Má Assassin's Creed Origins na to, aby překonal Black Flag?

Assassin's Creed IV: Black Flag byl opravdu unikátní hrou. Podobným dojmem zatím působí i Origins. Podaří se mu něco podobného, jako jeho pět let starému bratříčkovi?

Assassin's Creed: Origins

Assassin's Creed: Origins FOTO: Assassinscreed.ubisoft.com

Série Assassin's Creed měla mezi fanoušky velké renomé. Altair všechny příznivce namlsal, Eziova trilogie nastavila vysokou laťku dalším pokračováním a dvojice titulů pojednávající o rodu Kenwayů ji ještě více posunula. Jenže pak značka začala ztrácet lesk a posledním opravdu povedeným dílem (ne-li tím nejlepším) byl Black Flag.

Karibik, země zaslíbená

Vývojářům se tehdy povedlo trefit do chuti téměř všem. Karibik byl většinou her nepolíbený a jak se později ukázalo, pro Assassin's Creed se stal téměř dokonalou destinací. Nabízel zajímavé historické budovy a střet největších koloniálních mocností, které Ubisoft opět podtrhnul konfliktem mezi templáři a asasíny.

Co víc, využil v něm zkušenosti z posledních dílů. Trojka poprvé nabídla možnost projet se po moři na lodi a ve čtyřce už byl tento prvek stěžejní záležitostí. Bez Kavky, jak Edward pojmenoval svoji bárku, jste se nikam nedostali. Na řadu tak přišly námořní souboje, drancování ostatních lodí a hlavně obrovský svět, který byl plný zajímavých aktivit.

Dodnes s láskou vzpomínáme na to, jak námořníci spustili mocný chór a začali zpívat krásné námořní písničky, přičemž my jsme jen hleděli na mapu a hledali další vedlejší činnosti. A že toho Karibik nabízel! Mohli jste lovit ryby, sbírat bedny rozeseté po maličkých ostrůvcích, fragmenty animu, nebo prozkoumávat uzavřené podmořské lokace.

Black Flag zkrátka nasadil hodně vysokou laťku, kterou se doposud žádnému dílu nepodařilo přeskočit. Dokáže to Origins, na němž pracuje stejné studio jako na tomto kritiky a fanoušky velice kladně hodnocené čtyřce?

img-responsive

Assassin's Creed: Origins | foto: Assassinscreed.ubisoft.com

Shoda čistě náhodná

Ať chcete nebo ne, Black Flag a Origins si jsou opravdu podobní. Tvůrci opět sáhli po exotické lokaci, která je ostatními tituly nepolíbená a nabízí obrovský potenciál. Starověky Egypt je totiž ověnčený řadou mýtů, najdete tu plno zajímavých budov a historických osobností, které se také objeví ve hře.

Můžeme se tedy těšit na pověstnou Kleopatru, půvabnou a chytrou vládkyni jedné z nejstarších civilizací na světě. Potkáte tu Julia Caesara, vládce a dobyvatele Římské říše. A co víc, budete moct vyšplhat až na špičku samotné pyramidy a sklouznout se po zadku až dolů!

Assassin's Creed Origins navíc rozšíří možnosti, které jsme viděli už v Black Flag. Mluvíme tu o průzkumu podvodního světa. Jak jsme zmínili výše, ve čtyři roky starém počinu už taková možnost byla, ale ne v takové míře. Nyní můžete prozkoumávat svět pod vodou jak se vám zachce a kdyby vás někdo napadl, nemusíte jen rezignovaně utíkat zpátky na svou loď. Hra totiž nabídne i souboje pod vodou, což jsme v této sérii ještě neviděli.

Ztrácí svou tvář?

Jen se trošku bojíme toho, aby série neztratila svou tvář. Jak sami tvůrci přiznali, inspirovali se u řady titulů, přičemž jejich největším vzorem byl Zaklínač 3. Vůbec bychom se nezlobili, kdyby Origins přinesl tak originální úkoly a desítky (ne-li stovky) hodin zábavy. Jenže hra bude mít úplně jiný bojový systém a spoustu RPG prvků.

Jakožto fanoušci role playingových her z toho máme samozřejmě radost, ale stejně nám přijde, že vylepšování postavy k této sérii příliš nepatří. Alfou a omegou každého dílu byly s železnou pravidelností jednoduché souboje a hlavně parkour, kterému by měli tvůrci přednostně věnovat pozornost.

Se změnou ovládání začalo mít Assassin's Creed problémy s nejtriviálnějším šplháním, kdy postava začala lézt úplně někam jinam, než jste vy chtěli. Neočekáváme, že by tyto potíže s Origins úplně vymizely, ale doufáme alespoň v brzkou nápravu v následujících dílech.

Fůra možnosti

Ale vraťme se zpět k nové lokaci. Jak sami tvůrci řekli, svět bude mnohem větší než v Assassin's Creed IV: Black Flag. A jelikož se na něm pracuje opravdu dlouhou dobu (od dokončení čtvrtého dílu), myslíme si, že by mohl být plný zajímavých aktivit.

Úžasnou možností pro amatérské badatele bude jistojistě prozkoumávání pyramid. Vývojáři se prý chtěli držet skutečnosti, takže chodby jsou vytvořeny podle jejich reálné předlohy. Samozřejmě k nim ale přidali i svoje vlastní komnaty, v nichž naleznete spoustu zajímavé kořisti, bonusy nebo mýtické nepřátele.

Starověký Egypt ale nabízí i jiné věci, než jen krásné historické památky a plno zajímavých postav. Jelikož se nacházel u delty Nilu, mohli jsme tu nalézt specifickou faunu a flóru, nevídané rostliny i zvířectvo, s nímž se samozřejmě setkáme i ve hře. A co víc, budeme moct osedlat i velblouda!

Do vydání Origins zbývá ještě několik měsíců, proto je ještě poměrně brzy na to soudit, jestli může překonat skvělý Black Flag. Podle toho, co jsme zatím viděli a slyšeli, by to ale mohl dokázat. A když ne, určitě bude lepší než Unity...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Má Assassin's Creed Origins na to, aby překonal Black Flag?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.