






Citadel: Forged with Fire v sobotu otevřel brány všem hráčům, kteří si jej chtěli vyzkoušet. A jejich příval byl opravdu obrovský, protože už několik minut po spuštění bylo téměř nemožné najít prázdný sever. Navíc počítadlo, které sledovalo aktuální stav hráčů na serveru, nefungovalo a na první pohled to tak vypadalo, že vypověděli poslušnost. Po několika minutách zkoušení se nám ale povedlo připojit a hru jsme tak během několika hodin podrobili testu. Vyplatí se?
"Masivně multiplayerové"
Nejnovější počin od Blue Isle Studios se pyšní přídomkem MMORPG. Pod takovým pojmem byste si představili veliký otevřený svět se spoustou úkolů a hlavně velkým množstvím hráčů, což tady rozhodně nenajdete. Svět sice vypadal opravdu dobře, rozmanitě a byl plný příšer, s množstvím hráčů už to ale tak slavné nebylo. Každá místnost nabízela totiž nabízela prostor pouze pro čtyřicet lidí...
Citadel není klasické MMORPG, kde se honíte za questy a plníte dějovou linku. Tady jde především o stavění hradů a sbírání surovin, které najdete všude okolo. Vaše první kroky tedy vypadají tak, že vyjdete z jakéhosi teleportu a pořád chodíte s hlavou dolů mačkajíc přitom klávesu E.
Za sběr nebo výrobu dostáváte zkušenostní body. Pokud jich nasbíráte dostatek, postoupíte na další úroveň, což otevírá možnost pro vylepšení vaší postavy. Krom klasického zvýšení many, životů či poškození tu najdete i rozsáhlý vývojový strom, jenž je rozdělen na několik větví.
Jednou z nich je velice důležitá položka zvaná boj, v níž můžete vyzkoumat nejen zbraně na blízko či na dálku (myšleno kouzelná hůl), ale i zbroj pro vašeho avatara. Najdete tu i oddělení pro stavbu, kouzla nebo tvorbu dalších předmětů. Z ní vyčnívala zejména jedna schopnost a to tvorba létajícího koštěte. Ta pro přihlížející může vypadat velice komicky, pokud si ale zapnete pohled z první osoby, není nic lepšího než vyletět do vzduchu a prohlížet si nádherné scenérie zdejšího světa. Tedy až do té doby než vám dojde mana a vy se nerozplácnete o zem.
Stavění na prvním místě
Velice důležitou součástí tohoto titulu je stavba objektů. Za několik hodin sice nestihnete postavit mýtický hrad jako vývojáři v jednom ze svých streamů, ale pěkný dům ze dřeva nebo kamene už se vám podaří vybudovat. Než ale s něčím takovým začnete, potřebujete založit svůj vlastní rod (nebo dům - v angličtině house). Ten si pojmenujete podle svého gusta a začnete do něj zvát členy, kteří vám pomůžou získat věhlas a také suroviny pro první krůčky.
Jakmile si postavíte základy v podobě podlahy a stěn, začíná ta pravá zábava, neboť na ně můžete položit věcičky, které vám pomůžou s dalším rozvojem. Mezi ně patří klasická pec, krejčovský nebo výrobní stůl. S výbavou z ní vyrobenou pak můžete začít prohánět ostatní klany na serveru a stát se pánem světa.
Už 26. července jde hra do prodeje a během beta testu rozhodně ukázala svůj potenciál. Jen se bojíme, že u ni mnoho hráčů nevydrží a během prvních několika hodin ji vypne. Pokud si ale najdete spoluhráče, založíte klan, postavíte epický hrad a budete jej chránit před nepřátelskými Spitfiry (myšleno hráči na košťatech), máte postaráno o desítky hodin báječné zábavy. A to se za necelých 25 euro (cca. 650 korun) rozhodně vyplatí!
DISKUZE: Virtuální famfrfál: Vyzkoušeli jsme zajímavý počin od tvůrců Slender: The Arrival