Hra, která nahradila reálný život. V Second Life můžete chodit do práce, do banky i na rande

Od vydání Second Life uplynulo už více než 15 let, tato hra ale stále žije a nabízí hráčům ještě lepší požitek než v minulosti. Pojďme si ji tedy v tomto tematickém článku podrobně představit, podívat se na její možnosti a ohlédnout se za jejími úspěchy.

Second Life

Second Life FOTO: marketplace.secondlife.com

Baví vás GTA V Online, ale chtěli byste větší volnost a důraz na realističnost? Nevadí vám horší grafika? Tak potom pro vás máme skvělé řešení! Zkuste Second Life, nesmrtelnou hru, která ale není hrou v pravém slova smyslu.

Náhrada reálného života

Jak to myslíme? Uživatel od hry logicky očekává, že ho pobaví. A ta toho docílí tak, že za pomoci úkolů a překážek vede hráče k jasnému cíli. Na konci pak čeká odměna v podobě rozuzlení, závěrečné cutscény a titulků se jmény všech tvůrců, kteří se na výrobě podíleli. Od Second Life ale nic takového očekávat nemůžete. Tento kousek totiž nabízí absolutní volnost, která může zejména mladší hráče překvapit.

Začátek je stejný jako u většiny dnešních titulů. Tutoriál se vám snaží ukázat základní prvky a provede vás tvorbou postavy, po několika minutách ale skončí a nechá vás na pospas širému světu. Na první pohled se sice může zdát, že je pustý a bez známek jakýchkoliv zábavných aktivit, ale v tom je největší lákadlo "Druhého života". Jak už sám název napovídá, tady nikdo nikoho za ručičku nevodí a jen hráčova rozhodnutí mají vliv na to, kolik času tady utopí.

Second Life je v podstatě náhrada reálného života zasazená do virtuálního světa. Možná jste si teď řekli, že to přece nemůže být pravda. Kdo přestane chodit do práce a platit účty, odstřihnou ho od elektřiny a přijde i o svůj virtuální život. To ale není pravda. Kdo SL bude brát opravdu vážně a dokáže mu něco nabídnout, nebude strádat ani v reálném životě.

img-responsive

Second Life | foto: MMOs.com

Vydělávejte hraním

Ve hře totiž funguje propracovaný ekonomický systém hnaný hráči, kde může virtuální práce vynést reálné peníze. Zdejší měna nese název "Linden dollars" (lindeny) a její přepočet je následující. Abychom si vydělali jeden dolar, bude potřeba mít na účtě alespoň 257 lindenů. 1 000 LD tedy zhruba odpovídá 100 českým korunám.

Jak jsme ale napsali výše, nutné je něco umět anebo mít obrovské štěstí. Začátečnickými činnostmi se totiž nedá vydělat téměř nic, což názorně demonstruje rybaření. To je velice pomalé a nudné, přičemž zisk činí 0,01 - 0,05 LD za vytaženou rybu. To opravdu není dostatečný obnos na to, abyste si mohli po několika hodinách tvrdé dřiny převést peníze na svůj účet a koupit si alespoň lahváče.

Naštěstí ale existuje celá řada dalších povolání, kde si mohou přilepšit zejména avataři ženského pohlaví. Rentabilní zaměstnání mají například striptérky, které dokáží za den utržit i několik tisíc lindenů, což už je částka, z níž se dá nějakou dobu vyžít i v reálném životě. Aby to ale nebylo tak jednoduché, k převodu peněz na reálné bankovní účty je potřeba prostředník, za nějž se samozřejmě platí poplatky. Ty jsou naštěstí poměrně nízké.

Bez angličtiny ani ránu

Kromě práce ve virtuálním světě nabízí Second Life i sociální vyžití v podobě 3D chatu. Jedná se o náhradu klasického chatu, kde mohou účastníci debatovat o rozličných tématech. A jelikož tento kousek stále hrají desítky tisíc lidí (neoficiální údaje udávají 30 tisíc uživatelů připojených v jednu chvíli), různorodost je zajištěna. Svoje uplatnění tedy nalezne jak milovník letadel, sportu, romantiky (včetně intimnějších činností), zvířat a literatury, tak příznivce historie, aut, počítačů či her.

A jelikož je komunikace důležitým prvkem této hry, neobejdete se bez angličtiny. Čeština do hry sice existuje, rozhraní v mateřském jazyce ovšem nikterak nenapomáhá v interakci s ostatními obyvateli tohoto světa. Alespoň základy tohoto jazyka jsou tedy k optimálnímu zážitku nutné.

Kdo si ale na angličtinu netroufá a rád by si Second Life užil s českými kolegy, nic mu nestojí v cestě. Na mapě se totiž nachází bod, kde se srocuje česky mluvící komunita, což je možná ten nejlepší odrazový můstek pro absolutní nováčky.

Gameplay ze Second Life (10:43) | zdroj: YouTube

Nesmrtelný Second Life

I přestože Čechů už nehraje tolik, jako tomu bylo před více než deseti lety, po přičtení všech národů se stále dostáváme na vysoká čísla. Soudíme tak podle oficiální infografiky, kterou vývojáři v roce 2018 zveřejnili při příležitosti 15. narozenin. Během této dlouhé doby bylo vytvořeno 57 milionů účtů, které dohromady strávili ve hře více než 482 tisíc let.

To jsou strašlivá čísla, která by z dnešního pohledu nemusela být směrodatná. Tvůrci ale naštěstí poskytli i statistiky z minulého a předminulého roku. Dozvěděli jsme se tak, že v roce 2018 přibylo 350 tisíc nových registrací z více než 200 zemí na celém světě. Během stejného období pak hráči vytvořili přes pět milionů kusů virtuálního zboží, jež bylo následně prodáváno na tržišti. Podle infografiky se pak mezi neoblíbenější témata dostaly videohry a denně je posláno na 50 milionů textových zpráv. Zajímavá je i statistika vyplacených peněz všem tvůrcům, která se od ledna do prosince 2017 zastavila na 68 milionech dolarů.

Když si tato čísla porovnáme se stejnou statistikou před pěti lety, kdy Second Life slavil kulatou desítku, zjistíme, že vůbec nestagnuje. Za poloviční časový interval totiž uživatelé nahráli více než za prvních deset let existování, což se samozřejmě podepsalo i na počtu účtů. Těch je nyní o 21 milionů více.

Pokud tedy máte strach z toho, že hru vydanou v roce 2003 přece nikdo nehraje, tak jej mít nemusíte. Jak jste teď zjistili, počet uživatelů neustále roste a možnost vydělat reálné peníze tu je pořád, což jen zvyšuje její hodnotu. Jen si dejte pozor na to, abyste přehnaným hraním nepřišli o svůj sociální život. Existuje totiž několik zdokumentovaných případů, kdy Second Life rozboural dlouholeté vztahy.

To se stalo například v roce 2008, kdy magazín The Guardian přinesl zprávu o rozvodu britského páru. Virtuální láska manžela totiž překonala hranice jedniček a nul a když na to přišla jeho partnerka, čekal toto manželství rychlý konec. Stejné případy, ovšem s opačným koncem, se ale dají taktéž najít. Je tedy jen na vás a vaší osobnosti, jak k hraní přistoupíte.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Hra, která nahradila reálný život. V Second Life můžete chodit do práce, do banky i na rande

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.