Nová platforma od Googlu přináší zajímavé novinky. Budoucnost je tak opět o něco blíže

Google Stadia přichází ruku v ruce s budoucností

Google Stadia

Google Stadia FOTO: IGN

V nedávné době jsme vás informovali o tom, že společnost Google chystá na Game Developers Conference 2019 jednu ze svých rozsáhlých novinek. Nyní už víme, o co půjde. Hraní her bez stahování a instalace, kdekoliv a kdykoliv.

Google Stadia  slibuje hraní na jakékoliv obrazovce s dostatečně rychlým internetovým připojením. Budoucnost už letos? Doufejme, že se dočkáme toho, co je slibováno. Platforma by měla konkurovat třeba stávající jedničce od Microsoftu, kterou je Xbox One, nebo i Playstation 4 Pro. Posuneme se však k hraní bez fyzického vlastnictví konzole. Můžeme se tak těšit na hraní ve 4K při 60 FPS a v budoucnu se pak přijde na řadu i 8K a 120 snímků za sekundu. Budoucnost podle Googlu, tak vypadá rozhodně víc než zajímavě.

Hardware, na kterém by platforma měla běžet, bude vzdálený a uživatel se tak může spokojit pouze s počítačem, jenž rozjede Chrome, a silným internetovým připojením. Můžeme si tak užít zábavu nejen doma v obýváku, ale také na cestách s telefonem. Stadia bude podporovat i celou řadu současných gamepadů, tituly ale půjde ovládat i za pomocí klávesnice a myši. Kdo ale chce do světa Googlu spadnout na plno, bude mít možnost pořídit si specifický bezdrátový ovladač.

Vzdálený server by měl běžet na grafickém výkonu, který je porovnatelný s Xboxem One X a Playstationem 4 Pro dohromady. Její optimalizace a vývoj probíhal ve spolupráci s AMD, který pro Stadiu vyvinul i vlastní čip.

Aby toho nebylo málo, Google se chystá i na tvorbu vlastních exkluzivních titulů. Pod značkou Stadia Games and Entertainment, kterou povede bývalá producentka Ubisoftu a EA  Jade Raymondová.

Dev kity však Google rozdává zdarma. Velká i malá studia tak budou mít možnost vytvořit vlastní titul, aniž by byli omezeni hardwarem současných konzolí. Více informací o chystaných hrách jsme se ale nedozvěděli.  

Trailer k Google Stadia (2:04) | zdroj: YouTube

Jednou z nejzajímavějších funkcí bude tzv. State Share, která nám dovolí sdílet konkrétní situaci ve hře s kýmkoliv. Můžeme tak svým přátelům vytvářet různé výzvy v podobě překonání složitých situací nebo při závěrečném boji proti finálnímu nepříteli a to prostřednictvím odkazu, který jednoduše vložíme do vyhledávacího řádku.
 
 A kdy se nové platformy od Googlu dočkáme? Ke spuštění by mělo v několika státech Evropy dojít už letos, na nás se ale s největší pravděpodobností tak brzy nedostane. Stačí si totiž zajít na oficiální stránky Stadie a podívat se na seznam zemí, mezi nimiž Česko zatím nefiguruje...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nová platforma od Googlu přináší zajímavé novinky. Budoucnost je tak opět o něco blíže

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.