Z chudého studenta miliardář: Co jste nevěděli o Gabe Newellovi?

Gabe Newell je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav herní scény. Proto jsme prozkoumaly anály internetu a vyšťourali na něj několik zajímavostí!

Gabe Newell

Gabe Newell FOTO: Reddit

Odešel ze školy

Stejně jako zakladatel Microsoftu Bill Gates i Gabe Newell studoval na Harvardu. Jenže po třech letech studií zanechal a začal pracovat. Ne ale ve vlastní firmě, jak by si někteří mohli myslet, ale v Microsoftu, kam ho zlákal Steve Ballmer.

Tři měsíce v Microsoftu byly více přínosné než škola

Gabe Newell raději upřednostňoval praxi před suchou teorií. Proto zanechal třech let studií a vrhl se za dalším dobrodružstvím do nově vzniklé pobočky Microsoftu. A podle jeho slov byly první tři měsíce nejintenzivnější výukou, jakou kdy v životě zažil. Později také přiznal, že se během nich naučil mnohem víc jak za celou dobu na Harvardu.

Pracoval na portu hry DOOM pro Windows

Newell měl v Microsoftu poměrně velký vliv. Svoje schopnosti propůjčil společnosti jako producent prvních třech verzí Windowsů, jenže později dostal od vedení "příkaz," aby vytvořil port hry DOOM pro jejich operační systém.

img-responsive

Doom | foto: Wired

Založení Valve

Po několika letech úspěšného působení v řadách Microsoftu se společně se svým spolupracovníkem Mikem Harringtonem rozhodli firmu opustit a založit si vlastní. Během řady let v řadách jedničky na poli operačních systémů si vydělali velké jmění, které vložili právě do tohoto projektu. A jak to dopadlo, už víte sami.

Steam vznikal souběžně s pracemi na Half-Life 2

Zatímco byl jeho tým zaměstnán vývojem druhého pokračování populárního Half-Life, on sám se zaměřil na tvorbu nové herní platformy pro distribuci her. Údajně ji začal vyvíjet v roce 2002 a o rok později ji vypustil do světa. Trhákem se ale nestala během chvíle, neboť na samotném počátku chyběly ty nejzásadnější funkce jako například komunitní centrum společně s workshopem nebo tržištěm.

Vášnivý sběratel nožů

Gabe Newell nemá zálibu jen v hraní a tvorbě her, ale i sbírání nožů. Podle jeho slov se v jeho regálech nachází více než 600 kousků, z nichž některé patří mezi opravdové skvosty. Najdeme mezi nimi japonské wakazashi a další zajímavé střípky z historie, které najdete jen v muzeích nebo na archivních fotografiích.

Je velice kritický

Vůdce Valve se nebojí vyjádřit svůj názor na herních portálech. V minulosti označil PlayStation 3 za totální propadák, zkritizoval službu Xbox Live (popsal ji jako 'vrak vlaku') a tvrdě se opřel i do svých bývalých zaměstnavatelů, když nazval Windows 8 jako absolutní katastrofu. Zkrátka si nebere servítky a jakožto jedna z největších postav tohoto průmyslu na to má právo.

Trpěl vrozenou vadou oka

Celý jeho život ale nebyl jen pohádka. V minulosti údajně trpěl tzv. Fuchsovou dystrofií, vrozenou degenerativní oční poruchou. V roce 2006 a 2007 mu ale byla transplantována dvojice rohovek, čímž se tento problém vyřešil (zdroj).

Patří mezi deset nejbohatších lidí v herním průmyslu

Prestižní časopis Forbes ho v roce 2015 zařadil na listinu deseti nejbohatších lidí v herním průmyslu. S celkovým jměním 1,3 miliardy dolarů se umístil na sedmé příčce. Podle posledních informací by ale v nynější době měl mít mnohem více peněz. Aktuální statistiky uvádějí 5,5 miliardy dolarů, čímž se řadí na 427. místo mezi nejbohatšími lidmi na světě.

Nejoblíbenější hry?

Gabe Newell je hráčem ze staré školy. Mezi jeho nejoblíbenější tituly Super Mario 64, Star Trek nebo Doom. A právě poslední jmenovaný jej údajně přesvědčil o tom, že chce svůj život zasvětit hernímu průmyslu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Z chudého studenta miliardář: Co jste nevěděli o Gabe Newellovi?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.