarád mi půjčil nějakou podivnou hru s příšerami, draky a podobně. Tvrdil něco o RPG. Hra se jmenovala Gothic 2. Vůbec jsem netušil, co se stalo v prvním dílu, protože hrát hru od prvního dílu je mainstream. To mi ale nějak nevadilo. Prostě jsem to zapnul.

O čem to celé je?

Na začátku jsem se dozvěděl, že jsem asi byl kdysi nějaký super hrdina, ale že jsem vlastně umřel a jakýsi nekromant v divné róbě mě oživil. Jeho jméno je Xardas. Vysvětlil mi situaci a přikázal mi jít do světa. No, „jít“ je silné slovo, spíše jsem se rozběhl v roztrhané košili a s klackem v ruce do lesa. Překvapivě les nebyl tak úplně bezpečný. Než jsem vůbec došel do přívětivějšího místa, tak jsem potkal čtyři vlky, jednoho kupce, pár sedláků a další postavy.

Když projdete lesem, tyčí se před vámi hradby města Khorinis, kde se podstatná část příběhu odehrává. Není tedy na co čekat. Jdeme do města! Uvnitř plníte standardní úkoly známé z dnešních RPG. V Khorinisu najdete vše přes kováře, tesaře, alchymisty, běžné trhovce a samozřejmě středověkou hospodu. Bližší informace k městu i příběhu by se blížily ke spoileru. Doporučím tedy spíše hru vyzkoušet a nechat se vtáhnout do svého vlastního příběhu.

Návrat klasiky

V tuto chvíli je možné na Steamu zakoupit Gothic II: Gold Edition. Tato edice v sobě skrývá základní hru a také rozšíření Night of the Raven. Noc Havrana nabízí vsunutý příběh do již zavedeného děje a ještě zesiluje epická monstra.


Můj vlastní pohled

V té době pro mě tato hra byla naprostým unikátem. Příběh vás pohltil, rozvíjel se, pořád se něco dělo, byla řada možností, rozhodnutí atd. Dnes v době Dragon age, Witcher 3 apod. to nezní jako něco výjimečného, ale série Gothic a případně The Elder Scrolls ustanovily nový formát her. Jedná se o hry, kde hráč má svým rozhodnutím vliv na příběh. Ano srovnávat Gothic 2 a Witcher 3 nelze. Na druhou stranu dnes vymyslet revoluční hru není tak jednoduché. Hodně společností se o to snaží, ale opět vše spadá do zavedeného klišé jen „teleportovaného“ do jiné doby. A jaká hra by se líbila Vám? Máte nápad na něco skutečně revolučního, originálního? Nebo vyznáváte tradiční hodnoty? Neváhejte napsat do diskuze.

Témata: Gothic II
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Moje první RPG – Gothic II

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.