Rozhovor: Jednou bych se chtěla živit tvorbou kostýmů, prozradila nám cosplayerka Verča

Vyzpovídali jsme šikovnou švadlenku a cosplayerku Verču, která dokonce natočila svůj vlastní pořad o této neobvyklé zálibě.

Verča (Christina Vespucci)

Verča (Christina Vespucci) FOTO: Lukáš Krása

Ahoj Verčo, mohla by ses našim čtenářům v krátkosti představit?
Ahoj, jsem Verča a ke cosplayi jsem přešla asi v roce 2014 z historického šermu. Baví mě šít a tvořit a to nejen kostýmy, ale věnuji se také oděvní tvorbě. Snažím se v tomto směru neustále rozvíjet díky nejrůznějším kurzům šití a momentálnímu kurzu zaměřeném na konstrukci střihů oděvů. Asi před rokem jsme s EP!C TV vytvořili seriál o cosplayi, pojednávajícím o výběru postavy přes základy šití až po roleplay. V současné době se zabývám také šitím na zakázku, takže na moje vlastní kostýmy nezbývá moc času (vše dělám ve svém volném čase).

Co ti dalo impulz k tomu, abys vytvořila pořad: Kostým - co s tím?
Když jsem začala tvořit kostýmy na cosplay, měla jsem za sebou už asi deset let praxe v tvorbě historických kostýmů. V cosplayi jsem často potkávala lidi, kteří s tímto koníčkem teprve začínali, a tak mě napadlo, že bych mohla zkusit udělat něco jako návod pro právě začínající cosplayery. A protože můj manžel Mathy tvoří obsah internetového kanálu EP!C TV, mohla jsem to díky němu celé zrealizovat - tedy, já dodala obsah a on to celé natočil a sestříhal.

Setkala ses i s nějakými negativními názory na váš pořad?
Žádný takový případ mě nenapadá. V některých případech se jednalo maximálně o úbytek sledovanosti u některých dílů - třeba u šití, protože to už bylo docela složité téma. Celkově se setkávám spíše s pozitivními ohlasy, kdy mi někdo přijde říct, že třeba to či ono z našeho seriálu mu pomohlo. A to pak opravdu hodně potěší a člověk zkrátka vidí, že to všechno má smysl.

Plánuješ tuto sérii rad pro cosplayery ještě nějak rozšiřovat?
V podstatě ji rozšiřuji neustále - kromě samotného seriálu, který má sedm dílů, vzniká ještě tzv. „Verčino cosplayové okénko", což jsou samostatné videonávody nebo články například o látkách nebo o tom, jak si ušít korzet. Vždy když mě napadne nějaké téma nebo dostanu podnět či dotaz v komentářích, napíšu o tom článek. Momentálně pracuji na článku o přípravě na photoshoot (focení v cosplayi). Probírám tam hlavně to, jak si připravit pózy a výrazy, vybrat místo na focení nebo jak spolupracovat s fotografem.

Jsi velice šikovná švadlena, šiješ dokonce i na zakázku. Dokázala bys spočítat kolik kostýmů pro zákazníky jsi už ušila? A jak vlastně takové zakázkové šití probíhá?
Kompletních zakázkových kostýmů pro cosplay jsem ušila sedm, některé včetně výroby nejrůznějších pásků, brašniček a jiných doplňků. Pokud bych měla zahrnout i historické kostýmy, tak bych své zakázky asi všechny nespočítala. Teď zrovna pracuji na kostýmu pro kamarádku, jenž si bude brát na festival Lucca Comics and Games.

img-responsive

Terush & Arrow (AC cosplaye) | foto: Lukáš Krása

A jak zakázkové šití probíhá? V mém případě si nejdřív musím detailně nastudovat předlohu, abych z ní pak mohla rozklíčovat střih. Následně probíhá měření zákazníka, které je třeba provést osobně, protože například pro složitější kostýmy je nutné změřit více než patnáct měr. Pak si orientačně spočítám množství látky a sepíši si potřebný materiál (knoflíky, nitě,lemovky apod.), který pak zajdu koupit. Potom vytvořím střih a vystřižené díly látky sestehuji na první zkoušku, během které se díly doupraví tak, aby zákazníkovi přesně seděly. Když je vše upraveno, celý kostým se sešije a dozdobí. Pokud má kostým vícero částí, je třeba ještě druhá zkouška.

Šití na zakázku je náročnější v tom, že dotyčného většinou nemám při šití stále k dispozici, abych na něm průběžně zkoušela díly. Musím mít tedy všechno předem pečlivě promyšlené.

Na premiéru filmu Warcraft: První střet jsi došla ve tvém prvním kostýmu, který obsahovat prvky brnění. Co tě k tomuto kroku vedlo?
Výrobu brnění jsem si chtěla hrozně moc vyzkoušet. Ráda rukodělně vyrábím a brnění jsou naprosto odlišné od šití - při výrobě se vyřezává, lepí, maluje a právě tím mě to lákalo vyzkoušet. Nicméně musím říct, že mi tenhle jeden kostým asi stačil. Ve tvorbě brnění jsem pro změnu úplný začátečník já, a tak jsem se s tím neskutečně prala.

Který kostým byl doposud tvou největší výzvou?
Řekla bych, že právě ten s brněním. Na rozdíl od šití jsem totiž vůbec nevěděla, co vlastně dělám.

Jinak bych řekla, že mojí největší výzvou bylo přijmout první zakázku na kompletní cosplay kostým. Oproti historickým kostýmům jsou ty na cosplay složitější, každý je jiný a má svůj unikátní střih, a já si zkrátka nebyla jistá, jestli to vůbec zvládnu.

Máš do budoucna v rámci cosplaye vytyčený nějaký cíl, ke kterému by ses chtěla dopracovat?
Netřeba mít malé cíle. Chtěla bych se tímto koníčkem jednou živit. I když ne přímo cosplayem jako takovým, ale spíše tvorbou kostýmů například pro divadlo či film.

Zároveň s cosplayem se věnuješ ještě historickému šermu, k němuž se váže i tvorba historických kostýmů. Mohla bys tyto dvě záliby nějak srovnat?
Jak už jsem nakousla předtím, historické kostýmy jsou jednodušší a člověk se drží dochovaných střihů a materiálů. Ty jsou často k nalezení na internetu, takže se stačí řídit pokyny. Při tvorbě kostýmů na cosplay je každý model unikátní a nikde není univerzální návod na to, jak je vyrobit. Všechno od střihu až po materiál si musí člověk vymyslet sám. Ale to je zároveň i důvod, proč jsem od historických kostýmů přešla právě ke cosplayi - lákala mě ta neomezená variabilita.

Všimla jsem si, že u většiny kostýmů máš místo paruky svoje vlasy. Vybíráš si postavy schválně tak, abys nemusela nosit paruky?
Za vším hledejte trochu lenosti. S parukami nemám moc zkušeností, takže je pro mě pohodlnější a jednodušší mít na hlavě třeba kápi nebo své vlasy. Ale pomalu začínám do parukářských tajů pronikat i já. Doma mám už dvě paruky a můj další kostým bude právě s jednou z nich. To samé však platí i u makeupu. V civilu se třeba nelíčím vůbec a dokonce ani moje současné cosplaye nepotřebují výraznější líčení. To se však brzy změní, jelikož mám do budoucna v plánu jednu postavu s líčením přes obličej, takže se to budu muset naučit.

img-responsive

Mathy (Ezio Auditore) | foto: Lukáš Krása

Prozradíš nám co je tvým vysněným cosplayem?
Přemýšlím, přemýšlím, ale vysněný cosplay nejspíš nemám. Respektive se to poměrně rychle mění. Třeba před rokem jsem chtěla vytvořit cosplay na Ciri ze Zaklínače, pak jsem ji však dělala na zakázku a tím byla moje touha uspokojena.

Co chystáš v příštích měsících?
Momentálně pracuji na kostýmu Krasomily Adoráty Srdénkové z filmového románu Zaslaná pošta. Pak bych se měla konečně dostat ke svému plánovanému kostýmu seriálové Elektry ze seriálu Daredevil a stihnout ji na festival BOoK!con, který je první víkend v listopadu (což asi moc nestíhám, když se dívám kolikátého je). Další plánovanou akcí je asi až PragoFFest na konci ledna. V mém cosplay plánu je v řadě například jedna postava z komiksu Deadpool nebo večerní šaty WonderWoman, které plánuji nosit i mimo festivaly.

Kde všude tě můžou naši čtenáři sledovat?
V první řadě asi na mé facebookové stránce, kam dávám aktuální kostýmovou tvorbu, ale i informace o nových článcích či akcích. Dále bych čtenáře ráda pozvala za stránku www.epic-tv.cz, kde najdete, nejen, všechny mé články a videa o cosplayi. A pokud by někoho zajímala třeba i moje tvorba šperků, může sledovat můj profil na fler, kam bych chtěla časem přidávat i módní tvorbu.

Témata: Cosplay
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rozhovor: Jednou bych se chtěla živit tvorbou kostýmů, prozradila nám cosplayerka Verča

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.