Pět nejlepších her s otevřeným světem

Otevřený svět může v některých hrách působit problémy, to ale není případ těchto titulů. Vývojáři těchto pecek jej "chytili za pačesy" a vyždímali z něj co šlo.

Zaklínač 3: Divoký hon

Zaklínač 3: Divoký hon FOTO: CD Projekt RED

Assassin's Creed IV: Black Flag

Assassin's Creed IV přišel jako blesk z čistého nebe. Nejenže přinesl úplně jiného hlavního protagonistu, který si na rozdíl od svých předchůdců nehrál na hrdinu, ale i exotickou lokaci. Ubisoft tentokrát vsadil na Karibské ostrovy a  rozlehlé moře, po němž jste se mohli volně pohybovat se svou lodí. Vody byly plné vedlejšího obsahu - šlo lovit velryby, žraloky, okrádat lodě, dobývat pevnosti, potápět se... Dohromady s úžasným příběhem jste se tak mohli dostat na více než 40 hodin herní doby, což je na akční adventuru parádní číslo.

Lov velryb

Pozn. Ubisoft Singapur, který se postaral o námořní bitvy, nyní pracuje na zbrusu novém titulu, kde může tyto zkušenosti využít. Více o něm se dozvíte v tomto článku.

Gothic 3

Na třetím pokračování věhlasné série od německých Piranha Bytes se výrazně podepsaly spory s JoWoodem. Vývojáři měli ambiciózní plány, spoustu z nich ale museli vyškrtnout kvůli tlaku vydavatele. I tak se ale jedná o zajímavou hru, která nabízí obrovský otevřený svět plný vedlejších úkolů, na jehož pozadí zuří válka mezi orky a pozůstatky lidské rasy. Vy si můžete vybrat, na jakou stranu se přidáte a postupně se skrze desítky hodin herní doby prokousávat k jednomu ze třech konců.

Pozn. Po skončení vývoje byla "Piraňám" odebrána značka Gothic a o následné DLC i pokračování se postaralo jiné studio. Jenže čtvrtý díl byl veřejností natolik kritizovaný, že z jeho názvu byl odstraněn název značky a dnes se prodává jen pod názvem Arcania. Neúspěch tohoto titulu vedl ke krachu JoWoodu a značka je tak po letech opět v rukou jejich zakladatelů. Dočkáme se tedy opravdového pokračování?

Horizon Zero Dawn

Historie je důležitá. Toto poselství se nám snaží předat nejznámější počin od Guerilla Games, v němž můžeme najít spoustu zřícenin a robotů, kteří poukazují na dávno zapomenutou civilizaci. V centru všeho je pak drobná Aloy, do jejíž kůže se vžijete a projdete s ní celým precizně propracovaným světem a ještě lépe zpracovaným příběhem, jenž si na Metacritic vysloužil úžasné ohodnocení 89 procent.

Pozn. Nádherné gesto při vydání tohoto titulu vytasil CD Projekt RED, jenž na svém Twitterovém účtu sdílel obrázek s Aloy a Geraltem v hlavní roli a k tomu přidal i gratulaci k dobře odvedené práci. O den později se pak objevila podobná malůvka i na profilu Guerilla Games, kteří svým polským kolegům poděkovali.

Red Dead Redemption

Rockstar umí vytvářet otevřené světy a předvedl to i ve své velice povedené "variaci na GTA" zasazené na Divoký západ. V ní se ujmete role Johna Marstona, chlapíka, který stojí přesně na opačné straně zákona než protagonisté jejich nejznámější série. Sice je to muž se smyslem pro spravedlnost, ale svým charakterem přesně zapadá do konceptu westernových titulů. V jeho kůži se navíc můžete projíždět po rozmanitém a propracovaném světě.

Pozn. Podle jednoho bývalého zaměstnance Rockstaru byly práce na Red Dead Redemption peklo. Vedení si prý stále stěžovalo, kolik peněz za titul vyhodilo, aniž by vidělo nějaké výsledky. Aby stihlo hru vydat v termínu, tak zavedlo dvanácti hodinové směny a pracovalo se šest dní v týdnu. Na výplatách se ale hodiny navíc nepodepsali a vývojáři dostávali pořád stejné honoráře. Doslova pekelné podmínky donutily několik zaměstnanců odejít, ale na kvalitě výsledného počinu se to nepodepsalo.

Zaklínač 3: Divoký Hon

Co by to bylo za žebříček nejlepších her s otevřeným světem, kdyby mezi nimi chyběla ta nejlepší - polské veledílo s názvem Zaklínač 3: Divoký hon. Třetí díl celosvětově známého RPG je ukázkou toho, jak by měly open-world hry vypadat. Nabízí nejen rozlehlý svět plný zajímavých reálií, příšer, vedlejších aktivit a tajů, ale zejména perfektní příběh, který musí každého fanouška knižní i herní série chytit za srdce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Pět nejlepších her s otevřeným světem

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.