Problém jménem načítací časy: Proč jsou pořád tak dlouhé?

Grafika v posledních letech zaznamenala velký pokrok, načítací časy jsou ale pořád stejně dlouhé. Proč tomu tak je?

Sniper Ghost Warrior 3

Sniper Ghost Warrior 3 FOTO: Steam

Hry vypadají rok od roku lépe. Nedávno nám Guerilla Games naservírovali ukázku možností nynějšího konzolového hardwaru v podobě Horizon: Zero Dawn, Switch se vytáhl s Breath of the Wild a loni se zase EA předvedlo se svým válečným simulátorem Battlefield 1. A zatímco se grafika posouvá, načítací časy, trn v oku každého nedočkavého hráče, stojí na místě.

Problém tkví zejména v harddiscích. Zatímco grafické karty a procesory zaznamenaly v posledních letech raketový vzestup výkonu, tato velice důležitá komponenta se takového posunu nedočkala.

Jasně, pevné disky mohou zaznamenávat a číst data mnohem rychleji než před několika dekádami, ale tento pokrok se v podstatě maže s velikostí dnešních her. Prsty v tom mají zejména textury, které jsou podle programátora Roberta Dietricha až několikanásobně větší. Zvětšení textury z rozlišení 1024x1024 na 2048x2048 vede k čtyřnásobně objemnějšímu souboru. U 4096x4096 se dostaneme až na šestnáctinásobek.

Ale není to jen o vysokém rozlišení. Hry dnes potřebují načíst GB dat včetně umělé inteligence nebo lokace, které jsou se stoupající popularitou otevřených světů mnohem větší. Můžeme tedy být rádi, že se načítací časy v posledních letech příliš nezměnily.

Dietrich také poznamenal, že přechodem z 5400 otáček za sekundu na HDD s 7200 otáčkami dosáhnete pouhého 33% nárůstu výkonu. Řešení by tak možná mohly nabídnout SSD, cena těch větších se ale šplhá velmi vysoko a běžný uživatel si je kolikrát nemůže dovolit. Levnější varianty nabízí kapacitu kolem 250 GB, což není na dnešní tituly zrovna moc.

Kdo ví, možná se v budoucnu dočkáme ideální konstelace levných SSD disků a skvělé optimalizace her. Tato doba je však stále ve hvězdách...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Problém jménem načítací časy: Proč jsou pořád tak dlouhé?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.