Když hry zachraňují životy. Neuvěřitelné příběhy, které změní váš pohled na hráče videoher

Hry nejsou jen plné krvavých akcí a nepřístupných scén. Nabízí i možnost něco se přiučit, aniž by o tom samotní hráči věděli. Pojďme se podívat na neuvěřitelné příběhy, které vznikly jenom díky počítačovým hrám.

America's Army

America's Army FOTO: www.sclance.com

Hry jsou zlo. Alespoň to se snaží tvrdit některé bulvární plátky a televizní stanice, které se každý trestný čin, který měl na svědomí hráč, snaží spojit právě s virtuálními světy. A není se čemu divit. V dnešní době, kdy hry naprosto válcují veškerý zábavní průmysl, vydělávají více než filmy, hudba či knihy a mají stovky milionů příznivců napříč zeměkoulí, se vždycky najde "obětní beránek", který se před pácháním zločinů odreagovával na konzoli či PC. Podobná spekulace ostatně proletěla světem v listopadu roku 2015, kdy byl doma u jednoho z pařížských teroristů nalezen PlayStation 4. Spekulovalo se, že jej používali jako komunikační platformu, jejímž prostřednictvím svoje akce koordinovali. Jestli to byla pravda se už ale nikdy nedozvíme...

Hry ale nepřináší jenom negativní zážitky a vyžití pro zločince, jak by se z prvního odstavce mohlo zdát. V análech internetu nalezneme spoustu zajímavých příběhů, které prokazují statečnost, odhodlání a lidský i vědomostní přínos videoher. Pojďme si tedy ty nejlepší projít a možná i vy změníte svůj názor na herní komunitu.

Na prahu smrti

Multiplayerové kousky jsou specifické z několika důvodů. Lidi totiž neláká zajímavý příběh, ale střílení postaviček ovládaných lidskou bytostí, porážení sportovních týmů vedených živým tvorem či strategické šachy s bojovými jednotkami zakončené sladkým vítězstvím nad jiným mozkem na druhé straně linky. Jenže tyto výhody v podobě sociální interakce a měření sil s ostatními jsou vyváženy i negativy. Mluvíme tu o toxických hráčích, kteří dokáží znepříjemnit hru celému týmu. Hráčích, kteří z plna hrdla řvou do svého mikrofonu za doprovodu nepříjemného praskání a pískání. Hráčích, kteří účelně kazí výsledek a potápí tak celou skupinu. I mezi touto "smetánkou" ale nalezneme čestné výjimky.

Jeden hráč trpící autismem zrovna hrál nejmenovaný multiplayerový titul na svém Xboxu a jeden z jeho spoluhráčů si všiml, že s ním není něco v pořádku. I na dálku totiž jevil známky silné deprese a dokonce mluvil o sebevraždě. Jeho spoluhráč byl ale duchapřítomný, a i když neznal jeho jméno a neměl tušení, kde bydlí, rozhodl se zavolat na policii. Ti ho na základě jeho Xbox Live účtu vypátrali, spojili se s ním a po několika hodinách situaci vyřešili.

Později se zjistilo, že oba chlapci od sebe byli vzdálení vzdušnou čarou více než 1,5 tisíce mil. Co bylo ještě horší je fakt, že ani jeho rodiče neměli tušení o tom, co se jejich syn chystá udělat. Naštěstí ale stačil zásah 2 400 kilometrů vzdáleného teenagera, který zachoval chladnou hlavu a dokázal spasit jeden lidský život.

Něco podobného se stalo i Robertu Chambersovi, který trpí svalovou dystrofií. V době, kdy zjistil, že v jeho domě začalo hořet, zrovna hrál prohlížečovou hru Evony. Jeho postižení mu znemožňovalo v přivolání pomoci, a tak požádal o pomoc na internetu. Dal jim adresu svého bydliště a poprosil je, jestli by někdo nemohl zavolat hasiče. Naštěstí se našel bezejmenný hrdina, který záchranáře opravdu zavolal, a Chambers tak byl během několika minut v bezpečí, stejně jako jeho příbytek.

Medikem díky FPS hře

Paxton Galvanek zažil něco o poznání děsivějšího, a to dokonce na vlastní kůži. Před dvanácti lety jel jako tradičně se svým autem domů a projížděl cestou podél kolejí. Před ním jelo SUV, jehož řidič vzápětí ztratil kontrolu nad řízením a převrátil svůj vůz na střechu. Ten se vznítil a začalo z něj kouřit, což bylo pro Galveka jasné znamení, že musí zastavit a podívat se, co se vlastně stalo. Vystřelil ze svého auta rychlostí blesku a vytáhl jednoho z pasažérů. Když zjistil, že silně krvácí, věděl, že je zle. 

Naštěstí ale nezpanikařil. Něco podobného totiž už dávno zažil, ne však ve svém reálném životě, ale ve hře America's Army. Ta ve své době excelovala nejen realistickým zpracováním soubojů a zbraní, ale také zdravotním výcvikem. K záchraně lidského života tedy využil schopnosti, které se naučil ve hře.

„Použil jsem ručník a řekl tomu muži, aby si ho přimáčknul na ránu a zvedl tuku nad hlavu, čímž se sníží průtok krve a umožní mi ošetření další rány na hlavě,“ popisoval Galvanek v dopisu pro vývojový tým Americas's Army jak probíhala záchrana zraněného. „Nedostalo se mi žádného zdravotního výcviku, takže můžu s klidem v duši říct, že jsem toho dosáhl jen díky tréninku v America's Army. Díky němu jsem byl schopný pomoct a zachránit jeho život,“ vysvětloval důvod, kde ke svým vědomostem přišel.

A podle tvůrců, kteří zveřejnili tento dopis na svém fóru, to nebylo poprvé, co se díky jejich práci a realistickému pohledu na výcvik mediků podařilo zachránit lidský život. Více informaci ale do této doby neposkytli. I tak ale na tomto případu můžeme názorně vidět, že hry dokáží zábavnou formou nabídnout hráči dostatek informací, které následně využije i v reálném světě. A to nemusíme hledat pouze případy spojené se záchranou života, ale stačí se podívat do každodenního života.

Už delší dobu se mluví o tom, že by se hry mohly stát běžnou součástí nemocnic. Mají totiž hned několik benefitů, ze kterých těží jak samotný personál, tak pacienti. V první řadě je díky nim možné alespoň na chvíli ulevit od bolesti a snížit stres, což může pomoct například doktorům v odvedení lepšího výkonu. A nejen jim. Zkuste si zahrát svoji oblíbenou hru před důležitou zkouškou, pohovorem, schůzkou či okamžikem, kvůli němuž jste nervózní. Uvidíte, že to alespoň na chvíli strhne vaši pozornost jinam a v konečném součtu se budete cítit uvolněnější a bez stresu. Z vlastní zkušenosti to můžeme jenom doporučit!

img-responsive

America's Army | foto: Games Like

Žiju jen díky hrám

Pojďme ale od doporučení k poslednímu příběhu. Tentokrát se podíváme do Austrálie mezi bezdomovce. Kdesi v zemi protinožců v neupřesněném čase žil na ulici jeden muž. Mladý, ambiciózní, který měl v minulosti slušně placenou práci. Její náplní byl marketing a celková prezentace značky pro úspěšnou technologickou společnost. Pak se ale stalo něco, co ho vyhnalo na ulici. S vybitým mobilem, šesti dolary a kapesní konzolí od Nintenda. A jak sám tvrdí, nebýt her, jeho zdravý rozum by neustálé sezení na lavičce nevydržel.

„Jednou z nejhorších věcí na životě bezdomovce je to, že jste neviditelní. Více než 90 % lidí kolem vás projde bez povšimnutí, jako byste byli kus nábytku, a ten zbytek se pouze podívá se smutkem v očích. (..) I proto děkuji hrám za to, že mi pomohly překlenout tu nejhorší část mého života,“ svěřil se neznámý muž v článku zveřejněném na serveru Kotaku.com.

Jak ale sám říkal, měl velké štěstí. Dokázal si najít teplé a suché místo, kde mohl každý den složit hlavu. Vstříc mu vyšel místní hostel, který po něm na oplátku požadoval pouze údržbu jejich pozemku. A tady přišel zásadní zlom, protože zde potkal skupinku Kanaďanů s velkým zapálením pro hry. Společně se dali do řeči, zahráli si Geometry Wars, a když zjistili, že je opravdu dobrý, začali se vídat častěji. Nezajímalo je, že má v kapse vybitý mobil a je bez peněz, prostě je fascinovalo, jak dobrý v té hře je a nechali si od něj poradit. Jejich debaty tak často končily až nad ránem. S notnou dávkou vůle se mu následně podařilo opět najít dobře placenou práci a začlenit se zpět do normálního života. I díky svým negativním zkušenostem začal pomáhat jednomu bezdomovci, který shodou okolností byl také vášnivý hráč...

Jak tedy můžete vidět, hry mohou pomáhat nejen přímo jako v prvních dvou příbězích, ale i nepřímo jako podpora v těžkých časech. Je to zkrátka skvělý nástroj, jak se odreagovat a na chvíli vypnout. Nic se ale nesmí přehánět, aby to nakonec nemělo naprosto opačný efekt. O tom možná ale někdy příště...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Když hry zachraňují životy. Neuvěřitelné příběhy, které změní váš pohled na hráče videoher

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.