Demoverze jsou přežitkem. Nastal čas je nahradit něčím lepším?

Dříve byly demoverze neodmyslitelně spjaty s každým novým titulem, dnes už jsou velice vzácné. Přišel čas je nahradit?

Nabito, odjištěno, jde se do akce

Nabito, odjištěno, jde se do akce FOTO: Avalanche Studios

Demoverze jsou tu s námi už od nepaměti. Díky nim jsme si mohli vyzkoušet, jestli hra stojí za naše peníze. Jenže v poslední době těchto zkušebních verzí ubývá a mnohdy vychází až několik měsíců po vydání titulu. Není tedy čas s nimi skoncovat a vymyslet jiný způsob?

Dříve bylo s plnou hrou neodmyslitelně spjato i demo. Tehdy do něj vývojáři vkládali spoustu práce, objevovala se v magazínech a jejich funkcí bylo zaujmout fanoušky, kteří se podle něj mohli rozmyslet, jestli si ji koupí. Jenže v dnešní době už podobné praktiky neplatí.

S rozvojem internetu přibylo mnohem více možností, jak svůj titul propagovat. Velice sledované jsou herní akce typu E3 a Gamescom, kam se každoročně sjedou tisícovky novinářů, aby si vyzkoušeli připravované pecky i menší tituly. Oblíbená je propagace pomocí sociálních sítí, webových stránek nebo dokonce v televizi. Tištěné magazíny jdou v dnešní době stranou...

Není to ale jen v ústupu časopisů, ale hlavně velikostí her. Dříve jsme si stáhli nebo nainstalovali několik megabajtů a vrhli se do hry, dnes jsme rádi, když se vejdeme do deseti GB. A komu by se chtělo stahovat GB souborů, aby si mohl něco na chvíli vyzkoušet?

Takže odpověď je jasná: 'Ano, chce to jiný způsob!' Ale jaký? Dostupné jsou dnes "demoverze" ve formě videí. Je to nejjednodušší způsob, neboť nemusíte nic stahovat. Prostě jen otevřete YouTube (nebo jinou službu), najdete si záběry z hraní a podíváte se. Pakliže Vás zaujmou, můžete po hře okamžitě sáhnout.

Vyplatit by se mohla i taktika trial verzí, kterou využívá EA v jejich službě Origin Access. Pokud ji máte předplacenou, můžete vyzkoušet všechny nadcházející tituly už před jejich vydáním. Většinou vás tvůrci nechají hrát deset hodin, což je dostatečně dlouhá doba na to, abyste zjistili, jestli se vám líbí nebo nikoliv.

U starších multiplayerových her nebo rozsáhlých RPG počinů využívají vývojáři možností "víkendů zdarma." Na Steamu, konzolích a jiných službách si můžete stáhnout plnou verzi a pařit, jak dlouho budete chtít. Akce většinou bývají doplněny i slevami.

Mnohem větším posunem jsou kroky, které zavedli GOG.com a Steam. Tam se zakoupením hry získáváte právo na vrácení peněz. Pokud titul nerozjedete nebo vás nebaví, můžete získat svoje peníze zpět. Počítejte ale s jistými podmínkami. Pokud je nesplníte, můžete na vrácení financí zapomenout.

Co si myslíte? Měly by se vývojáři zamyslet a zkusit přijít na nový způsob, jak nahradit demoverze? Vyjádřete se v komentářích!

Témata: GAMIFIQUE.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Demoverze jsou přežitkem. Nastal čas je nahradit něčím lepším?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.