Historie a hry: Ideální spojení, které je tu s námi už dlouho

Vývojáři rádi zasazují své hry do historie. Ta totiž nabízí spoustu témat, ke kterým se mohou vyjádřit a zároveň nechává svým tvůrcům volné ruce.

Assassin's Creed: Origins

Assassin's Creed: Origins FOTO: Ubisoft

Spojení historie a her se zdá být jako ideální. Historie poskytne vývojářům pozadí a možnost se vyřádit, zatímco hry zase prostor na monitoru a publicitu. Z  tohoto propojení vzniklo už spoustu titulů, kterým se daří nejen učit, ale i bavit.

Asasíni vyučují

S prvními počítačovými technologiemi přišli na řadu i první výukové hry. V sedmdesátých letech se tři studenti rozhodli, že vytvoří počin, jenž redefinuje celou výuku historie. Z nápadu vznikl Oregon Trail pro osmi bitové systémy od Applu. V ní jste měli za úkol překročit hranice USA a bojovat za její svobodu. Titul se odehrával v 19. století. Mladou generaci sice nezaujal, mezi rodiči a učiteli se ale stal velice oblíbenou výukovou pomůckou.

V posledních dvaceti letech se ale herní trh pořádně rozrostl a s ním i historické kousky. Na přelomu století a první desetiletí byla velice populární 2. světová válka, k níž se tehdy vyjadřovalo každé druhé FPS (Medal of Honor, Battlefield, Brothers in Arms nebo český Hidden & Dangerous). Z trošku jiného úhlu se na čtyřicátá léta podíval i L.A. Noire od Rockstar Games nebo Mafia 2, kde jsme si ostatně mohli zahrát i válečnou misi v Itálii. Všechny tyto hry sdíleli jednu věc - byly atmosférické, zajímavé, ale učení minulosti se příliš nevěnovali.

Razantním způsobem to změnila akční adventura od Ubisoftu, která se v roce 2007 objevila jako zjevení. Z původního pokračování Prince z Persie se nakonec stal celosvětově úspěšný titul, jenž pod rouškou skvělé hratelnosti dokáže na jednu stranu skrýt, na druhou zase jasně poukázat na historická fakta. V rozlehlém světě naleznete spoustu informací o tehdejších obyvatelích, klíčových postavách, budovách či přírodě. Dokonce si můžete být jistí, že postava, kterou zabijete, opravdu zemřela ve stejný čas a na stejném místě.

Strategie na prvním  místě

Své mají co říct i strategie. Série jako Age of Empires nebo Civilization staví na historických základech. Postavy, za něž můžete hrát, jsou reálné, stejně tak jako jejich vojenské jednotky nebo budovy. Jediné, v čem se podstatně odlišují, je váš postup hrou a fiktivní mapa.

Takovým "asasínem" mezi strategiemi je pak Total War. Ta od svého prvotního vydání v červnu roku 2000 přinesla hned čtyři rozličná historická období a její přídavky (popř. samostatné díly jako Attila či Napoleon) se poté soustředily na užší historické období. Hra sdílí podobné prvky jako tituly zmíněné v předchozím odstavci s tím rozdílem, že tu najdete mnohem více upomínek na dávno minulé události. Fanoušci jsou samozřejmě zvyklí na bitvy s tisícihlavými jednotkami, rodokmeny i spoustu různých cest, jak prosadit svůj názor (špioni, diplomaté, vrazi atd.).

Chce to něco navíc

Všechny hry, které jsme doteď zmínili, sice přehrávali určité historické období, ale ne doslovně. Každý titul si přidal něco svého, ať už to byl fiktivní příběh či možnost změnit běh dějin. Vývojáři totiž pochopili, že vytvářet a předat lidem něco, co každý zná, nemůže mít úspěch.

Zářným příkladem tohoto tvrzení může být JFK: Reloaded z roku 2004. Tehdy se Kirk Ewing rozhodl dát hráčům možnost zastřelit populárního amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Téma to je lákavé, jenže šlo jen o přesnou kopii dokumentů. Počin kvůli svému brutálnímu podtextu nezaujal ani školy, takže nakonec upadl v zapomnění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Historie a hry: Ideální spojení, které je tu s námi už dlouho

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.