Populární série, které jejich tvůrci zavrhli. Kdo by měl dostat druhou šanci?

V dnešním článku se podíváme na ty nejlepší série, které jejich tvůrci nechali umřít a my si myslíme, že by měli dostat druhou šanci.

Medal of Honor

Medal of Honor FOTO: Origin

Medal of Honor

Call of Duty vs. Medal of Honor - to bylo v minulosti téma číslo jedna mezi fanoušky FPS her. Každý rok se mohli milovníci válečných stříleček těšit na nový díl, užít si epické bitvy 2. světové války a případně poměřit síly s ostatními v multiplayeru. Jenže v roce 2009 přišel zlom. Activion podruhé porušil zajetou formuli a místo nejkrvavějšího válečného konfliktu zamířil na moderní bojiště. A zaznamenal obrovský úspěch. Call of Duty: Modern Warfare 2 prodal (do dnešních dnů) neuvěřitelných 25 milionů kopií a o rok mladší Black Ops 2 k tomu přidal dalších 30 milionů (podle serveru Statista.com).

Reakce EA na sebe nenechala dlouho čekat a už v roce 2010 vyšel nový Medal of Honor, který se taktéž zaobíral moderní válkou, konkrétně válkou v Afghánistánu. I když byl šest let starý titul (podle našeho názoru) opravdu skvělý, nedokázal nalákat dostatek fanoušků a v porovnání konkurenčním Call of Duty propadl. Během dvou týdnů prodal dva miliony kopií a zaznamenal poměrně slušná čísla v recenzích. Celou sérii ale nakonec pohřbil Warfighter, jemuž se oproti svému předchůdci vedlo opravdu bídně a se svým hlavním konkurentem se nemohl (co se prodejů týče) vůbec rovnat.

Podle dostupných zdrojů se za měsíc od vydání prodalo celosvětově pouze půl milionu kusů. Titul nezazářil ani v recenzích a tak se v EA rozhodli, že sérii dají definitivní stopku. Studio, které za posledními díly stálo, bylo v roce 2013 přejmenováno na DICE Los Angeles a spolupracovalo na dnes už přímém konkurentovi Call of Duty - Battlefieldu 4 a Battlefieldu 1.

V současné době nejsou žádné zmínky o tom, že by se mělo pracovat na obnovení této značky, což je velká škoda. Nejen z pohledu fanoušků FPS her, ale i z pohledu příznivců Call of Duty, kteří by určitě uvítali schopnou konkurenci. Ta by alespoň donutila Activision k větší snaze a třeba by se vrátily ty časy, během nichž měli všichni příznivci stříleček doslova žně…

Trailer k multiplayeru Medal of Honor: Warfighter (2:01) | zdroj: YouTube

Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth

Tato série je mezi fanoušky strategií doslova kultem. Řadí se po bok takových legend jako je Age of Empires či Stronghold, i když nabízí poměrně odlišnou, ovšem neméně zábavnou formuli, která dokázala zaujmout miliony hráčů po celém světě.

EA Los Angeles (dnes DICE Los Angeles) se povedlo přetvořit svět vytvořený J. R. R. Tolkienem a přenesený na plátna kin Peterem Jacksonem tak dobře, že na něj dodnes se slzou v oku vzpomínáme. Příběhová kampaň byla perfektní. Měli jsme v ní možnost sledovat klíčové postavy filmového zpracování na jejich pouti od Morie až po samotné zničení Prstenu a mohli jsme se zúčastnit i ikonických bitev o Helmův Žleb a Minas Tirith. Už jen tohle by fanouškům tohoto univerza bohatě stačilo, ale vývojáři přidali ještě něco navíc - kampaň za Zlo. Když k tomu přičteme šarvátky a multiplayer hratelný nejen lokálně, ale i online, dostáváme dokonalý mix, který dokázal zabavit na desítky hodin.

Dvojka potom posunula hranice ještě dál. Předem vyznačené zóny určené ke stavění nahradila neomezenou plochou, jna níž bylo možné budovat svoje kasárny, farmy a další stavby nezbytné pro válku s Mordorem, Železným pasem a dalšími nepřáteli, kteří se ve hře objevili. Byl zvednut i počet jednotek, takže samotné bitvy byly mnohem větší a o zábavnější.

Přesná čísla sice nejsou známá, ale odhaduje se, že prodeje této série vyšplhaly na několik jednotek milionů. To je poměrně slušný výsledek i na dnešní dobu, kdy jsou všichni hráči hladoví po pořádné RTS hře ze světa Pána prstenů. Oficiálně se nejspíše žádná nechystá, remake od fanoušků už je ale na cestě. Teď jenom doufat, že se majitelé práv nenaštvou a nedají tomuto nadějnému projektu červenou.

Trailer k The Battle for Middle-Earth Reforged (3:28) | zdroj: YouTube

Prince of Persia

Spousta svižné akce a plno akrobacie. Připomíná vám to něco? Ano, Assassin's Creed! Právě tato značka má společné kořeny s Princem z Persie a právě ona je hlavním viníkem, proč Ubisoft Prince of Persia zavrhnul. První díl Assassin's Creed měl být totiž jen pokračováním s přídomkem Assassin, kde bychom se ujali role nájemného zabijáka a snažili se zachránit Prince. Projekt se ale velice odchýlil od původní myšlenky a vznikla tak nová značka, která postupem času legendární sérii nahradila.

Tím ale nechceme shazovat vinu na Assassin's Creed, zakopaný pes je totiž nejspíše úplně někde jinde. Podle spekulací, které před několika lety začaly vyvěrat na povrch, Ubisoft vytvořil novou značku zejména kvůli tomu, že se jim už nechtělo platit za licenci k Princi z Persie. Tu totiž nevlastní společnost původem z Francie, ale její zakladatel Jordan Mechner, jenž v roce 1989 vytvořil legendární první díl.

To jsou samozřejmě pochopitelné důvody, zvlášť když její duchovní nástupce vydělává mnohem víc peněz. I tak je ale škoda, že Prince z Persie už nejspíše nikdy neuvidíme. A pokud ano, určitě se o jeho zpracování nepostará Ubisoft. Otázkou ale zůstává, jestli je to dobře, nebo špatně.

Trailer k Prince of Persia: Sands of Time (2:28) | zdroj: YouTube

Dead Space

Horor je specifický žánr. Nabízí nám pohledy, které bychom běžně nevyhledávali, a plno lekacích scén. I přesto na ně spoustu lidí nedá dopustit a užívá si každou chvíli, kterou může strávit v nervy drásajícím zážitku. Něco takového nabídla i série Dead Space, v níž jsme se vžili do role Isaaca Clarka, inženýra na vesmírné lodi USG Ishimura, a prožili s ním několik desítek hodin strašidelného příběhu zasazeného do roku 2508.

Celkem vyšla trojice her, která zaznamenala velké úspěchy. Série má na triku více než 10 milionů prodaných kopií a také skvělá hodnocení v recenzích, která málokdy klesla pod 70 procent. Proto bylo pro všechny hráče záhadou, proč se v EA rozhodli vývojáře odstřihnout od jejich značky a nechali je pracovat na Battlefield Hardline.

Tato informace ještě více zamrzela, když se herní obec dozvěděla, že Visceral Games už měli se čtyřkou konkrétní plány. Ty navíc nevypadaly vůbec špatně. Hráč měl mít údajně mnohem větší volnost a důraz měl být kladen zejména na prohledávání vesmírných korábů. Čekat nás měl i komplexnější systém oprav, vybroušenější systém výroby i soubojů.

S rozpuštěním Visceral Games v říjnu loňského roku už je velice nepravděpodobné, že bychom se někdy dočkali čtvrtého dílu. Třeba nás ale EA překvapí a předá značku někomu, kdo mu poskytne takovou péči, jako toto americké studio.

Trailer k Dead Space 3 (2:10) | zdroj: YouTube

Ti další

Následující řádky věnujeme dalším sériím, které by si rozhodně zasloužily druhou šanci. Jednou z nich je i stařičký Turok, hra plná dinosaurů a extrémní zábavy. Nesmíme zapomenout ani na Star Wars: Knights of the Old Republic, které v nás před 17 lety zanechalo tak výraznou stopu, že už ji nikdo nedokáže smazat. A co legenda jménem EarthBound či Half-Life? Skvělých sérií, na které už jejich tvůrci zapomněli, je celá řada…

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Populární série, které jejich tvůrci zavrhli. Kdo by měl dostat druhou šanci?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.