Proč Doom patří mezi nejlepší střílečky všech dob?

Geniální mysl Johna Carmaca a jeho týmu přivedla na svět jednu z nejlepších her všech dob. Co je na ní tak speciálního?

Doom

Doom FOTO: Wired

Otevřeností k srdcím fanoušků

Doom je jednou z největších herních legend všech dob. I když je téměř 25 let starý, někteří skalní fanoušci na něj stále nedají dopustit a vylepšují ho, jak jen to jde. Jeho kód je otevřený a vývojáři toho využívali od samého začátku.

Hra totiž používala modulární systém, kde úrovně, grafika a další herní prvky byly zabaleny do .wad balíku, který mohl být upraven nebo úplně nahrazen uživatelským obsahem. Tato možnost vedla k rychlému rozvoji volně stažitelných přídavků, které nahrazovaly tehdejší monstra za vtipné panáčky apod.

Id Software zkrátka nabídli něco originálního a komunita se toho ihned chytila. Tvořila a tvořila a nezastavila se do dnešních dní, kdy stále vychází zajímavé modifikace od fanoušků. Vyzdvihnout můžeme zejména Beautiful Doom 6.2.0, jenž tuto legendu obléká do nového kabátku.

Legendární příběh

Nebylo by spravedlivé říct, že Doom byl první first-person střílečkou, určitě ale patří mezi nejdůležitější. Bez této hry by nejspíše dnešní hry z tohoto žánru nebyly takové, jaké je známe dnes. Podobný vliv sice měl i Wolfenstein, o tom jsme ovšem mluvili v jiném článku.

V Doomu jste hráli za vesmírného mariňáka, jenž se zrovna nacházel na měsíci Phobos. Zdejším vědcům se podařilo otevřít bránu do pekla, z něhož okamžitě začali vyskakovat strašliví démoni. Vy, jakožto zkušený voják, jste je museli zastavit.

Že jste to nikde předtím neviděli? To je právě to, co dělá tuto hru tak unikátní, intenzivní a úžasnou, dokonce i v porovnání s jeho mladším "bratříčkem" Wolfensteinem.

Geniální design

Nový engine umožnil vývojářům mnohem kreativnější přístup při tvorbě samotných lokací. Jeho designéři "polepili" zdi rozmanitými texturami, měnili jejich šířku a výšku, což tou dobou působilo velice efektně. Ve hře se objevily schody, výtahy a také nasvícení.

Veliký boom tou dobou způsobil i multiplayerový mód deathmatch. Tuto myšlenku vyvinuli právě v id Software, kde si řekli, že by mohlo být zábavné hodit proti sobě do ringu několik hráčů a nechat je mydlit se mezi sebou. Zabralo to. Mód zaznamenal obrovský úspěch a dnes už bychom si bez něj nedokázali představit žádnou multiplayerovou střílečku...

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Proč Doom patří mezi nejlepší střílečky všech dob?

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.