Únava z hraní? Máme pro vás pár tipů, jak ji předejít

Nebaví vás hry? Myslíte si, že jste už všechno vyzkoušeli a nemůže vás nic překvapit? Tak to se potýkáte s tzv. "únavou z hraní."

Halo 5: Guardians

Halo 5: Guardians FOTO: Reprofoto YouTube

Co je to "únava z hraní?"

Když o někom řekneme, že je herní matador, máme tím na mysli člověka, který má letité zkušenosti s hraním. V českých vodách do takovéto skupiny řadíme pamětníky Amigy, osmdesátkových a devadesátkových her. To krásně poukazuje na fakt, jak je oproti knihám, muzice nebo filmům hraní mladý průmysl.

I tak se ale za krátkou dobu dokázal neuvěřitelně rozvinout. Ještě nedávno byl otevřený svět téměř sprosté slovo a podívejte se dnes. Každé druhé studio s ním experimentuje a přináší nám neuvěřitelné zážitky z ještě neuvěřitelnějších lokací, které navíc můžeme do sytosti prozkoumávat bez jakýchkoliv omezení. Jenže když hrajete dny, týdny, měsíce a následně i roky, začněte se sami sebe ptát: 'Co to dělám se svým životem?' 'Má to vůbec cenu?' 'Proč raději nedělám něco jiného?'

Pak zase přijde jedna dobrá hra, vy se do ni tak říkajíc "zažerete" a všechno se na chvíli vrátí do normálu. Jenže po jejím dokončení si začnete opakovat své předchozí myšlenky. A čím jste starší, tím častěji se s tímto jevem potýkáte.

img-responsive

Battlefield 1 | foto: DICE

Co to vůbec únava z hraní je? Dala by se popsat jako mentální nebo fyzické (v našem případě hlavně mentální) vyčerpání z hraní her. Během vaší "hráčské kariéry" vyzkoušíte tolik her, že vám už žádná nepřijde originální a každý titul vidíte ve stejných barvách. Počiny, které by vám dříve přišly zajímavé a byli byste do nich ochotní vrazit všechny svoje peníze, vám nyní nevoní a rozmýšlíte se dvakrát, než do něčeho takového investujete.

Jak ji "léčit"

Pokud vás hry přestávají bavit, je čas dát si pauzu. Najděte si jinou zábavu, podívejte se na filmy, které jste kvůli hraní prošvihli, seriály, běžte se podívat na fotbal, hokej. Neustálé hraní, i když je to váš nejoblíbenější koníček, se po nějaké době omrzí. Přestávkou můžete znovu najít důvod, proč jste začínali a proč vám vlastně tato odnož zábavního průmyslu tolik imponuje.

Z vlastní zkušenosti bychom mohli doporučit čas od času vyzkoušet nějaký ze starších titulů. Ze začátku nejspíše budete mít problémy s grafickým zpracováním, ale o to přesně jde. Pokud vydržíte, objevíte krásy old-schoolových her a až se opět navrátíte k moderním AAA titulům, zjistíte, jak dlouhou cestu herní průmysl za tak krátkou dobu ušel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Únava z hraní? Máme pro vás pár tipů, jak ji předejít

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.