Virtuální poprsí: Historie a tvorba ženské chlouby ve hrách

Tvorba virtuálního poprsí dnes není vůbec jednoduchá. A co teprve v minulosti, 2D éře a počátcích 3D enginů? V tomto článku si projdeme historii virtuálního poprsí a podíváme se na úskalí jeho tvorby.

Lara Croft

Lara Croft FOTO: Imgur

První pokusy o realismus

V roce 1992 vychází bojová hra zvaná Fatal Fury 2. Když se na ní podíváte, určitě si pomyslíte, že jde o prachsprostou kopii tehdy velice populárního Steet Fightera 2. Není to ale úplně pravda, neboť hra přinesla hned několik zajímavých inovací. Jednou z nich byly tzv. desperation moves, s jejichž pomocí jste se mohli rychle dostat z nebezpečné zóny a začít obnovovat své zdraví. Buďme ale upřímní, titul se zapsal do dějin hlavně kvůli tomu, že šlo o první počin, v němž se hlavní hrdince pohybovala prsa.

Poté přišla 3D grafika, jenž ze začátku udělala přítrž podobným skotačinkám. První hrdinky měly špičatá poprsí, jenže rozvoj se nezastavil a rok co rok byly techniky lepší. Svými ženskými zbraněmi se nejen ve filmu, ale i ve hrách proslavila zejména Lara Coft, která se přes prvotní trable propracovala do podoby, v jaké ji známe dnes.

Snaha o dokonalost

Pro velice realistické vykreslení ženského poprsí je ale známá i (jak jinak než) japonská série Soul Calibur. Velikou diskuzi započal i Crytek s jejich realisticky vypadající grafikou a fyzikou ve hře Ryse: Son of Rome. Díru do světa ale udělala další hra ze Země vycházejícího slunce - Dead or Alive. Její fyzika prsou byla v tehdejší době velice propracovaná a dosud nevídaná.

„Když jsem pracoval na Dead or Alive, chtěl jsem udělat něco, co přitáhne pozornost lidí. Titul je nyní známý svou propracovanou fyzikou ženských prsou, což spoustu lidí nemohlo skousnout. (...) Pokročilou technologii jsme nazvali Yawaraka Engine."

Příležitosti, jak si zlepšit své schopnosti a zároveň přinést úchylnějšímu publiku potěšení, se chytili i moddeři. Velice známá je modifikace pro The Elder Scrolls: Skyrim, která toto "odvětví" herního vývoje značně zlepšuje. A i když byste to vůbec neřekli, vyřádili se i na Minecraftu. Jak to dopadlo můžete zjistit v tomto videu.

Jak se fyzika vytváří?

V moderní grafice máte model a texturu, která funguje u lidí jako kůže. A každý model, jenž animujete, se skládá z "kostí," s nimiž může grafik manipulovat. Počet použitelných kostí závisí na jednotlivých enginech.

Samotné animování pak probíhá za pomoci techniky zvané rigging. Ta spočívá v tom, že vývojář jednotlivé částečky rozpohybuje a řekne jim, kdy a jak se mají hýbat. U rukou či nohou jde o mnohem jednodušší proces než v případě poprsí. Pokud chcete, aby se virtuální ženská chlouba správně hýbala, musíte pro ni připravit dostatečný počet "kostí," rozhýbat je a ještě jim říct, na jaké podněty mají reagovat.

Tím to ale nekončí. Tvůrce si ještě musí promyslet a správně zaimplementovat jejich hmotnost i správnou gravitaci, načež musí programu říct o záchytných bodech.

Vše se může snadno pokazit

Tvorba realistických prsou samozřejmě není pro každého priorita. Někteří rádi investují do lepšího zážitku pro mužské publikum, jiní ale raději zvolí levnější variantu, zvlášť když je zaimplementovaná do samotného enginu. Vývojáři si tak nejen ušetří práci, ale i peníze. To ale není případ nejmenovaného studia. Jeden z jeho zaměstnanců, který nechce sdělit své jméno, poskytl rozhovor pro Kotaku, v němž se svěřil s problémy, jenž jim přineslo vlastní animování ženské chlouby.

„Když jsem si všiml, že animujeme prsa na vlastní pěst, řekl jsem si, že to musím na vidět. A všiml jsem si, že vývoj se neubírá tím směrem, jakým bych chtěl. Pohybovaly se opravdu zvláštně, nepřirozeně. Zašel jsem tedy za odpovědným člověkem a zeptal jsem se ho, jestli je vůbec viděl v pohybu. Asi mu dělalo problém si zapamatovat, jak se vlastně prsa pohybují..."

V špatné fyzice ale někteří hledali i úmysl samotného vývojáře.

„Do hry jsme měli zaimplementovat pohyb prsou při dialogu. Jenže nastal nějaký problém a animátor si s tím nemohl poradit. Dokonce se na to přišel podívat i šéf," řekl Dawson v jiném rozhovoru pro Kotaku. „Podle mého názoru někdo chtěl, aby tu fyziku vytvořil v takové podobě."

Jaká je vaše oblíbená herní hrdinka? Vzpomínáte na ní kvůli jejím proporcím, nebo spíše skvěle napsanému charakteru? Vyjádřete se v komentářích!

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Virtuální poprsí: Historie a tvorba ženské chlouby ve hrách

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Související:

reklama

Gamifique.cz je český herní web, který se zaměřuje na hry pro PC, PlayStation 3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Wii U, 3DS, Android, iPhone a iPad. Internetový herní portál Gamifique.cz je určen všem hráčům a čtenářům se zájmem o recenze, novinky, preview, videorecenze i podcasty. Gamifique.cz také poskytuje rozsáhlou databázi her a pravidelně sleduje největší novinky na herním trhu, například série Dragon Age, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, FIFA, Counter-Strike, Zaklínač, League of Legends, DOTA a další.