Počítač vs konzole: Porovnáváme dva odvěké rivaly

Opravdu je konzole levnější než počítač? Kdo má lepší výběr her? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Xbox One X

Xbox One X FOTO: http://www.legitreviews.com

Počítač a konzole si jdou po krku už od osmdesátých let a vypadá to, že v nejbližší době toto soupeření neskončí. Výrobci grafických čipů a procesorů se snaží dostat výkon počítačů na čím dál vyšší úroveň, zatímco Sony s Microsoftem hledají způsob, jak tento rychlý rozvoj předskočit. Ale kdo je tedy lepší?

V tomto článku toto věčné dilema samozřejmě nerozčísneme, na to musí přijít každý sám. Ale připravili jsme si pro vás porovnání ve třech nejdůležitějších "disciplínách" - ceně, grafice a v neposlední řadě rozmanitosti her na trhu.

Cena

Tady musí jasně dominovat konzole! Je tomu tak? Ne tak úplně. Pokud si chcete vybudovat silný stroj, který rozjede nejnovější hry na nejvyšší detaily ve 4K na 60FPS, tak z peněženky vysolíte pořádný balík peněz. Jenže musíme brát v potaz, že počítač se dá sestavit i levněji a také si zahrajete na velice slušné detaily.

Tady ale přichází problém, s kterým se majitelé konzolí nemusí potýkat, a to je trvanlivost. Pokud si koupíte grafickou kartu nižší-střední třídy, levnější procesor a doplníte je o základní desku za menší peníz, nemůžete počítat s tím, že budete hrát nejnovější kousky na takové úrovni jako na strojích od Sony a Microsoftu.

Na obranu PC zase musíme říct, že i u některých konzolových titulů musíte počítat s problémy. Základní PS4/Xbox One, který dnes seženete za méně jak devět tisíc korun, se v některých hrách potýká s propady FPS a někdy se musíte smířit s pouhými 24 snímky za sekundu. To ale není jediný zádrhel.

Pokud se rozhodnete pro koupi konzole, musíte se připravit na několik "skrytých" poplatků. První, čeho si na první pohled všimnete, je vyšší cena her. Proč tomu tak je? Sony a Microsoft cenu svých strojů dotují, tuto ztrátu tak potřebují něčím zalepit. K tomu slouží tzv. poplatek za autorské honoráře (royalty fee), jenž se poté podepíše na výsledné ceně. Musíte se také připravit na poplatky za multiplayerové hraní. U Microsoftu to dělá zhruba 1,5 tisíce korun ročně, Sony si účtuje podobnou částku.

Pokud budeme uvažovat, že počítač nižší-střední třídy bude mít trvanlivost dva roky, vyjdou nám zajímavá čísla. Řekněme, že za rok nakoupíme dvanáct her a jsme členy Xbox Live/PlayStation Plus. Za jeden konzolový titul si připlatíme v průměru o 300 korun navíc, za dva roky se tedy dostaneme na 7200 korun. V součtu s dvouletým členstvím za 3000 korun nám tedy vyjde částka 10 200. Pokud k ní přičteme cenu konzole, jsme na téměř osmnácti tisících (16 - 18 tisíc, podle aktuálních cen).

A za tolik peněz už jsme schopní pořídit slušný herní stroj. Pakliže do toho přičteme slevy za hry (Humble Bundle, Steam, GOG, Origin) a fakt, že většina titulů několik měsíců od vydání srazí svou cenu o více než polovinu, dostaneme se v průměru na nižší částku než u konzolí. Budeme-li uvažovat jen počáteční investici, tak výrobky od Microsoftu a Sony jednoznačně nemají konkurenci.

Rozmanitost her

Ještě před několika lety byl herní průmysl doménou velkých společností. Časy se ale mění a trh dnes patří nezávislým vývojářům. Pro ně je logicky nejvýhodnější počítač, kde nemusí platit žádné autorské licence. Růstu dopomáhá i Valve, které nedávno vyměnilo Greenlight za funkci Steam Direct i několik dalších společností (Square Enix Collectibles, Bohemia Interactive). Konzole tak širokou nabídku titulů nemají, disponují ale jednou obrovskou výhodou - exkluzivními tituly.

Co se vám vybaví, když se řekne PlayStation? Kvalita, spolehlivost? Ne, spíše vás napadnou legendární tituly jako Uncharted, God of War, Bloodborne nebo The Order 1886. U Xboxu si zase vzpomenete na sérii Forza nebo Halo. Konzolový trh zkrátka nestaví na širokém výběru, ale kvalitě a exkluzivitě, což jim hraje do karet.

Grafika

Jak jsme psali v jednom starším článku, grafika her se v dnešní době řídí hardwarem konzolí. S příchodem Xbox One X a případnou odpovědí od Sony (že by PS5) by se hranice mohly opět o něco posunout.

I tak ale v dnešní době jasně vedou high-endové počítače. Jejich 16/32/64/128GB paměti, čtyř/šesti/osmi jádrové procesory a grafiky s vysokou propustností, taktem jádra i pamětí, dokážou na monitorech vytvořit úžasnou podívanou. To vše v nevyšším dostupném rozlišení a kolem šedesáti snímků za sekundu.

Výběr je na vás

Konzole jsou (co se týče prvotní investice) levnější, nabízejí spoustu zajímavých exkluzivních titulů a mají delší životnost. Klávesnice, myš, spousta zajímavých nezávislých titulů a nižších nákladů na hry/internet zase mluví ve prospěch PC. Musíte ale volit podle vlastního srdce, rozpočtu a preferencí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Počítač vs konzole: Porovnáváme dva odvěké rivaly

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.