Král je mrtvý, ať žije král! Nové grafiky od AMD budou vládnout trhu

Herním grafikám dlouho vládla Nvidia, AMD ale konečně našlo odpověď. Architektura Vega má vyhnat GTX 1080 Ti z předních pozic.

AMD Vega

AMD Vega FOTO: www.tweaktown.com

Lepší než GTX 1080

Hráči a fanoušci AMD už delší dobu čekali na novou architekturu, která nejenže vyšvihne skomírající společnost opět na výsluní, ale hlavně dokáže nahradit zastarávající high-end řešení. Po nedávném oznámení to tak vypadá, že Nvidii čekají pořádně krušné chvíle.

V řeči čísel bude Vega obrovským krokem kupředu. Počet stream procesorů se sice zasekl na stejném čísle jako u architektury Fiji (4096), ale každé z nich je taktováno na o poznání vyšší frekvenci. Poslední zprávy hovoří až o 50 procent vyšším taktu. Můžeme se těšit i na větší množství paměti a spoustu dalších novinek, o tom ale níže.

AMD by tak konečně mohla pořádně prohnat svého konkurenta GTX 1080 Ti, jenž v nynější době kraluje herním grafikám. GTX 1080 Ti je o 30 - 35 procent rychlejší než její nejvážnější konkurent R9 Fury X, přičemž u nové architektury Vega se dá očekávat nárůst výkonu o více než 50 procent oproti zmíněné R9.

 

Na vrchol průmyslu

Čekají nás hned tři řady, které se budou lišit jak cenou, tak výkonem. Vrchol bude tvořit RX Vega 64 Liquid, která už v základu obsáhne vodní chlazení. Očekávejte 64 aktivních výpočetních, 64 rasterizačních a 256 texturovacích jednotek. Takt jádra bude činit 1406 MHz v základu, přičemž půjde automaticky přetaktovat až na neuvěřitelných 1677 MHz. Grafická karta nabídne 8 GB videopaměti a celá bude zabalena do krytu z broušeného hliníku. Její cena je stanovena na 699 dolarů.

 

RX Vega 64 pak představuje zlatou střední cestu. Opět nabízí téměř shodné parametry včetně 8 GB paměti či 64 aktivních výpočetních jednotek. Základní takt jádra se ale snížil na 1247 MHz (boost 1546) a co je příjemnější, TDP je taktéž nižší - konkrétně o 50 W (295 W).

Značně ořezanou variantu pak nabídne řešení s názvem RX Vega 56. Očekávejte jen 56 výpočetních jednotek a takt jádra na 1156 MHZ (1417 MHz boost). Grafická paměť opět zůstává na osmi gigabytech. Snížení výkonu sice nepotěší, jeho cena už ovšem ano. K dostání má být od 400 dolarů, ceny v českých obchodech zatím nejsou známy.

Na nové grafiky se můžeme těšit už letos v srpnu. Zda-li dorazí ve stejný měsíc i na český trh ještě nevíme.

Témata: AMD Vega | AMD | GAMIFIQUE.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Král je mrtvý, ať žije král! Nové grafiky od AMD budou vládnout trhu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.