Série Mafia: Má cenu vytvářet další díl?

Třetí Mafie fanoušky původní série opravdu zklamala. Své následovníky téměř v ničem nenapodobila, příběh byl slabý a celkový pocit ze hry ještě horší. Chceme vůbec tuto legendární sérii dále trápit?

Stones Unturned

Stones Unturned FOTO: Vlastní screenshoty

V čem byl problém?

To je otázka, která nedá spoustě fanoušků spát. Její nejslavnější éra skončila se zrušením pražské pobočky 2K Czech a jejich verze třetího dílu, který byl ve výrobě už několik let. Vysoce postaveným lidem z Take-Two se tehdy něco nelíbilo (osobitý přístup, dlouhý vývoj?) a celou značku předali do rukou uměle vytvořeného studia Hangar 13. Ani těm se ale nepodařilo to, co Illusion Softworks. Mluvíme hlavně o citu pro detail.

Pokud jste něco viděli, mohli jste si být jistí, že s tím můžete něco udělat. Válela se na zemi plechovka? Hrdina ji mohl zvednout. A co záchod? Umyvadlo? Okno? Na cokoliv jste mohli kliknout a něco se stalo. V tom třetí Mafie zaostávala. Na internetu dokonce najdete porovnání jedničky s trojkou, kde je jasně vidět, že i patnáct let stará hra může být v lecčem lepší než jeho mladší bratříček.

Mafia 3 na zjednodušování úplně pohořela. Řízení bylo spíše arkádovější (když jste se převrátili na střechu, stisk tlačítka vás vrátil na kola) a příběh mnohem méně propracovaný. Tvůrci do poslední chvíle fanouškům tvrdili, že se můžou těšit na úžasný děj, namísto toho ale dodali slátaninu v podobě desítek repetetivních misí.

Má to cenu?

2K Czech ztratilo svou klíčovou pobočku, z vedení odešel jeho dlouholetý ředitel Petr Vochozka a v monopolu Take-Two už dávno nemá tak silnou pozici jako kdysi. Mafie je v jiných rukou a kdo ví, co s ní bude dál. Má to ale vůbec cenu?

Třetí díl poškodil reputaci dříve skvělé značky a odklonil se od původního konceptu. Na druhou stranu ale ponechal dostatek nevyřešených otázek pro pokračování. Titul měl sice více konců, což znemožňuje rozvíjení příběhu oblíbeného protagonisty z druhého dílu Vita Scaletty, jedna ze závěrečných cutscén ale vyvolala další diskuze ohledně Joea. Proč tedy nevzít jeho a nedovyprávět děj této zajímavé osobnosti?

Ve hře je i duo nových protagonistů. Proč dvojice? Protože každý díl se pokaždé točil kolem jednoho protagonisty, který měl po boku někoho pamětihodného. V prvním dílu to byl legendární Paulie se Samem, dvojka přinesla Joea a trojka zase neméně zajímavého agenta CIA Johna Donovana. Proč tedy nevytáhnout někoho dalšího?

img-responsive

Mafia III: Znamení časů | foto: Vlastní screenshoty

Hlavní je přístup

Důležité bude také zasazení. Vývojáři se už nemusí vracet do 30. nebo 50. let, taková osmdesátá léta by také vůbec nebyla špatná. Sice by se děj točil hlavně kolem drog, což by původního ducha úplně pohřbilo, ale představte si, že by vás honila policie a z vašeho auta by vyhrávala skvělá dobová hudba.

Ať už se tvůrci rozhodnou jakkoliv, musí si uvědomit, v čem první díly excelovaly a napravit svoje chyby z trojky. Pokud opět přinesou prázdné opakující se mise, kýčovitý děj, zvláštní jízdní model a svět bez smyslu pro detail, mohou sérii hodit do koše...

img-responsive

Mafia III: Znamení časů | foto: Vlastní screenshoty

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Série Mafia: Má cenu vytvářet další díl?

Vstupte do diskuze (1)

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.