Dota je zlá, nic neodpouštějící mrcha, která vám dá sežrat každou chybu

Zdravím všechny čtenáře Gamifique. Dovolte, abych se trochu představil. Přátelé mi říkají Hrach a co se her týče, jsem Dotař a jsem tu proto, abych vám přinášel novinky ze světa Doty, jak z CZ/SK scény, tak ze scény světové.

DotA 2

DotA 2 FOTO: Valve

Budete-li mít zájem, další novinky a informace nyní naleznete v nové rubrice eSport – DotA 2. Také bych vás rád s Dotou trošku blíže seznámil (i když se stále považuji za naprostého nooba). Sice pochybuji o tom, že některý ze čtenářů nikdy o Dotě neslyšel, nebo ji nehrál, ale stejně si myslím, že stojí za to, si ji trochu přiblížit. Takže… s chutí do toho.

DotkaDvojkaVideohra – aneb „Trocha historie“

   Dota2

Jak jistě každý ví, Dota spadá do žánru MOBA her, stejně jako její největší konkurence League of Legends nebo Smite, HoN a Heroes of The Storm. A také jistě víte o nevraživosti mezi Dotaři a Lolkaři. Hned ze začátku bych chtěl říct, že tuto nevraživost moc nepodporuji, je to přeci každého svobodná volba, jestli si vybere tu, či onu hru. Již dlouho se vedou spory o to, co bylo dřív, zda Dota, nebo LoLko. Rád bych to tedy uvedl na pravou míru.

Dota vyšla jako mod pro stařičký Warcraft III, Reigin of Chaos. Mod do hry vytvořil hráč, zvaný Eul (je po něm pojmenovaný předmět Eul´s Scepter of Divinity). O svůj mod se bohužel nijak nestaral a tak vývoj převzal Guinisoo (i on má ve hře svůj předmět Guinsoo's Scythe of Vyse), který mapu vydával až do verze 6. Až od verze 6 ji převzal IceFrog, ten se o mapu stará i dnes. Právě IceFrog přidal do hry spoustu hrdinů s jejich specifickými skilly a atributy. V roce 2009 odkoupilo značku Dota Valve a roku 2010 svět poznal Dotu 2.

 A jak se to hraje? O co vlastně jde?

  Dota 2

Tak pro začátek, Dota je týmově založená hra. Bez týmové spolupráce se žádný hráč neobejde. I když je ve hře těžké narazit na schopné spoluhráče, občas se poštěstí. Proto je nejlepší hrát ji s dalšími přáteli. V pěti se samozřejmě hraje nejlépe avšak výhru to rozhodně nezaručuje.

Vašim cílem (stejně jako v ostatních MOBA hrách) je zničit nepřátelský trůn (ancient) a zabránit zničení toho vašeho. K trůnu se musíte probojovat přes celkem 11 věží a šestery kasárny (3 pro melee creepy, 3 pro ranged creepy). To je ovšem jen ta ideální a férová hra, trůn se dá zničit i natlačením (pushnutím) jen jedné linky. Věží na ostatních linkách se nemusíte ani dotknout). Hraje se 5v5, ovšem, pokud jste masochisti, můžete zkusit customku 10v10, ale to je opravdu jen pro otrlé hráče.

Důležité je i rozdělení rolí. Ty základní jsou carry (nejdůležitější role ve hře), middle a offlane (na obou rolích je většinou hráč sám, offlane je asi nejtěžší na správné zahrání, protože hráč stojí proti třem nepřátelům). Zbylé dvě role jsou supporti (pomáhají svému carry farmit – sbírat goldy a vyhání nepřátelského offlinkáře). Někdy se místo jednoho supporta bere jungler (farmí svůj les – neutrální campy, dokud nemá dostatek předmětů k zabíjení).

 

 Nemůžu, než doporučit si Dotu alespoň zkusit (pokud vás takové hry zajímají, baví). Ovšem nebudu vám tu psát, jak je Dota krásná a úžasná hra. Není. Dota je zlá, těžká a nic neodpouštějící mrcha, která vám dá sežrat každou chybu (a že těch chyb bude). Ale ten pocit výhry je prostě opojný. Teď si trošku zariskuji, ale oproti u nás a na Slovensku oblíbenějšímu LoL, je Dota zatraceně těžká. Je zde nespočet mechanik, které si člověk musí osvojit a pochopit, aby se mohl dále zlepšovat. Hrál jsem i LoLko a další MOBA hry a vždy jsem se k Dotě s radostí nostalgicky vrátil. A je to právě ta obtížnost, co mě k ní vrací.

Upřímně i po cca 1500 hodinách se nestydím přiznat, že neovládám ani polovinu mechanik, které zde fungují. Pokud s Dotou budete chtít začít, doporučuji připravit si nervy, slovník ruštiny a něco na házení, aby ten náraz do zdi neodnesla chudinka myška. Dostat se do hry a začít se někam posouvat trvá řádově pár stovek hodin. I když si budete myslet, že tu hru chápete, věřte mi, že ne, nechápete a dříve, či později se najde někdo, kdo vás totálně poníží.

Do začátku bych doporučil sehnat pár kamarádů a hrát v partě. Dobré a cenné (a také často podceňované) jsou hry s boty. Alespoň na pochopení základů a třeba trénování nových hrdinů, abyste pak na publicu věděli, co který hrdina a jeho spelly dělají.

Skvělé na Dotě je, že máte hned od prvního spuštění odemčeny všechny hrdiny. Nic si dokupovat nemusíte. Po odehrání pár počátečních her, kde je omezen výběr hrdinů na 20, si můžete zahrát koholi. Na výběr je několik modů výběru hrdinů. Stejně tak od přechodu na Source2 engine je zde možnost hraní Custom games. Některé mody jsou nové, jiné převzaté z Doty 1, důležité však je, že je jich opravdu spousta.

Dota nabízí spoustu hodin zábavy, nervů, výuky ruštiny, neskutečných zvratů (ten pocit, když prohráváte na všech linkách a přesto dokážete vyhrát, je nepopsatelný, to se musí zažít), dalších nervů, opojných výher, zdrcujících porážek a znovu nervů. Ale pokud vydržíte, poznáte, že to stojí za to všechno utrpení.

Dota je velice progresivní hra, patche a updaty vychází poměrně často a herní meta se tak krásně obměňuje. Defakto každý rok vychází jeden obří patch, který hru naprosto změní. 

Hele, ale moc si toho jako neřekl!

 Dota 2

Ano, ano. Já vím, moc toho není. Problém je, že Dota je natolik obsáhlá, že bych tento článek mohl psát týdny a nakonec vytisknout jako encyklopedii. Rád bych si tak nechal prostor a obsah i pro případné další články. Budu rád, pokud se vám toto malé dílko bude líbit. Za jakékoli postřehy, návrhy a kritiku budu velice rád. Později se určitě vrhnu i na e-sport. Ať už v kratších informacích o menších turnajích, tak obsáhlém psaní o těch zásadních, velkých turnajích. Ano, Kyjev Major už se blíží. *Mrk, mrk. Závěrem bych rád poděkoval za váš čas a doufám, že se vám mé články budou líbit.   

Váš nový Dota 2 redaktor, Hrach

Témata: DotA 2 | Valve | eSport | MOBA | GAMIFIQUE.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Dota je zlá, nic neodpouštějící mrcha, která vám dá sežrat každou chybu

Vstupte do diskuze (1)

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.