Názor: Bude někdy další Gothic? Doufám, že ne

Původní trilogie Gothic je legendární. Patří mezi nejlepší hry svého žánru a dodnes se může pyšnit aktivní komunitou po celém světě. A ta by určitě nový díl přivítala. Já jejich názor ale nesdílim...

Gothic 5

Gothic 5 FOTO: YouTube

Kdo nás čte pravidelně, určitě si všiml, že píšeme články v množném čísle. Za svými názory si totiž stojíme, ať už je vysloví jakýkoliv člen redakce. Tentokrát ale tento zažitý stereotyp změním a budu mluvit jen a jen za sebe...

Za minutu dvanáct

Už jsou to téměř dva roky od vydání poslední hry od Piranha Bytes. A ač šlo o poměrně povedený titul, v recenzích nedokázal zaujmout a na Metacritic si tak drží lehce nadprůměrných 67 bodů (Xbox One verze získala 62 bodů, PlayStation 4 pouze 58). Ani poslední díl ze série Risen nedokázal příliš zaujmout a v jednu chvíli se dokonce mluvilo o tom, že tento titul populárnímu německému studiu definitivně podříznul větev. To se naštěstí nestalo a legendární tvůrci tak pokračují dál. Pracují na pokračování ELEX a sem tam zmíní i slovo Gothic.

Před dvěma roky dokonce svitla naděje, že by Piranha Bytes mohli opět pracovat na pokračování, tato spekulace ale byla rychle vyvrácena. To však nemění nic na tom, že v myslích samotných vývojářů a hlavně veterána Björna Pankratze, který pracoval na celé původní trilogii, určité plány nefigurují. Osobně si myslím, že si s myšlenkou nového dílu pohrávají čím dál častěji a postupně se na tuto možnost připravují i po technické stránce.

Jasným důkazem toho je i engine, který za poslední léta doznal velkých změn, což se ostatně podepsalo i na ELEXu. Ten poprvé od Gothicu 3 mohl nabídnout otevřený svět bez bariér v podobě načítacích obrazovek, což je zejména pro fanoušky tohoto dílu velké plus. Po výrazné změně hratelnosti v Risen 2 se navíc "Piraně" opět začínají vracet k ověřeným a funkčním prvkům, které tak dobře fungovaly právě v jejich nejznámější sérii.

A pokud se podíváme na ekonomickou stránku, tak ta taktéž nejspíše nebude žádná hitparáda. Třetí Risen se podle neoficiálních informací prodával špatně, což s největší pravděpodobností vyústilo i ve změnu vydavatele. ELEX sice situaci zachránil, ale o výsledcích, které ve své době vykazoval první a druhý Gothic, si mohou nechat nejspíše jenom zdát.

Další Gothic? Ne, děkuji

Pokud tedy vezmeme v potaz tyto dva důležité faktory, všechno najednou začíná dávat smysl. Piranha Bytes pilují svoje dovednosti na "Gothicu z budoucnosti", aby pak oznámením dalšího dílu zachránili celou společnost a opět na sebe strhli pozornost celého herního světa. A i když to zní opravdu dobře, myslím si, že by tvůrci měli raději nechat legendárního bezejmenného, jeho kompanii a celý s ním spojený svět raději odpočívat.

Proč? Důvodů je hned několik, tím hlavním je ale současný stav Piranha Bytes. Nevím, kolik peněz mají v tuto chvíli na kontě, ale to je ta nejméně podstatná věc. Jde spíše o zkušenosti a schopnosti týmu jako celku. Tím samozřejmě nechci shazovat jejich dovednosti, ale pokud se podíváme na podobu her po odchodu posledního z původních zakladatelů, zjistíme, že kvalit prvního ani druhého Gothicu ani zdaleka nedosahují.

Ve dvojce do sebe všechno zapadalo. Každá postava ovládaná umělou inteligencí měla svůj důvod, proč je zrovna na daném místě, rozmístění a síla nepřátel byla uzpůsobena tak, aby nedostatečně zkušenému hráči zabránila v průchodu do dané lokace, a úkoly zase byly tak geniálně vymyšlené, až nad tím zůstával rozum stát. Level design, příběh, zpracování světa, to jsou ve zkratce věci, které dělají z Gothicu 2 i dnes tak unikátní kousek. A i když malé střípky výše zmíněných věcí můžeme vidět i v dalších sériích od tohoto studia, rozhodně se nejedná o tak mistrovská díla.

Dalším důvodem, na kterém by si mohly "Piraně" vylámat zuby, jsou kapacity studia. Od čtvrtého dílu by každičký fanoušek očekával revoluci, o kterou už se tvůrci snažili u trojky. A všichni víme, jak to dopadlo. Plno chyb, spousta nedodělků, prázdný svět, kde nebylo v závěrečné fázi co dělat... To jsou věci, kterým by se pro tentokrát museli vyvarovat a jedinou cestou, jak toho docílit, by bylo získání nových zaměstnanců, popřípadě outsourcing. Druhá možnost je ale mnohem pravděpodobnější, protože zatím nemáme žádné známky, že by studio chtělo změnit svůj přístup a expandovat. To je na jednu stranu dobře, pro megalomanský projekt, kterým by pokračování Gothicu bezesporu byl, to ovšem už tak skvěle nezní...

img-responsive

Gothic II | foto: Reprofoto YouTube

Ničitel má jméno Arcania

A potom tu máme další překážku v podobě Arcanie. Ta (společně s datadiskem Forsaken Gods) nejspíše úplně rozbořila představy Piranha Bytes o dalším dílu, což ostatně demonstruje i odstranění podtitulu “A Gothic Tale” z názvu. “Čtyřka” si i přes svůj neúspěch našla cestu k některým fanouškům této série a před původními vývojáři by tak vyvstala těžká otázka - „Budeme respektovat Arcanii, nebo ji budeme ignorovat a půjdeme vlastní cestou?” Jakákoliv odpověď na tento dotaz by mohla rozhněvat některý z táborů, což si rozhodně nikdo nepřeje.

I tak se ale otevírá několik zajímavých možností. Jednou z nich je prequel, s nímž bychom mohli objevovat krásy zdejšího světa ještě před “příchodem” Bezejmenného do Kolonie, případně vytvoření zbrusu nové postavy.

Ať tak či onak, nevěřím, že by to dopadlo dobře. Jsem sice velký fanoušek této série a v koutku duše si stále říkám, že bych pátý díl přivítal s otevřenou náručí, ale společně s touto myšlenou vždycky začnou vyvěrat na povrch pochybnosti. Nezbývá tedy než doufat, že pokud nový přírůstek do rodiny Gothic vyjde, bude opravdu propracovaný, bez chyb a nabídne jak starým pardálům, tak úplným novicům něco, co ponese odkaz této legendární série se vztyčenou hlavou. Jinak tento návrat nebude mít žádný smysl...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Názor: Bude někdy další Gothic? Doufám, že ne

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.