






Další číslo časopisu "Brain Imaging and Behavior" přineslo výsledky rozsáhlé studie, ve které byl zkoumán efekt násilných her na lidský mozek. Výsledek může být pro někoho překvapivý, pro nás hráče ovšem očekávaný - brutální hry nepodněcují v dlouholetých hráčích násilí.
Výzkum vedl Gregor Szycik z Lékařské univerzity v Hannoveru a jeho cílem bylo vyvrátit zaběhlé pořádky, kdy jsou hráči násilných her automaticky přirovnáváni k zločincům. K tomuto účelu dostal jeho tým 28 mladých mužů ve věku 22 až 23 let, které rozdělil do dvou skupin. Jedna se skládala z lidí, kteří tituly jako Call of Duty či Battlefield nikdy nehráli, ta druhá patřila k aktivním hráčům střílející virtuální protivníky několik hodin denně.
Účastníci byli připojeni k přístroji, který sledoval jejich mozkovou aktivitu a postupně jim byly ukazovány pozitivní, negativní a neutrální fotografie. Pozitivní stopáže vyobrazovaly například roztomilá zvířata, neutrální krajinu, zatímco negativní mrtvá těla či brutální fyzické útoky, tedy obrázky, na něž by měl být pravidelný hráč zvyklý.
Pohled na emocionální fotky zvyšoval aktivitu mozku, což byla očekávaná reakce. Vědci ale chtěli dokázat, že se výsledky mezi oběma skupinami příliš neliší, což se jim povedlo. Na hráče násilných her měly obrázky totožný efekt a s ohledem na výsledek výzkumníci navrhli přehodnocení zaběhlých pořádků.
To ale neznamená, že by hraní brutálních titulů nemělo žádný vliv. Hráči mohou reagovat na emocionální podněty rozdílně než jejich mozek. I tak se ale jedná o posun ve vnímání široké veřejnosti, které z nás (doufejme) jednou provždy snímá nálepku zločinců.
DISKUZE: Násilné hry nepodněcují k násilí, vyplývá z nejnovější studie