Pět nejlepších středověkých her, které kdy vyšly

Středověk má svoje kouzlo, které pohltilo i spoustu vývojářů. Které hry z tohoto období byste neměli minout?

The Elder Scrolls: Total War

The Elder Scrolls: Total War FOTO: ModDB

Medieval 2: Total War

Pokračování oblíbeného strategického titulu z roku 2002 přineslo o čtyři roky později spoustu změn. Krom lepší grafiky byla dostupná i nová mapa Evropy, kterou si vývojáři vyzkoušeli už v Rome: Total War a v Medieval 2 ji dovedli k dokonalosti. Stejně jako v předchozích dílech jste se chopili jednoho z evropských států a snažili jste se jej dovést až na výsluní. Proti ale byli sousedé a jiné mocnosti, které s vámi vedli nejen vojenskou, ale i politickou či obchodní válku.

O rok později rozšířila hru čtveřice DLC, jež nás zanesla do uzavřenějších oblastí. V kůži křižáků jsme se pokusili udržet Jeruzalém v našem područí, nebo jej naopak dobýt v čele roztahovačných Turků. Vyzkoušeli jsme si také kolonizování Ameriky, Teutonskou kampaň nebo válku na Britských ostrovech.

Mimo to byl Medieval 2 jeden z posledních dílů, jenž měl naplno otevřené brány modderům. Díky tomu vznikla velice populární variace na Pána prstenů, přenesený svět J. R. R. Martina nebo Warcraftu.

Mount and Blade: Warband

Předposlední díl z této populární turecké série nabídl mnohem více možností. V kůži vlastnoručně vytvořeného hrdiny/hrdinky jsme se vrhli do nehostinné Calradie, kde se o nadvládu nad celým kontinentem pralo šest frakcí. Tradiční pětici z prvního dílu (Khergitský Chanát, Království Nordů, Rhodocké království, Swádové a Vaegirské království) doplnil Sarranidský sultanát. Přibyly nové jednotky, hrady, nepřátelé, úkoly, ale hlavně jste opět měli absolutní volnost.

Později vyšlo DLC s podtitulem Napoleonské války, které ale (s trochou nadsázky) nemělo smysl kupovat. Modderská komunita totiž dokázala vytvořit mnohem lepší díla, v nichž jste si mohli zastřílet z pušek nebo dokonce z kulometů. Rozhodně můžeme doporučit The Last Days inspirovaný Pánem prstenů nebo Rise of the Undead, kde se postavíte nemrtvým válečníkům.

 

Stronghold

Původní Stronghold nabízel všechno, co byste od strategie podobného ražení očekávali. Mohli jste stavět domy, vylepšovat svůj hrad, zaměstnávat své poddané a starat se o jejich blaho. Museli jste hlavně zajistit dostatek základních surovin, bez kterých brzy začali obyvatelé vísku opouštět. Pokud se vám to povedlo, dalším cílem bylo vybudovat silnou armádu, která by odolala nájezdům nepřátel.

Legendární titul, který vyšel už před 16 lety, si můžete pořídit za sto korun na Steamu. A dostanete jej hned v HD edici, takže si ji můžete naplno užít i ve vyšších rozlišeních, aniž byste museli mít strach z neostrých a rozmazaných textur.

Assassin's Creed

Celá série pojednává o válce mezi asasíny a templáři, vhodnější místo než středověk tedy tvůrci vybrat nemohli. Hra se odehrává v roce 1191 během Třetí křížové výpravy. Vy se ujmete role asasínského mistra Altaira, který na začátku zaviní smrt jednoho z noviců a musí projít cestou očisty. Titul staví zejména na parkouru a rozsáhlých možnostech zabití vašeho cíle.

Vlastníci zařízení PlayStation Portable mohli sáhnout po odbočce s podtitulem Bloodlines, která se odehrávala ve stejném období. Vzhledem k hardwaru tohoto přístroje nabídla notně ořezané lokace a grafiku, atmosféra ale zůstala zachována.

 

Chivalry: Medieval Warfare

S vydáním For Honor sice tato hra ztratila podstatnou část své komunity, to ji ovšem neubírá její kouzlo. Jde o unikátní multiplayerovou řežbu, která vás postaví do boje proti ostatním hráčům. Přetahujete se v ní o hrad nebo nadvládu nad planinami, přičemž tým s větším počtem zabití vítězí. Vše z první osoby...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Pět nejlepších středověkých her, které kdy vyšly

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Autor herního hitu PUBG míří na burzu, může to být největší IPO v Koreji

16.06.2021 21:10 Jihokorejský výrobce videoher Krafton, který stojí za herním hitem PlayerUnknown's Battlegrounds …

Související:

Nejčtenější články

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.