Česko má první profesionální hráče počítačových her

Pro někoho jsou počítačové hry zábava na zkrácení času, pro druhého to ale může být i obživa. Co obnáší povolání profesionálního hráče a kolik si takový člověk dokáže vydělat?

Tým eXtatus po finálové výhře v ROG COOL lize

Tým eXtatus po finálové výhře v ROG COOL lize FOTO: eXtatus

Zatím, co ve světě elektronické sporty kvetou, v Česku a na Slovensku jim široká veřejnost a ani velké firmy tolik pozornosti nevěnují. Pokus o vytvoření profesionálního herního týmu už zde byl před více než deseti lety pod záštitou AMD, od té doby se ale o hraní na plný úvazek českým a slovenským hráčům mohlo leda zdát. Nyní se to ale s příchodem prvního profesionálního tuzemského týmu může změnit. 

Světový esport (elektronické sporty, někdy se používá také výraz "progaming") posledních několik let zažívá obrovský boom. Jenom za minulý rok do něj bylo investováno v přepočtu 12.3 miliardy korun. Týmy sponzorované velkými společnostmi, pompézní turnaje o desítky milionů dolarů, to vše je za našimi hranicemi již normální. Ačkoliv tento trend u nás již také nějakou dobu je, na povrch se začíná dobývat až nyní.

Menší týmy a turnaje u nás byly vždy. Bohužel, až do teď se nenašel dostatek sponzorů, abychom mohli dosáhnout kvalit ostatních světových zemí. To se však změnilo 5. dubna vstupem internetového obchodu Alza.cz na tento trh. Alza na svém Facebookovém profilu oznámila, že se stává oficiálním sponzorem týmu Alza.eXtatus a jeho členové jsou tak nyní hráči na plný úvazek. Organizace eXtatus je česká, v týmu však hrají hráči z české i slovenské republiky. O úspěch pro obě země se tak poperou společně.

Koníček jako práce, co obnáší povolání profesionálního hráče?

Skoro každý by se rád živil svým koníčkem a hráči nejsou výjimkou. Ačkoliv hraní her jako takové je u nás podceňováno a dost často odsuzováno jako "zábava pro děti", ve světě a konec konců, i teď u nás můžeme vidět, že má budoucnost. Bohužel, v našich podmínkách to mají mladí talenti těžké. Žádný z týmů, kromě právě zmíněného eXtatusu nenabízí možnost práce na plný úvazek a proto musí hráči při hraní chodit i do školy, nebo do práce. A pokud přijdete po osmi hodinách unavení z práce, pouze jedinci s velmi silnou vůlí se dokážou přinutit k osmihodinovému tréninku.

Trénink je důležitá část dne každého profesionálního hráče. Při hraní her, stejně jako u kteréhokoliv jiného sportu vám nestačí jenom přirozený talent. Je potřeba pravidelně trénovat a mít odhodlání pro to, posouvat se stále dál a dál. Většina her, které se na profesionálních úrovních hrají, jsou týmové. Je tím pádem nutné umět komunikovat se svým týmem a hráči si mezi sebou musí sedět. Pokud nefunguje tým, šance na výhru klesá na minimum. 

Dále už závisí jenom na titulu, který daný hráč hraje. Soutěžit je možné ve spoustě různých žánrech. Od karetních her, přes střílečky, strategie až po velice úspěšné MOBA hry. Mezi nejznámější hry patří League of Legends, Starcraft, Counter-Strike nebo třeba Hearthstone. Bohužel, stejně jako u klasického sportu, jste limitováni věkem. Tak, jako sedmdesátiletý stařík nemůže soupeřit v hodu oštěpem s dvacetiletým mladíkem, tak nestačí reflexy třicátníků na jejich mladší soupeře. Podle studie, která kdysi vyšla, jsou hráči strategie Starcraft schopni zlepšovat své schopnosti do přibližně 25-26 let věku. Pak přichází úpadek. Na druhou stranu, karetní Hearthstone po vás vyžaduje pouze logické přemýšlení, které věkem limitované takřka není.

Pokud vytrváte, přijde sladká odměna v podobě úspěchu a mimo jiné, často i peněz. 

img-responsive

IEM 2017 Katowice | foto: GAMIFIQUE.cz

Kolik peněz se okolo elektronických sportů točí?

Hry se probíjí do mainstream medií a setkáváme se s nimi i v reálném životě, či v televizi. Jsou prostě vidět a to láká sponzory. A ačkoliv v Česku firmy profesionální hráče podporují, nebývají to většinou tak velké sumy, aby z nich hráč dokázal žít. Většinu svých peněz tedy čeští a slovenští hráči získávají z takzvaného "streamování". To je činnost, kdy své hraní vysílají živě na internetu a jejich fanoušci je mají možnost sledovat a komunikovat s nimi. Fanoušci je často finančně podpoří a hráči (člověk, který takto streamuje se také označuje jako "streamer") z toho mají často i dostatek peněz na nějaké to základní přežití. Dalším příjmem peněz jsou pro profesionální hráče turnaje. Pokud se dobře umístí, cena je stoprocentně nemine. Kupříkladu hráči Legue of Legends si mezi sebou na Mistrovství České republiky v počítačových hrách rozdělili 85 000 Kč. Což určitě není špatné, ale oproti penězům, které si odnáší hráči jinde, to rozhodně moc není. Mezi ty největší světové turnaje patří bezesporu The International ve hře Dota 2, kde se v srpnu 2016 rozdělilo mezi šestnáct nejlepších týmů rekordních 20.7 milionů dolarů. 

Celkově, světový esport v posledních letech vyrostl do závratných výšin a vypadá to, že stále poroste. V roce 2015 bylo do elektronických sportů investováno 8.1 miliardy korun. V roce 2016 to ale bylo už 12.3 miliardy. Na rok 2020 je plánováno až 37.2 miliard korun, což je oproti minulému roku trojnásobek. Abyste lépe pochopili, proč se velkým společnostem vyplatí do esportu investovat, máme zde také srovnání počtu sledujících diváků. V roce 2015 to bylo 115 milionů diváků, kteří profesionální hraní her sledovali. Minulý rok to však bylo o 46 milionů víc, tedy 161 milionů. Je tedy jasné, že to není žádný minoritní trend.

Za velkými herními událostmi nemusíme chodit daleko. V Polských Katowicích najdeme každoroční turnaj, který patří k světové špičce. Česko se snaží nebýt pozadu a herní akce každým rokem přibývají. Kromě již zmiňovaného Mistrovství České republiky v počítačových hrách zde najdeme ROG COOL ligu, kterou sponzoruje Prima Cool a Asus. Mimo to se zde pořádají také akce na herních výstavách. Je toho stále víc a víc a pokud Alza přinese profesionálnímu hraní větší popularitu, bude to pro něj jenom dobře.

Máme první profesionální tým, co dál? 

První profesionální tým pro nás znamená vstup do světových turnajů a lig. Do této doby, pokud se chtěl nějaký hráč prosadit ve světě, musel také do světového týmu. A že se takových několik našlo. Největší zastoupení ve světě máme právě v MOBA titulu Legue of Legends a střílečce Counter-Strike. Teď máme ale konečně ten "český tým" (ve skutečnosti je tam i spousta slovenských hráčů), který uvidíme na turnajích a budeme mu moci fandit. Alza si už teď pro své sponzorované družstvo klade ambiciózní cíle. Jejich prvním úkolem je umístění v TOP 30 týmech světa, což určitě reálné je. Budou se další společnosti inspirovat a přinese tento krok naději českému esportu, aby se vyrovnal tomu zahraničnímu? To se teprve uvidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Česko má první profesionální hráče počítačových her

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.