Žijeme ve zlaté éře? Nikdy se nehrálo tak dobře jako dnes!

Mnozí z vás si určitě myslí, že herní průmysl zažívá dobu temna. Z pohledu hráče to ale rozhodně tak špatné není. Ba naopak, prožíváme to nejlepší období v historii. A v tomto článku vám řekneme proč!

Assassin's Creed: Unity

Assassin's Creed: Unity FOTO: gamespot.com

Ruku na srdce - každý z nás si už určitě někdy řekl, že dnešní hry stojí za houby. Že se z nich vývojáři a vydavatelé snaží vytřískat co nejvíce peněz a věnují jim jen tolik péče, aby se projekt finančně vyplatil. To je možná pravda, ale nesmíme zapomínat na dvě podstatné věci.

Za prvé - cena vývoje a marketingu každým rokem strmě roste. Hry už zkrátka nejsou zábavou pro pár podivínů, kteří jsou celý den zavření v potemnělé místnosti a uzavírají se před světem. Videohry dnes zasahují obrovské publikum po celém světě, čímž logicky nerostou jen náklady na propagaci, ale také samotnou tvorbu. Konzumenti jsou totiž čím dál více nároční, baží po nejnovějších technologiích a skvělých virtuálních zážitcích.

A za druhé - videoherní průmysl, tak jak jej známe dnes, z pohledu zákazníků zažívá zlatý věk. Někteří z vás tomu nejspíše nebudou chtít uvěřit, ale v tomto článku vás o tom přesvědčíme.

Trh je přesycený

Internet přinesl spoustu pozitivních věcí. Díky němu můžeme být ve spojení s lidmi po celé planetě, užívat si neomezené zábavy a mít přístup k bezplatným informacím. To samozřejmě platí i o vývojářích, designérech, graficích či spisovatelích, kteří v jeho útrobách mohou najít řadu návodů a skvělých tipů. A už teď z toho těžíme my, hráči, protože ještě nikdy nebylo jednodušší začít vytvářet vlastní hru.

Na YouTube se povaluje spousta tutoriálů, řada společností poskytuje svoje vývojová prostředí zadarmo i pro komerční účely a trh nabízí i široký výběr herních enginů, taktéž bez nutnosti předchozí platby. Díky tomu denně vychází nespočet menších i větších titulů, z nichž si vybere opravdu každý.

Stačí si projet sekci "Nově vydané" na Steamu, kde se několikrát do měsíce objeví pár zajímavých kousků. Živnou půdou je i Itch.io, jenž svým přístupem láká zejména nezávislé tvůrce. A zároveň je to místo, kde si můžeme vyzkoušet spoustu atraktivních titulů už před samotným vydáním výměnou za zpětnou vazbu.

img-responsive

Jednou z povedených nenápadných her je i Yonder: The Cloud Catcher Chronicles | foto: Vlastní screenshoty

Bez peněz do obchodu nelez

Velkou výhodou dnešní doby je i fakt, že nemusíme z peněženky vytáhnout ani korunu, abychom si mohli zahrát. Na všech hlavních platformách totiž můžeme nalézt řadu zajímavých free-to-play titulů, které si lze užít i bez peněz a hra nás za to nebude nikterak penalizovat. Tímto je například proslavené hack-and-slash RPG Path of Exile.

Kvůli hrám zdarma ale hned nemusíme mířit do sekce free-to-play. Běžnou praxí je i rozdávání placených titulů zcela zdarma. Vzpomeňte si například na uvolnění Assassin's Creed Unity během požáru katedrály Notre Damme, nedávné štědrosti Steamu v podobě Grid 2 či bezplatnou kopii The Sims 4 na Originu.

V posledních letech se navíc staly velice populární tzv. “bezplatné víkendy”, během nichž vydavatelé uvolňují některý ze svých kousků na omezenou dobu k vyzkoušení. Během nich je tak možné stahovat a hrát bez omezení, případně si jej následně zakoupit s výraznou slevou. V uplynulých měsících jsme si tak mohli osahat například Rainbow Six Siege.

Kapitolou samou pro sebe je pak Epic Games Store. Ať už si o něm myslíte cokoliv, musíte uznat, že nalákat fanoušky tento obchod opravdu umí. Ten totiž každý týden rozdává vybrané tituly zcela zdarma. Kdo tedy nelenil a založil si účet, může mít v knihovničce například Kingdom New Lands, Transistor, The Witness, Oxenfree či Subnautica.

img-responsive

Subnautica | foto: Unknown Worlds Entertainment

Za málo peněz hodně muziky

Konkurence je velká a ceny tím pádem letí prudce dolů. Mnohdy to netrvá ani tři měsíce a hru už je možné pořídit s výraznou slevou. A to nejen na PC, ale i na konzolích. PlayStation Store nabízí neustálé slevové akce, mezi nimiž se mnohdy nachází i nové exkluzivní kousky. Xbox zase posunul hranici o kus dál se svým předplatným Xbox Game Pass, jenž nabízí více než 100 titulů různých žánrů a nové exkluzivity v ceně.

Dnešní doba zkrátka nabízí nepřeberné možnosti. Legálně si zahraje úplně každý, a to bez rozdílu věku, barvy pleti, pohlaví i množství peněz. A v tom tkví krása moderního herního průmyslu. Užívejme si jej tedy dosytosti, protože je možné, že už brzy tyto zlaté časy skončí...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Žijeme ve zlaté éře? Nikdy se nehrálo tak dobře jako dnes!

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.