Má smysl kupovat hry za plnou cenu?

Na internetu naleznete spoustu herních obchodů a slev. Má tedy smysl kupovat hry za plnou cenu? Odpovíme vám v článku!

Třetí Mafie slibuje našlapanou akci i promakaný příběh

Třetí Mafie slibuje našlapanou akci i promakaný příběh FOTO: 2K Games

S rozvojem internetu se otevřelo spoustu nových možností. Můžete být ve spojení s kýmkoliv kdekoliv, dokážete si díky inzertním stránkám najít práci nebo pořídit hry za skvělé ceny. Slevy jsou na všech stránkách téměř neustále, proto vyvstává otázka, jestli má vůbec smysl kupovat je za plnou cenu.

img-responsive

Sid Meier's Civilization VI | foto: Firaxis

Předobjednávky za nižší cenu

Odpověď není tak jednoduchá. Pokud máte hluboko do kapsy, nebo si svých peněz vážíte, zvolíte spíše ne. Pakliže jste fanoušek společnosti/série a chcete mít tituly s předstihem nebo už v den vydání, přikloníte se ke slovu ano.

Ale i poslední věta v posledním odstavci se poslední dobou razantně bortí. Na vlastní kůži jsme to pocítili během nákupu Mafie 3. Ta stála na Steamu v Deluxe edici necelých 60 euro (v té době zhruba 1600 korun), jenže několik týdnů poté se objevila na jiném webu s mnohem lákavější cenovkou.

Ta byla sražena o více než 500 korun, takže společně se Season passem byla dostupná za cenu základní hry. A ne, nešlo o žádný pochybný web typu G2A. Jednalo se o legitimní obchod Bundle Stars, na kterém naleznete balíčky po vzoru Humble Bundle a samostatné hry jako v Humble Store.

A v poslední době tento trend vídáme mnohem častěji. Pokud se podíváte do svého seznamu přání na Steamu, garantujeme vám, že tam naleznete alespoň jeden, který už během předobjednávky láká na slevu (tradičně 10 procent).

img-responsive

Každou misí se půjde proplížit nebo prostřílet, my si vyzkoušíme obojí | foto: Eidos Montreal

Stáří to jistí

U starších her je snížení ceny takřka denním chlebem. V dnešní době mnohdy přichází mnohem rychleji, než byste mysleli. Zejména tituly s příběhem pro jednoho hráče v průběhu třech měsíců sníží svou cenu o polovinu a v následujícím období je srážka ještě vyšší. Pokud se podíváme do nedávné minulosti, stejný osud potkal například Mafii 3 nebo Deus Ex: Mankind Divided.

Jenže některé kousky si drží i několik let po vydání vysokou cenu. Vyprávět by mohlo například Grand Theft Auto V či Civilization VI. Pokud si ale počkáte, během větších výprodejů nebo nahodilých týdenních slev je určitě pořídíte levněji.

img-responsive

Zaklínač 3: Divoký hon | foto: Komunita služby Steam

Je potřeba správně vybírat

Nenechte se ale pokaždé zlákat nízkou cenou. Než něco koupíte, proveďte si menší výzkum obchodu. Jak je starý? Jak funguje? Co spokojenost zákazníků? A v neposlední řadě i kolik procent z prodejů dostanou samotní vývojáři.

Možná si můžete říct, že tahle položka vám je ukradená, ale určitě by neměla! Nejenže okradete tvůrce o poctivě vydělané peníze, ale hlavně sami sebe vystavíte riziku, že o titul přijdete. Studia se k podobným praktikám uchylují velice zřídka, ovšem některé klíče mohou samotní vývojáři zablokovat a vy už nebudete mít nárok na vrácení peněz.

img-responsive

Diablo III | foto: Blizzard Entertainment

Naštěstí ale najdete spoustu legitimních obchodů, kde můžete bez starostí nakupovat. Alfou a omegou je samozřejmě Steam, ten lze doplnit o Uplay, GOG, Origin a v neposlední řadě i o Humble Bundle, Indiegala a Bundle Stars. Zde zakoupené klíče pochází od samotných vývojářů...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Má smysl kupovat hry za plnou cenu?

Vstupte do diskuze (1)

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.