Od strategií k adventurám: To je příběh českého Zima Software

Do análů se výrazně zapsala i česká firma Zima Software, která přivedla na svět několik legendárních titulů v čele s Poldou.

Polda 5

Polda 5 FOTO: http://www.polda5.cz

Éra strategií

Jak jsme psali v jednom z minulých článků, devadesátá léta a přelom století byl zlatou érou pro český herní průmysl. Nejvýraznější firmou bylo tehdy Illusion Softworks, velice výrazně ale rozčeřilo domácí vody i Zima Software s jejich legendárními tituly.

Společnost vznikla v roce 1995 a její cíl byl jasný - vyvíjet hry pro počítače. Hned se pustili do práce a o dva roky později bylo vidět první ovoce. Z jejich snahy se zrodila real-time strategie Mutarium, která nabídla hned dvacet misí pro jednoho hráče a spoustu jednotek, s nimiž jste mohli operovat. Zajímavé je, že šlo vytvořit více než dva tisíce jejich kombinací, což je více než úctyhodné číslo.

Hned následující rok vyšel další titul, jenž si překvapivě nebral inspiraci z toho debutového. Šlo sice o real-time strategii s propracovanou umělou inteligencí, hra ovšem obsahovala i tahové prvky a jiný přístup ke konfliktu. Do boje bylo připraveno 45 vojenských jednotek rozdělených do čtyřech tříd - pozemní, námořní, letecká a podpůrná. Všechny měly jednu nebo více zbraní a u každé jste si museli hlídat, jestli má dostatek paliva nebo munice.

Příštím počinem Zima Software se stal Hypercore, akční adventura odehrávající se v roce 2040. I když se jedná hlavně o střílečku, najdete tu i prvky z původních her, na nich ale výrazně nestavěla. Důležitá pro ni byla zejména na tu dobu propracovaná grafika, pěkné animace a široký zbrojní arzenál čítající deset zbraní a jejich 40 modifikací.

Vznik legendární adventury

Studio se postupně přeorientovalo ze stříleček a strategií na úplně nový a v Česku velice populární žánr - adventury. Po krátkém vývoji vyšel první díl legendární série Polda s přídomkem "s poctivostí nejdřív pojdeš." Jako většina legendárních českých titulů se vyznačovala skvělým humorem a ještě lepším dabingem v hlavní roli s Luďkem Sobotou, Petrem Nárožným nebo Jiřím Lábusem.

Z titulu se stal ihned po vydání hit, Zima Software proto neváhala a ihned se pustila do tvorby pokračování. To spatřilo světlo světa už v roce 1999, zatímco jeho následovník vyšel záhy příští podzim. Čtvrtý díl vyšel po dvouleté pauze, ale tak veliký úspěch jako jeho předchůdci nezaznamenal. Někteří v něm začali čichat snahu společnosti ždímat z lidí peníze a firma si momentální rozpoložení fanoušků naštěstí dokázala včas uvědomit. Sérii na čas položila k ledu a zkusila štěstí s atmosférickým 3D hororem.

Jenže s ním tvůrci naprosto pohořeli. Hra sice měla opět skvělý dabing, hudební podkres naháněl hrůzu a grafika byla v té době nadprůměrná, její náplň a zejména špatný technický stav ji odsoudil k záhubě.

Návrat legendy

Společnost se poté na dlouhou dobu odmlčela. Chvíli to vypadalo, že dá hernímu trhu sbohem, poté ale začaly na povrch prosakovat spekulace o možném návratu série Polda. Jeho oznámení přišlo jak blesk z čistého nebe a to několik týdnů před samotným vydáním. Pátý díl přinesl notně vylepšený grafický kabátek a nové dobrodružství, které ale nenavazovalo na čtyřku.

Po vydání Polda 5 o sobě Zima Software dlouho nedávali vědět a vrátili se až v roce 2014 v s šestým pokračováním. Nyní nejspíše pracují už na sedmém díle, na nějž ještě nedávno vybírali peníze na svých webových stránkách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Od strategií k adventurám: To je příběh českého Zima Software

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.