Hra nebo realita? Jak se bude posouvat videoherní grafika

Rozdíl mezi grafikou ve hrách a reálným světem může být téměř neznatelný. Kdy se úplně vymaže?

Zaklínač 3: O víně a krvi

Zaklínač 3: O víně a krvi FOTO: CD Projekt

Za posledních dvacet let udělala grafika ve hrách obrovský krok kupředu. Od hranatých postaviček s rozpláclým obličejem (teď nemluvíme o Minecraftu) jsme se přesunuli k téměř fotorealistickým kouskům. Nejnovější AAA tituly mnohdy vypadají, jako by byly vystřiženy z reálného světa a přesunuty do našich monitorů. A zdá se, že se grafika už nemá kam posouvat. Je to pravda?

Virtuální realita

Úkolem virtuální reality je navodit pocit, že se nacházíte na jiném místě, než doopravdy jste. K tomu je zapotřebí nejen pohlcující hratelnost, ale také vizuální zpracování. S příchodem VR a jeho distribucí mezi širší publikum, by tak mohlo dojít k značnému posunu a to nejen pro její uživatele, ale i tradiční "old school" hráče.

Ke spuštění VR her totiž potřebujete a (předpokládáme, že) budete potřebovat pořádně silný stroj. Tento masivní výkon tedy nemusí vývojáři využívat jen k tvorbě titulů pro tato zařízení, ale i ke klasickému zpracování. To vše se ale může stát jen v tu chvíli, kdy dnes tak drahé grafické karty zlevní a bude si je moct dovolit. Další podmínka je také náprava reputace PC hráčů.

Krok budou udávat konzole

V dnešní době mají vývojáři problémy s pirátstvím. To je důvod, proč bylo PC odsunuto na druhou kolej a dominantní role se ujaly konzole. Důležitým faktorem je také fakt, že klíčová oblast - Severní Amerika, hraje spíše na strojích od Microsoftu nebo Sony, což z v Evropě populárních počítačů dělá něco jako vítaný finanční bonus z prodejů. Pro nás, počítačové hráče, to tedy znamená jediné - grafika se moc neposune.

U meziplatformových titulů, kterých je v dnešní době většina, se hledí zejména na výkon PS4 a Xbox One, počítačová verze je pak mnohokrát jen port s pozměněným ovládáním (a někdy ani to ne). Naději by tak mohl přinést Microsoft s jeho nejvýkonnější konzolí všech dob.

Otázka ale je, nakolik se bude tvůrcům chtít pracovat na graficky vylepšených verzích. Pravděpodobněji tak zní možnost, že studia "jen" vytvoří dostatečně ostré textury, na nichž se budete moci kochat ve 4K na "60 FPS." Jenže už teď vychází najevo, že Microsoftem proklamovaných 60 snímků za sekundu se při 4K rozlišení konzole nedokáže dostat. Kvůli nedostatku výkonu se tedy už teď spekuluje o nové generaci konzolí. První má přijít na řadu Sony, které se svým PlayStation 4 Pro specifikacemi nesahá novému Xbox One "ani po kotníky."

Chceme vůbec fotorealismus?

Hry tu jsou zejména od toho, aby bavily. A je jedno, jestli budou mít realistickou grafiku, nebo budou vypadat jako z přelomu století. Hlavní, na čem nejvíce záleží, je hratelnost a tu nádherným vzhledem nedokážete nahradit.

Ať chcete nebo ne, jedno je jisté - fotorealismus bude za několik let skutečností. Do té doby si můžeme plnými doušky užívat odlišnosti, které nabízí dnešní hry.

Hra nebo realita?

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Hra nebo realita? Jak se bude posouvat videoherní grafika

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.