První Black Desert Online betu pohltila temnota a bouře jak se patří

Aneb krocení šelem v CBT1 z pohledu babičky sežrané vlkem, tedy zevnitř.

Tamer

Tamer FOTO: Pearl Abyss

Black Desert Online si rychle a velice snadno našla podporu hráčů díky řadě líbivých detailů, svého nového přístupu k jednotlivým složkám hry i jejich systémům a snoubení špičkové grafiky s vůní dosud nepoznaného – tedy nečeho, co nás lákalo už od počátků lidstva.

Alfa pro Severní Ameriku a Evropu fan komunitu nijak neoslabila. Naopak, hra pokračovala neochvějně dál se zástupem věrných za sebou, kdy právě nedávno poskytla možnost využití klíčů k branám své první bety. Ta odstartovala 16. prosince a dveře za posledními hráči zavřela šest dní poté.

Zážitků se nasbíralo, co jen šlo, nicméně osmý den scházel nejen Olympicu – nemluvě o tom, že beta hráči operovali i bez sedmého. BDO zkušenost nicméně stála za všechen investovaný čas – i přes mnohé nenavštívené a neotestované části hry a souvisejícími nezodpovězenými otázkami na ně – už od samotného kliknutí na ikonu BDO na ploše.

Start, exit, šroubovák

Mnohé hry se můžou na tomto příkladu učit, co se epického nástupu na scénu – respektive obrazovku vašeho počítače týká. Úvodní stránka vám třebas může nabízet pouze expres do hry, stejně tak rychlý únik a nastavení hry, zato vás ani tady nečeká nuda. Zatímco vy můžete dumat, na jakou ze tří možností chcete doopravdy kliknout, přehrávají se vám četné ukázky variabilních oblastí světa Black Desert Online přímo před očima. Nesmí chybět ani zvukový doprovod. V tomto případě si zprvu snadno řeknete, že se nejedná o nic výrazného. Co ale záhy zjistíte je fakt, že hudba je naopak pocitově silná, časem se rozjede, jako se rozváže jazyk po frťanu alkoholu a nabije vás energií k akci. Její smyčka neskončí ani zdaleka tak rychle, jako je u her zvykem a proto snadno přijmete její společnost až po moment výběru postavy.

Maskérna, šatna a něco málo do vínku od sudiček

Nad rozsahem možné manipulace se vzhledem vaší postavy by se dalo vzdychat hodiny. Místní úpravy mají stále prostor k vylepšení v některých oblastech, nicméně by se bez větších obtíží daly nazvat posvátným místem, které každý krtek customizací musí alespoň jednou v životě navštívit stejně jako je Nuselák Mekkou sebevrahů.

Krom klasického výběru rasy a class se zde dostane i na záležitosti jako určení povahy charakteru skrze souhvězdí, úpravy, kde si snadno vytvoříte vlastní úsměv Mony Lisy, vlasy jako od nejextravagantnějšího kadeřníka pokud se vám zlíbí anebo naopak můžete váš charakter kompletně zazdít, když mu přidáte tukovou zásobu navíc. Bez obav, šaty, které si zde také můžete vybrat, mají ve všech velikostech. Aby k výběru bylo dostatek změn, v nabídce je i vytvoření vlastní pózy, do které se váš charakter postaví, když zrovna nic ve hře nebude dělat. Zkrátka a jednoduše: snadno v této části hry strávíte celý den a ještě je to málo, věřte mi.

Do hry pravou nohou

Popravdě, ono je téměř jedno, jestli jste se do té pravé nohy strefili. Jen co na vás vybafne úvodní ukázka, která vás provede startovní oblastí, k vzdychání z předešlých úprav se přidá i slintání nad perfektním provedením prostředí od zřícenin přes vinice, řeky a města až po hrady a mořský příliv.

Kvalita nepůjde o nic moc dolů ani v moment, kdy se vydáte prozkoumat terén po svých vlastních, jestli vůbec. K této části hry náležel seznam předem nahlášených problémů, s kterými se beta testující měli za úkol vypořádat a podat k nim zpětnou vazbu, popřípadě nahlásit další potíže, na které narazí.

Překážkový běh aneb beta problematika

Shrnuto a podtrženo potíže s lokalizací byly v podstatě pouze detaily, které bylo nutné najít a nahlásit, nic zásadního. Šlo například o některé texty na ikonách a tlačítkách, které nebyly vycentrované, přepisovaly se přes sebe nebo přesahovaly UI, ovšem minimálně začáteční levely, v kterých jsem se pohybovala (1–13) byly ve správné formě. Při registraci vašeho přibližovadla (kůň, osel, vůz, loďka) v dialogovém okně údajně chyběly některé popisky, ale sama za sebe můžu říct, že očividně nic důležitého (a dost dobře možné, že v té době již opraveného), jelikož můj osel šel pojmenovat bez potíží. Nedostatky se nevyhnuly ani craftu či tržnici, ale odezva směrem ke GM byla už ve hře početná, dá se tedy předpokládat, že na mnohé problematické body bylo poukázáno.

Mezi prozatímně scházející položky patřil dabing animací a naučná videa, ale hra je příjemně intuitivní, tudíž na většinu záležitostí přijdete, aniž byste se zapotili. Také vám mnohé prozradí NPC, s kterými se bavíte v rámci úkolů týkajících se hlavního příběhu. Pokud ale ani tato nápomocná berlička neulehčila od nohy v sádře, která by vás mohla zpomalit, byly zde k dispozici i ochotní, ostřílení spoluhráči. Ti buď Black Desert Online zakusili již na jednom z korejských serverů anebo při alfě hry u nás. Chat se tak stal bezplatnou studnicí informací, téměř plně nahrazující guide systém BDO, který ve své oficiální podobě protentokrát chyběl, jak bylo ostatně nahlášeno spolu s ostatními aktuálními vadami na kráse.

img-responsive

Věrný oslík Iku se jde zaregistrovat do stájí a odlehčit kopýtkům | foto: Pearl Abyss

Vrabci na střeše předem varovali i o mouchách grafiky a samotného systému. Například údajně chyběly popisy některých skillů – za svého Tamera mohu říct, že ty začátečnické jsou s popisy (plus každý z nich obsahuje ukázkové video jak skill vypadá v praxi). Upravování velikosti herního okna selhalo z důvodu nastavení, které aktuálně svým rozlišením neumožňovalo full screen, tudíž se beta hrála v okně, což někteří jedinci nesli až překvapivě těžce. Samozřejmě byly na talíři i další kosmetické vady k řešení, ale GM tým byl často k dispozici.

Do pěti, musíme být u maminky v doupěti

Při čtení seznamu to mé mysli nedalo a vzpomněla jsem si na Broučky, když padla debata i na lucerny (které zatím nelze doplňovat, aby tak vydržely delší dobu) a Stormy Nights, které jsem spolu s ostatními zasvěcenými měla možnost zažít. Jestli jde v noci špatně vidět bez lucerny, noc, kdy vám bouří, prezentuje hotovou Kavárnu POTMĚ, dokud oblohu neozáří na setinu vteřiny sem tam nějaký blesk.

Zatímco s opakovaným objevováním se bossů v terénu nebo s nedostatkem mobů nebyl nijak zvlášť problém, je nutné přiznat, že nerovnováha mezi levelem postavy a mobů, které jsem měla aktuálně na valar morghulis listu byl znát ze všech potíží nejvíc. Nebylo neobvyklé, že jste měli za úkol zabíjet monstra, která se vám zobrazovala už červeně. Na stranu druhou v takových "extrémních" případech nešlo o nadlidský úkol, pouze jste se museli více soustředit. Hlavní pointa – fakt, že průběh vývoje charakteru nebyl řádně srovnaný – i přesto ale zůstává.

Zazvonil zvonec, bety byl konec

img-responsive

ChibiGarou se s vámi prozatím loučí | foto: Pearl Abyss

Shrnuto a podtrženo, Black Desert Online mi potvrdila svoji sílu a cenu. Otevřený svět bez načítání na každém kroku, mnohé nové přístupy (rybaření, chytání mountů ve volné přírodě atp.) doprovázené grafikou, která zažehne jiskru v oku snad každého hráče je téměř jako sen hraničící s pohádkou.
Na stranu druhou jsem narazila na některé detaily, které mě osobně zkrátka k výši kvality hry občas nesedly – a teď nemluvím o aktuálních nedostatcích z výše zmíněného seznamu. Každému nicméně sedne jiný styl hry i jejích vlastností. I tak mohu stále s klidným svědomím hru doporučit k pokračování ve snaze získat beta klíč, protože BDO je bez debaty záležitostí, kterou si nechcete nechat ujít.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: První Black Desert Online betu pohltila temnota a bouře jak se patří

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.